«Πρεμιέρα» με ήττα για το Ψυχικό στο πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ ανδρών

Πρώτη αγωνιστική σήμερα για την Α2 μπάσκετ ανδρών και το Ψυχικό, ο μοναδικός εκπρόσωπος του Βορείου Τομέα Αθηνών στο πρωτάθλημα, ξεκίνησε με εκτός έδρας ήττα από το Αγρίνιο.

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ ανδρών (1η αγωνιστική)

Αμύντας – Οίαξ Ναυπλίου 59-83

Η ομάδα των Βορείων «παρακολούθησε» το παιχνίδι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού από τη δεύτερη περίοδο και μετά οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι», ανοίγοντας την «ψαλίδα» του σκορ και φθάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση με 79-59.

Πρώτος σκόρερ από την πλευρά του Ψυχικού ο Παπανικολάου, που σημείωσε 24 πόντους στο παιχνίδι.

Στην επόμενη αγωνιστική, το Σάββατο 12 Οκτωβρίου, το συγκρότημα των Βορείων θα υποδεχθεί την Καρδίτσα.

Δεκάλεπτα: 17-14, 43-22, 55-39, 79-59

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 13, Μπερέρης 5 (1), Μιχάλογλου 9 (1), Χατζηνικόλας 3 (1), Κέβιν 21, Χρήστου, Παπαχρήστος 2, Γκρέκας 7 (1), Σταματογιάννης 8, Ψαράς 5, Κασιούμης 6, Σταμίρης.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Γκαβασιάδης, Κοντούδης, Παπανικολάου 24 (2), Μαλέλης 1, Μιλεντίγεβιτς 11 (2), Θεοδώρου 7 (1), Μαστόρος 4, Αναγνωστόπουλος, Τσουργιάννης, Ρουμελιώτης 10 (2), Φρέιτας 2.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ ανδρών (1η αγωνιστική)

1. Οίαξ Ναυπλίου 2 (1-0)