Β’ Εθνική μπάσκετ: Νίκες για Πανερυθραϊκό, Πεντέλη και ΚΑΟ Μελισσίων στην 7η αγωνιστική

Μοιρασμένα τα συναισθήματα για τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών στην 7η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος), αφού νίκες πανηγύρισαν Πανερυθραϊκός, Πεντέλη και ΚΑΟ Μελισσίων, ενώ δεν τα κατάφεραν Παπάγος, Μαρούσι και Δούκας.

Έσπερος Καλλιθέας – Μαρούσι 97-96 (85-85 κ.αγ)
ΟΦΗ – Παπάγου 85-68
Λοκρός Αταλάντης – Πεντέλη 73-81
Αιγάλεω – Πρωτέας Βούλας (20:00)

Δεν τα κατάφερε ο Παπάγος στην έδρα του ΟΦΗ

Η ομάδα του Παπάγου δεν τα κατάφερε στην έδρα του ΟΦΗ από τον οποίο και έχασε με σκορ 85-68. Οι «στρατηγοί» μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-10, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ίδια. Οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και σε συνδυασμό με τα πολλά φάουλ στα οποία υπέπεσε η ομάδα των Βορείων, κατάφεραν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα και να πάρουν τη νίκη.

Από το συγκρότημα του Διαμαντόπουλου ξεχώρισε ο Κυρίτσης που «φόρτωσε» το αντίπαλο καλάθι με 26 πόντους, εκ των οποίων οι 6 με τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 41-37, 61-49, 85-68

ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 16 (2), Κριθινάκης, Τσερκιτζόγλου, 6 (2), Καραδολάμης 27 (4), Αγαπιάδης 20 (3), Τασίουδης 9, Πάλλης, Πετράκης 3 (1), Μπουμπάρης 4.
Παπάγου (Διαμαντόπουλος): Τρίχας 2, Κυρίτσης 26 (2), Χρυσός 10 (2), Ψαθάς 9 (1), Αγγελόπουλος 8 Τσιτσιγιάννης 5, Σωφρονάς 5, Μπασδέκης 3 (1).

Μεγάλη νίκη του Πανερυθραϊκού επί της Μεγαρίδος

Έχοντας τον Άλκη Παπά σε εξαιρετική μέρα (33 πόντοι, 3 στα 7 τρίποντα) ο Πανερυθραϊκός «τελείωσε» τη Μεγαρίδα με σκορ 97-73 και «σκαρφάλωσε» στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, φθάνοντας τους 11 βαθμούς.

Πάντως, παρά την τελική διαφορά, ο αγώνας κάθε άλλο παρά εύκολος ήταν για την ομάδα των Βορείων Προαστίων, αφού οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν «γερό καρύδι». Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι άρχισαν να… ανασαίνουν από τα μέσα της τρίτης περιόδου, οπότε άρχισα να «γράφουν» από παντού…

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 54-47, 74-61, 96-73

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 33 (3/7 τριπ.), Δέλλιος 3 (1), Νικολακόπουλος 6, Καλλιανιώτης 17 (5/9 τρίπ., 6 ασ., 4 κλεψ.), Ντουζίδης 3, Βουγιούκας 12 (6/8 δίπ., 9 ριμπ.), Σκάνδαλος 6 (1), Γιαουρτόγλου 10 (2), Στάθης 6 (2), Αντωνίου, Στασινόπουλος, Κόπτσας.
Ν.Ε. Μεγαρίδος (Μάνταλος): Λάκκας 12 (1), Κοντόπουλος, Σπυρόπουλος 14 (2), Ψαρόπουλος 7, Κατσουλάκος, Παπαντωνάκος 6 (1), Σάλεχ 10 (1), Κασπίρης 8 (2), Βούρτσης, Μαλούκος 8, Λουκάς, Οικονομόπουλος 8 (1).

Το Μαρούσι «λαχτάρισε», αλλά δεν κέρδισε τον Έσπερο Καλλιθέας

«Έσπασαν καρδιές» στην Καλλιθέα, όπου τελικώς ο Έσπερος επιβλήθηκε του Αμαρουσίου στην παράταση με σκορ 97-96 (κ.δ.: 88-88).

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι φάνηκε να ελέγχουν τον αγώνα και πήγαν στα αποδυτήρια με 13 πόντους διαφορά (60-57). Μάλιστα, στη συνέχεια κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά, φθάνοντάς την στους 18 πόντους, αλλά κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι «αφυπνίσθηκαν» και πέρασαν στην αντεπίθεση, ενώ ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» το παιχνίδι, περνώντας μπροστά στο σκορ. Τελικώς, το ματς πήγε στις βολές και το φωτεινό ταμπλό έγραψε 88-88, στέλνοντας τις δύο ομάδες στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο ο Έσπερος αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος, ενώ το Μαρούσι έχασε την ευκαιρία της τελευταίας επίθεσης, αφού η μπάλα γλίστρησε από τα χέρια του Γκαγκαλούδη.

