Στην 2η φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΑ 7 από τις 14 ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών

Μόνο οι 7 από τις 14 ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που συμμετείχαν στην 1η φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΑ «σφράγισαν το εισιτήριο» για την επόμενη φάση. Τη νίκη πανηγύρισαν οι Ελευθερούπολη, Ατρόμητος Μεταμόρφωσης, Βριλήσσια, Αλσούπολη, Πεύκη, Ψυχικό και Άρης Χολαργού. «Εκτός νυμφώνος» έμειναν Μεταμόρφωση, Νεοπεντελικός, Κηφισιά 2010, Ατρόμητος Χαλανδρίου, Μαρούσι, Παράδεισος Αμαρουσίου και Χαλάνδρι.

Ειδικότερα, στην επόμενη φάση του θεσμού πέρασε η Ελευθερούπολη, η οποία επικράτησε με το επιβλητικό 0-5 του Κρόνου Αθηνών, στο γήπεδο της Ν. Ιωνίας. Τα γκολ των «Βόρειων» πέτυχαν ο Μπατσιάβος στο 49′, ο Στούμπος στο 33′ και στο 59′, με πέναλτι και ο Ντελχάι, στο 45′ και το 86′.

Πρόκριση και για τον Ατρόμητο Μεταμόρφωσης, που νίκησε στην παράταση, με σκορ 1-3 τον Ιπποκράτη, στο γήπεδο του Ηφαίστου. Το σκορ άνοιξε ο Καπλάνης στο 40′, με πέναλτι, αλλά στο 67’ ο Δρόσος ισοφάρισε σε 1-1, σκορ με το οποίο έληξε η κανονική διάρκεια του αγώνα. Στην παράταση και συγκεκριμένα στο 97’, ο Τσερώνης σημείωσε το 1-2, για να έρθει ο Τσάκαλος στο 108′ να διαμορφώσει το τελικό 1-3.

Εύκολη πρόκριση για τα Βριλήσσια, που «φιλοδώρησαν» με 5 γκολ των Θεμιστοκλή, στο γήπεδο του Αιγάλεω, και πέρασαν στην επόμενη φάση του θεσμού. Ο Χατζηπαναγιώτης στο 26′, ο Μακρής στο 30′, ο Κυρκίλης στο 43′, ο Κόκκινης στο 44′ και ο Τσούμας στο 79′ ήταν οι «δράστες» των φιλοξενουμένων, που έδειξαν να είναι σε καλή φόρμα.

Στο γήπεδο της Ν. Ιωνίας η Αλσούπολη δεν άφησε και πολλά περιθώρια στον Νεοπεντελικό, τον οποίο νίκησε με σκορ 3-0, χάρη στα γκολ των Χαλά στο 7′ και στο 31′ και τον Παυλίδη στο 85′.

Η Μεταμόρφωση δεν τα κατάφερε στο γήπεδο της Αργυρούπολης απέναντι στη Λαύρα, από την οποία έχασε με σκορ 3-0 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του κυπέλλου ΕΠΣΑ. Για τους γηπεδούχους σκόραραν στο 43′ ο Μυτιληνός, στο 58′ ο Κουλουρίδης και στο 88′ ο Σημαιάκης. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν δώσει άλλη τροπή στον αγώνα, αν ο Κολοκοτρώνης δεν σημάδευε δύο φορές το αντίπαλο δοκάρι, στο 13′ και στο 16′.

Μεγάλη πρόκριση πήρε η Πεύκη, στο γήπεδο του Γαλατσίου, απέναντι στους Λύκους Χαϊδαρίου, τους οποίους κέρδισε με σκορ 2-0, με τα γκολ των Καραχάλιου, στο 31′, και Κυριακόπουλου, στο 63′.

«Σαρωτικό» το Ψυχικό, «ισοπέδωσε» στο γήπεδο του Κάτω Χαλανδρίου τον Θρίαμβο Αθηνών, νικώντας τον με σκορ 6-0. Ο αρχηγός Σωτ. Λεοντίου έδωσε… ρεσιτάλ, πετυχαίνοντας χατ-τρικ (2′, 39′ και 41′), ενώ ο Κέφης πέτυχε δύο γκολ (στο 40′ και 45′), ενώ την «εξάδα» συμπλήρωσε ο Αρτσάνος στο 24′.

Αν και ίδρωσε αρκετά, ο Άρης Χολαργού πέρασε στην επόμενη φάση, νικώντας εντός έδρας το Παγκράτι στα πέναλτι με σκορ 4-3. Η κανονική διάρκεια και η παράταση του αγώνα έληξε 1-1, με τα γκολ των Βεντούρη (γηπεδούχοι), στο 29′ και Κοντογιάννη, στο 62′.

Η Κηφισιά 2010 έχασε την πρόκριση στην επόμενη φάση στην παράταση από τον Βύρωνα, μέσα στο Ζηρίνειο, με τελικό σκορ 2-3.

Εκτός θεσμού βρέθηκε και ο Ατρόμητος Χαλανδρίου, ο οποίος έχασε στο γήπεδο της Πετρούπολης από τον Κεραυνό, με σκορ 3-0.

Στο γήπεδο της Τερψιθέας, ο Παράδεισος Αμαρουσίου πήγε το παιχνίδι στην παράταση, αλλά εκεί γνώρισε την ήττα από τη Νέα Σμύρνη, με σκορ 1-0.

Βαριά ήττα και αποκλεισμό γνώρισε το Μαρούσι στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων, όπου ηττήθηκε από τον Άτταλο με σκορ 6-0.

Τέλος, εκτός θεσμού βρέθηκε και το Χαλάνδρι, που έχασε στο γήπεδό του από τον Πλάτωνα, με σκορ 2-0.