Β’ ΕΠΣΑ: Η 26η αγωνιστική «έφερε» 6 νίκες, 6 ισοπαλίες και 4 ήττες για τους «Βόρειους»

Έξι νίκες, έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες έκαναν οι ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών στην 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ ΕΠΣΑ.

1ος όμιλος

Στο γήπεδο «Γρηγορίου» της Πετρούπολης ο πρωτοπόρος Παπάγος ηττήθηκε από την Ηρακλή Περιστερίου με σκορ 2-0, αλλά εξακολουθεί να οδηγεί την… κούρσα με 56 βαθμούς, διατηρώντας τους έξι βαθμούς από τη δεύτερη Κηπούπολη, που δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί το «στραβοπάτημά» του.

Αντιθέτως, το Ψυχικό έδωσε ίσως τη «χαριστική βολή» στον Ατρόμητο Χαλανδρίου, που «καίγεται» για βαθμούς, νικώντας τον στο γήπεδο του Κάτω Χαλανδρίου με 2-0 και ανεβαίνοντας στην 5η θέση, με 43 βαθμούς, αφήνοντας τον αντίπαλό του στη 14η, με 23 βαθμούς. Το αυτογκόλ του Νικήτα Κανελλόπουλο στο 8ο λεπτό έβαλε το Ψυχικό μπροστά στο σκορ, ενώ το τελικό 2-0 έκανε ο Κασάπης στο 37′ με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Η Αλσούπολη δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην ουραγό Χρυσούπολη την οποία νίκησε, με σκορ 3-0, τελειώνοντας το παιχνίδι μέσα σε τέσσερα λεπτά(!) και διατήρησε τη 12η θέση της, με 32 βαθμούς. Η ομάδα της Ν. Ιωνίας άνοιξε το σκορ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Θ. Παπαδόπουλου στο 33′, αύξησε τα τέρματά της με τον δύο λεπτά αργότερα με τον Χρ. Γιαννακάκο και έκανε το τελικό 3-0 με το γκολ του Λ. Χαλά στο 37′.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδια ανάμεσα σε Άρη Χολαργού και Κολωνό, αποτέλεσμα που αφήνει τους γηπεδούχους στη 13η θέση, με 27 βαθμούς. Οι Χαλαργαίοι άνοιξαν το σκορ στο 66′ με τον Ηλία Βασίλο, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 76′, με τον Αντώνη Ηλιόπουλο.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (26η αγωνιστική)

2ος όμιλος

Ο πρωτοπόρος Κένταυρος Βριλησσίων δεν επέδειξε και την καλύτερη… φιλοξενία απέναντι στην Πεύκη, την οποία νίκησε με σκορ 3-0 και εξακολουθεί να ηγείται του 2ου ομίλου, έχοντας συνολικά 61 βαθμούς. Αντιθέτως, η αντίπαλός του «έπεσε» στην 7η θέση, με 37 βαθμούς, ισοβαθμώντας με τον Άγιο Θωμά.

Αντιθέτως, τα Μελίσσια δεν τα κατάφεραν απέναντι στην Κοψαχείλα από την οποία έχασαν εντός έδρας με σκορ 1-0 και βρέθηκαν στη 2η θέση, με 58 βαθμούς.

Στο γήπεδο της Χρυσούπολης η Μεταμόρφωση επιβλήθηκε της ουραγού Άμιλλας Περιστερίου με σκορ 2-0 και παραμένει 4η στον βαθμολογικό πίνακα, με 51 βαθμούς.

Ισόπαλη 2-2 έληξε η αναμέτρηση μεταξύ του Ατρομήτου Μεταμόρφωσης και του Εθνικού Αστέρα, αποτέλεσμα που διατηρεί την ομάδα των Βορείων στην 6η θέση της βαθμολογίας, με 38 βαθμούς.

Στο γήπεδο Ορυζομύλων του Αιγάλεω, η Ελευθερούπολη απέσπασε «λευκή» ισοπαλία από την Ιεράπολη, φθάνοντας στους 33 βαθμούς, που τη διατηρούν στη 10η θέση της βαθμολογίας.

Ισόπαλο (1-1) έληξε και το παιχνίδι στο γήπεδο «Δ. Νικολαΐδης» μεταξύ της τοπικής ομάδας και του Νεοπεντελικού. Αποτέλεσμα που κρατά την ομάδα των Βορείων Προαστίων στη 12η θέση, με συνολικά 30 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 18′ με τον Νίκο Τριανταφύλλου, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 86′, με τον Παναγιώτη Ζαφείρη. Ο Νεοπεντελικός ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Άλεξ Γραμόζη με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (26η αγωνιστική)