Α’ ΕΠΣΑ: Νίκες για Χολαργό, Ν. Ιωνία, Απόλλωνα Χαλανδρίου και Κένταυρο Βριλησσίων στη 10η αγωνιστική

Με τέσσερις νίκες (αυτές των Χολαργού, Νέας Ιωνίας, Απόλλωνα Χαλανδρίου και Κένταυρου Βριλησσίων), τέσσερις ισοπαλίες (Ηράκλειο, Αγία Παρασκευή, Μελίσσια και Πανερυθραϊκός) και δύο ήττες (Παπάγος και Λυκόβρυση) ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ για τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών.

1ος όμιλος

Ισόπαλο 0-0 το ντέρμπι των πρωτοπόρων μεταξύ Ηρακλείου και Χαραυγιακού

Στο γήπεδο της Ηλιούπολης, Χαραυγιακός και Ηράκλειο έβγαλαν στο χόρτο δύναμη και πάθος, αλλά όχι και γκολ, με αποτέλεσμα το ντέρμπι των πρωτοπόρων να λήξει ισόπαλο 0-0.

Το Ηράκλειο εξακολουθεί να οδηγεί την… κούρσα του 1ου ομίλου, έχοντας συνολικά 23 βαθμούς.

Χαραυγιακός: Βακερλής Ε., Τσέκος, Παρασκευόπουλος (65′ Τσαραούσης), Μαραγκουδάκης, Αναστασόπουλος, Γιαννόπουλος, Κασσιανός, Κούτρας (71′ Κούντου), Πλούμης (80′ Σακελλαρίου), Σπανός, Οκσίσογλου.

Α.Ε. Ηράκλειο: Μολφέσης, Καρώνης, Κατσούλης, Ζίζηλας, Λιαπίδης, Τούμπας (90′ Χατζηγιαννακός), Γεωργίου, Χρήστου, Τζώρτζης, (64′ Σπυριδάκης) Γεωργουδάκης, Αντωνόπουλος (12′ λ.τρ. Μυλερός) (71′ Μέρτκολα).

Έχασε την ευκαιρία να πιάσει κορυφή η Αγία Παρασκευή

Δεν κατάφερε η Αγία Παρασκευή να αξιοποιήσει το «στραβοπάτημα» των πρωτοπόρων και να βρεθεί αυτή στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αφού υποχρεώθηκε κι αυτή σε εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τον Αθηναϊκό. Έτσι, ισοβαθμεί με τον Χαραυγιακό στη 2η θέση, έχοντας αμφότεροι από 21 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν πρώτοι το σκορ στο 22′, με κεφαλιά του Αγγελόπουλου, αλλά η Santa απάντησε άμεσα, στο 26′, με πέναλτι του Τσοπανάκου.

Αγία Παρασκευή: Παπαγεωργίου, Αθανασίου, Χατζίου, Σουβατζόγλου, Τριανταφυλλίδης, Δημογιάννης, Λαζόπουλος (59’ Τζίτζης), Μπουτσικάρης, Ψαραδέλης, Τσοπανάκος (79’ Μπόλης), Κραψίτης.

Αθηναϊκός: Μανωλικίδης, Τσολάκος, Ζάχος, Βασιλείου, Φυσαράκης, Λαζάρου, Αγγελόπουλος (81’ Μακροδήμας), Τσονάκης (59’ Βελλής), Στρατιγάκης (90’ Θανόπουλος), Γκίκας (59’ Σκούμας), Ερέκι.

Νίκη του Χολαργού με… συνοπτικές διαδικασίες επί του Ιάσονα

Στο γήπεδο των Μελισσίων, ο τυπικά γηπεδούχος Χολαργός, παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο, «τελείωσε» τον Ιάσονα με 4-0 και πλέον «συγκατοικεί» στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με τον Ήφαιστο Περιστερίου, φθάνοντας τους 19 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε στο 5′ ο Ζαχαρόπουλος, για να τον ακολουθήσουν στο 35′ ο Βουλτσίδης, στο 44′ ο Κοκκινέλης (πέναλτι) και στο 63′ ο Ζώης.

Χολαργός: Μακρής, Δαρδαμάνης, Ζυγούρης (60′ Ζώης), Μιχελής, Μηλιώνης, Ζαχαρόπουλος (66′ Σταμούλης), Αλικάι, Τσίρος, Βουλτσίδης (52′ Χατζής), Κοκκινέλης (66′ Λεβέντης), Τριάντης.

Ιάσονας: Παλαιολόγος, Ρίζας, Κοκαβέσης (46′ Κακαράντζας), Τσαναχτσίδης, Μαλλιώρας, Λιάπης, Σπυρίδης, Μήτσος, Σέχου (75′ Μάνθιος), Καμαρίτης (71′ Κολιός), Γλέζος.

