League Cup: Νίκη με ανατροπή στο «τάι μπρέικ» για τον ΑΟΠ Κηφισιάς στην 1η αγωνιστική

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Ζηρίνειο, που κράτησε περισσότερο από 150 λεπτά, ο ΑΟΠ Κηφισιάς κέρδισε τον Παμβοχαϊκό με 3-2 σετ (28-30, 23-25, 25-14, 25-20, 15-10), για την 1η αγωνιστική του League Cup «Νίκος Σαμαράς». Για να φτάσουν στη νίκη οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά χρειάστηκε να επιστρέψουν από το εις βάρος τους 0-2.  Το «βάρος» στην επίθεση σήκωσε ο Έρικ Μπατατζίμ, ο οποίος έδωσε πολύτιμους πόντους.

«Η ομάδα των Βορείων Προαστίων στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς, έδειξε ότι χρειάζεται ακόμα χρόνο προκειμένου να φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο. Να σημειώσουμε ότι ο αρχηγός, Δημήτρης Νικολάκης, δεν αγωνίστηκε, ενώ ο βασικός διαγώνιος Κάιο Ντε Πρα αγωνίστηκε μόνο στο πρώτο σετ (στη θέση του έπαιξε ο Σπυριούνης), αναφέρεται στην ιστοσελίδα της ομάδας, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί:

Η περιγραφή του αγώνα

Στο πρώτο σετ Κηφισιά και Παμβοχαϊκός πήγαν χέρι- χέρι μέχρι το 6-6. Οι γηπεδούχοι «ανέβασαν στροφές» και προηγήθηκαν με 13-9. Ο Παμβοχαϊκός, δείχνοντας μεγάλη διάθεση στην άμυνα, κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ 16-15. Στην εξέλιξη του σετ ο Ντε Πρα διαμόρφωσε το 20-18, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν σε σετ μπολ 24-23. Μετά από εκατέρωθεν ευκαιρίες να τελειώσει το σετ, τελικά ο Παμβοχαϊκός το κατέκτησε με 30-28, εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ντε Πρα και του Σπυριούνη.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Το μπλοκ των φιλοξενούμενων τους έδωσε προβάδισμα 10-7, όμως ο Μπάιρες με μπλοκ μείωσε 16-15. Ο Παμβοχαϊκός πήγε ξανά στο +3 (21-18). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε τριπλό σετ μπολ 24-21. Ο Μπατατζίμ κράτησε «όρθια» την Κηφισιά, μείωσε 24-23, όμως ο Ηρακλής Παπαδόπουλος, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, διαμόρφωσε του 25-23.

Στο τρίτο σετ η κούραση έκανε την εμφάνισή της στους παίκτες του Παμβοχαϊκού. Η Κηφισιά πίεσε στο σερβίς, οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε λάθη και γρήγορα οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +6 (14-8). Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά δεν «κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω» και κατέκτησαν το σετ με 25-14.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με την Κηφισιά να παίρνει διαδοχικούς πόντους από το μπλοκ με τον Μελλέ και να προηγείται με 9-5. Οι φιλοξενούμενοι, με τον Παπαδόπουλο, έφτασαν σε απόσταση «αναπνοής» 14-13. Με το +1 φτάσαμε μέχρι το 21-20. Σε εκείνο το σημείο ο Μπατατζίμ, με συνεχόμενους πόντους, έδωσε τετραπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-20. Ο Παπαδόπουλος στην επόμενη φάση κάρφωσε έξω και η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-20.

Στο τάι μπρέικ η Κηφισιά, με τον Μπάση, προηγήθηκε 3-0 και στη συνέχεια 8-6. Η Κηφισιά αύξησε το προβάδισμα και τελικά πήρε το σετ με 15-10 μετά από επίθεση του Σπυριούνη.