Δεκάλεπτα: 27-21, 60-47, 75-68, 88-88, 97-96

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Διαμαντόπουλος, Λάππας 18 (3), Μπακέας Γ., Ξυδάς 15(1), Σουρλής, Λιούνης, Κανέλλης 10 (2), Γκαγκαλούδης 20 (2), Γιαννόπουλος, Πλουτέτσκι, Παπαγεωργόπουλος 19, Δούκας 14.
Έσπερος (Γράψας): Ματαλιωτάκης 29, Θεοδοσίου 3 (1), Μαγκουνής 13 (1), Ντακούλιας 25 (5), Ευστρατίου 4, Χαρούνι Ν. 4, Αγγελόπουλος 10 (1), Γκαϊτάσοφ 2, Καπώνης 5, Χαρούνι Κ. 2.

Η τελευταία περίοδος έγειρε τη νίκη προς την πλευρά της Πεντέλης

Αν και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα υπολειπόταν του σκορ, τελικώς η Πεντέλη κατάφερε να πάρει μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Λοκρού Αταλάντης με 81-73 και να ανέβει στην 9η θέση, με 10 βαθμούς.

Η μεγάλη αντεπίθεση για την ομάδα των Βορείων Προαστίων ξεκίνησε την τελευταία περίοδο, με την άμυνα να «αφοπλίζει» τις επιθετικές αιχμές των γηπεδούχων και την επίθεση να αποδεικνύεται αρκετά… παραγωγική, «φορτώνοντας» το αντίπαλο καλάθι με 21 πόντους, που αρκούσαν για τη νίκη.

Μεγάλο παιχνίδι για την Πεντέλη για τον Καρούζο, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους (3 τρίποντα), ακολουθούμενος από τον Μπέλη, με 16 πόντους (2 τρίποντα).

Δεκάλεπτα: 16-18, 41-39, 61-60, 73-81

Λοκρός Αταλάντης (Ζαρονικόλας): Ανδρέου, Μάρκου, Φωτιτζόγλου 16 (2), Παπαπέτρος 6, Μπολμάτης, Μάτος Αν. 7, Μάτος Αγ. 23 (3), Πάππος 3, Ψάλτου 14.
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπουργάνος 10 (1), Ευαγγελούλης, Ντιμπ 1, Κούσουλας 9 (2), Καρούζος 17 (3), Μπέλη 16 (2), Κουκάκης 4, Μπίγκος 3, Τάγαρης 10, Φωτόπουλος 5 (1), Πανέτης.

«Έσπασαν» τα καλάθια στο «Δαϊς» – Νίκη των Μελισσίων επί του Δούκα

Σε ένα νευρικό παιχνίδι, με πολύ χαμηλό σκορ, ο ΚΑΟ Μελισσσίων κατάφερε να επιβληθεί του ΑΣΕ Δούκα, μέσα στο «Δαΐς», με 59-50.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν μια κάποια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να την ανατρέψουν στην τρίτη περίοδο, αλλά αυτό δεν έφθασε, αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο έβαλαν μόλις 9 πόντους, έναντι 21 των αντιπάλων τους.

Ενδεικτικό της δυστοκίας στο σκοράρισμα των δύο ομάδων είναι το γεγονός ότι διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν μόνο ο Σεργιένκο για τον Δούκα (15 πόντοι, 1 τρίποντο) και οι Ζήρος (11 πόντοι, 3 τρίποντα) και Καραχάλιος (11 πόντοι, 1 τρίποντο) για τα Μελίσσια.

Τα δεκάλεπτα :11-11, 21-26, 41-38, 50-59

Δούκας (Αγγέλου): Σεργιένκο 15 (1), Ζαραϊδώνης 4, Σακελλαρίου 5, Γκίνης 4, Μαράντος 4, Ζαρκαδούλας 8 (2), Κορκοντζέλος 1, Λαγός, Τζέμης 9.
Μελίσσια (Δάγλας): Κυπαρίσης 7, Στεργίου, Οικονομόπουλος 6 (1), Ζαραϊδώνης 7 (1), Τοπάλης 5 (1), Παπαφλωράτος 4, Ζήρος 11 (3), Καραβανάς 5, Καραχάλιος 11 (1), Βασιλόπουλος 4.

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος – 7η αγωνιστική)
  1. Μεγαρίδα (5-2) 12
  2. Παπάγου (5-2) 12
  3. Αιγάλεω (5-2) 12
  4. Έσπερος Καλλιθέας* (5-1) 11
  5. Πανερυθραϊκός (4-3) 11