Ήττες επεφύλαξε η 28η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών για το Ψυχικό και το Μαρούσι, που έχασαν αντιστοίχως από τον Ιωνικό και την Ευρώπη Πευκοχωρίου.

Ψυχικό – Ιωνικός Ν. 73-86
Εθνικός – Καβάλα 76-94
Αμύντας – Κόροιβος 55-63
Διαγόρας Δρ. – Ηρακλής 73-71

Το Ψυχικό δεν μπορούσε να σταματήσει τον απίστευτο φετινό Ιωνικό, ο οποίος επικράτησε με σκορ 86-73 και πανηγυρίζει την επάνοδό του στην Basket League. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, έφθασαν μάλιστα να έχουν και διψήφια διαφορά, αλλά όλα αυτά μέχρι το ημίχρονο, αφού από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι πήραν την… υπόθεση στα χέρια τους. Η ομάδα των Βορείων, με τους 41 βαθμούς που έχει μαζέψει, παραμένει στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Μηλαπίδης-Σκαλτσής (Σταύρου)
Δεκάλεπτα: 22-11, 36-35, 53-61, 73-86

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Αχής 3 (1), Κοντούδης 10 (2), Παπανικολάου 3, Παπαδημητρίου 6, Παπαντωνάκος 5 (1), Μάντζαρης 10 (2), Θεοδώρου 8, Ντιάλο 2, Μπασδέκης 6 (2), Παασόγια 20 (1).
Ιωνικός Ν. (Βετούλας): Βασιλόπουλος  7 (1), Δημητριάδης 7 (1), Καράμπουλας 15 (3), Λιακόπουλος 12, Μιλεντίγεβιτς, Κομποδιέτας, Σάφτενααρ 13, Κατούφας 2, Παπαδόπουλος 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 15 (1), Σαχπατζίδης 2, Κανονίδης 7.

Την εντός έδρας ήττα γνώρισε το Μαρούσι από την Ευρώπη Πευκοχωρίου, με σκορ 72-71, με αποτέλεσμα να μοιράζεται τους ίδιους βαθμούς (38) με την αντίπαλό του και την Καβάλα. Αν και η ομάδα των Βορείων Προαστίων βρέθηκε να κερδίζει ακόμη και με 14 πόντους διαφορά (54-40), τελικώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν αποθέματα και γύρισαν το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη επιθετικών λύσεων των Μαρουσιωτών στο τελευταίο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 10-23).

Διαιτητές: Διαμαντής-Κατραχούρας-Κοντίλης (Δούκας)
Δεκάλεπτα: 22-18, 45-36, 61-49, 71-72

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς, Στασινός 10 (3), Πετρόπουλος, Ξυδάς, Χατζηδάκης 4, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 6 (2), Λυκογιάννης 22 (2), Σουρλής 6 (2), Παπαγεωργόπουλος 13 (1), Μιχαλούτσος 10 (2).
Ευρώπη Π. (Νικολαΐδης): Αμπατζίδης, Τσούκας 5 (1), Τζουβάρας 1, Ακεψιμαΐδης 3 (1), Ελευθεριάδης 10 (1), Βελισσαρίου 2, Καμπουρίδης 33 (1), Γκατζιάς 18 (2), Θεοδωρίδης.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (28η αγώνιστική)

1. Ιωνικός Νικαίας 53 (25-3)

2. Ηρακλής 50 (22-6)
3. Ερμής Αγιάς 45 (17-11)
4. Χαρίλαος Τρικούπης 44 (16-12)