Σημαντική νίκη της Νέας Ιωνίας επί της Αργυρούπολης με 3-1

Στην 8η θέση βρίσκουμε πλέον τη Νέα Ιωνία, η οποία έφθασε τους 14 βαθμούς μετά τη σημερινή εντός έδρας νίκη της επί της Αργυρούπολης με σκορ 3-1.

Στο δεύτερο λεπτό τους δεύτερου ημιχρόνου ο Β. Καφετζής έβαλε μπροστά την ομάδα της προσφυγούπολης, ωστόσο στο 50′ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουμε με τον Γκρεβτσίδη. Έτσι φθάσαμε στο 75′, οπότε ο Παπαδόπουλος έβαλε και πάλι μπροστά τη Νέα Ιωνία, για να έρθει στο 93′ ο Καφετζής να «βάλει το κερασάκι στην τούρτα».

Νέα Ιωνία: Παπουτσής, Τζίφας, Θέρμος (76’ Ζαρκαδούλας), Σιγάλας, Νταϊφώτης, Χάλος, Θύμιος (52’ Παντελίδης), Βογατσάς (46’ Πανταγιάς), Πρισιμιτζής, Καφετζής, Καλογερής (90’ Σταθόπουλος).

Γ.Σ. Αργυρούπολης: Ευαγγέλου, Χιόνης (88’ Σαμπάνης), Κακούτης, Γεωργάκας, Μαργαρίτης, Βλαχάς (53’ Παπαθανασίου), Γιαννίκος, Αργύρης (66’ Κωνσταντινίδης), Ζανίκος, Γκρεβτσίδης, Δρακωντίδης.

Πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας τα Μελίσσια στο ‘Ιλιον

Χωρίς γκολ έληξε το παιχνίδι στο γήπεδο Ιλίου μεταξύ του Ολυμπιακού Ν. Λιοσίων και των Μελισσίων. Αποτέλεσμα που φέρνει την ομάδα των Βορείων Προαστίων στην 11η θέση, με συνολικά 10 βαθμούς.

Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι και έχασαν τις περισσότερες ευκαιρίες (με κλασικότερη το δοκάρι του Γκαβζίδη στο 75′), οι φιλοξενούμενοι απέδειξαν ότι έχουν και τη δύναμη και την εμπειρία να παίρνουν ό,τι καλύτερο από κάθε αγώνα.

Ο Ολυμπιακός Ν. Λιοσίων ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, αφού στο 70′ έχασε τον Τενέ, που αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ολυμπιακός Λιοσίων:  Μυλωνάς, Παπαδόπουλος Ν., Παναγιωτίδης (46’ Καριατλής), Λάλα, Τσουκαλάς, Φραγκόπουλος, Τενές, Παπαδόπουλος Κ. (77’ Πατέλης), Μιχάλης (55’ Σιούτης), Γκαβίδης, Κωτούλιας (70’ Γεωργακόπουλος).

Μελίσσια: Νικολάου, Καραμπίνης (75’ Παπαχρήστος), Κωνσταντάκης, Πάσσαρης, Πουλάκης, Φάκης Δ., Σεϊτάι , Τούντα (67’ Πολυδωρόπουλος),  Καλημέρης (88’ Μακρυπίδης), Φάκης Ι. (85’ Κονόμι), Αρβανίτης.

Πρώτοι φετινοί πανηγυρισμοί για τον Κένταυρο Βριλησσίων

Επιτέλους πανηγυρισμοί στο γήπεδο των Βριλησσίων, όπου ο Κένταυρος πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Άρη Πετρούπολης, με σκορ 2-1, παίρνοντας το πρώτο φετινό του «τρίποντο», που τον φέρνει στη 13η θέση, με 7 βαθμούς.

Η αλήθεια είναι ότι το γκολ των φιλοξενούμενων με τον Ντάτση στο 55′ πάγωσε το γήπεδο, αλλά τελικώς οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και στο 67′ ισοφάρισαν με τον Δέτση, για να κάνουν την πλήρη ανατροπή στο 84, όταν ο Ι. Πιπεράς έστειλε «συστημένη» μπαλιά στον Χαλκιόπουλο, ο οποίος με κεφαλιά της έστειλε στα δίχτυα του Παχατούρα.

Κένταυρος Βριλησσίων: Θεοδωρίδης, Κουλιούρης (62’ Πιπεράς Σ.), Χαλκιόπουλος, Παπαντωνάκης, Κολιός, Ένσι, Μανίκας (86’Μπότσας), Δέτσης, Παπαγεωργίου (74’ Θεοδωρίδης), Πιπεράς Ι, Κοντογιάννης.

Άρης Πετρούπολης: Παχατούρας Λάπα (70’ Νίκολι) Μπούσι (46’ Τρακόσης), Στασινός, Τσούκης, Μαρούσης Νάτσης, Παπαευθυμίου (25’ Ταχιράι) Λερούτσος 46’ Κυριαζής, Θανόπουλος, Σαγανάς.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (10η αγωνιστική)

«Τεσσάρα» του Απόλλωνα Χαλανδρίου μέσα στο Καματερό

Συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις ο Απόλλων Χαλανδρίου, που πέρασε νικηφόρα από το γήπεδο του Καματερού, νικώντας την τοπική ομάδα με σκορ 4-1.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ξεκίνησαν με δοκάρια, αυτό των γηπεδούχων, με τον Γκάνιο, μόλις στο 1ο λεπτό κι εκείνο του Κούκου στο 13′. Τελικώς, στο 32′ ο Μήτρου, με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 0-1, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Παπουτσής διπλασίασε τα τέρματα του Απόλλωνα. Το ημίχρονο τελικώς έληξε 1-2, καθώς στο 42′ ο Γκάνιος είχε καταφέρει να βρει δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι κυνήγησαν το γκολ της ισοφάρισης, είχαν δύο κλασικές ευκαιρίες με τον Πετανάι, στο 58′ και 59′, με τη δεύτερη να καταλήγει στο δοκάρι του Καλιαμπάκου, αλλά τελικώς η μπάλα τους… τιμώρησε και στο 71′ ο Αυγέρης έκανε το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε από το σημείο του πέναλτι, με τον Αλεξανδράκη.

Καματερό:   Ξυδιάς, Ντούπης (62′ Διαμαντίδης), Καρκαλέτσης (46′ Χατζίτσε), Σέχου, Βασιλάκος, Πάππας, Πετανάι, Λουβερδής. Γκάνιος (84′ Κατσικανταής), Παναγιωτόπουλος, Χαιρετάκης.

Απόλλων Χαλανδρίου: Καλιαμπάκος, Κουτσογκίλας Π. (62′ Παπαδόπουλος),  Κουστομπάρδης, Κούκος, Κουτσογκίλας Ε., Άγκολι, Σταμάτης (62′ Αυγέρης), Απειρανθίτης, Μήτρου (66′ Στεργιώτης), Αλεξανδράκης, Παπουτσής (72′ Ψάλλας).

Ισοπαλία στη Ν. Ερυθραία και πολλά παράπονα από τον Πανερυθραϊκό

Νευρικό ήταν το παιχνίδι στο γήπεδο της Ν. Ερυθραίας ανάμεσα στον Πανερυθραϊκό και την Κηπούπολη, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τα γκολ (2-2) και τους βαθμούς, αλλά και να έχουν αρκετά παράπονα από τη διαιτησία.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ, χάρη στο γκολ του Τζαμαλή στο 23′, αλλά δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Μπαμπαλούκα.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα των Βορείων Προαστίων μπήκε αποφασισμένοι να διεκδικήσει τη νίκη, αλλά στάθηκαν άτυχοι στο 52′, με τον Νταλένγκα να σημαδεύει το αντίπαλο δοκάρι, ενώ το ίδιο έζησαν και στο 73′, με τον Μπαμπαλούκα. Τελικώς, το γκολ ήρθε στο 81′, με τον Παπαναστασίου, ωστόσο δεν λύτρωσε τους γηπεδούχους, αφού στις καθυστερήσεις το αυτογκόλ του Σουμελίδη στέρησε τον Πανερυθραϊκό από μια πολύτιμη νίκη.

Οι παίκτες της Ν. Ερυθραίας διαμαρτυρήθηκαν έντονα, θεωρώντας ότι αγώνας θα έπρεπε να έχει λήξει, ενώ «έπεσε» και κόκκινη κάρτα στον αναπληρωματικό τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Κούμη, ο οποίος έκανε άσεμνη κίνηση προς αντίπαλό του. Πάντως, παρά το γεγονός ότι οι διαμαρτυρίες συνεχίστηκαν και στα αποδυτήρια από παράγοντες της ομάδας του Πανερυθραϊκού, το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Πανερυθραϊκός: Μπακοδήμος, Σουμελίδης, Γκριτζάς, Γεωργακόπουλος, Νταλένγκα, Κατσάρας, Κουβαράς (62′ Καραπαναγιωτίδης), Μπαλλής ( 58′ Βαρκαρώτας) Μπαμπαλούκας, Αραμπατζης (74′ Αναγνώστης), Παπαναστσίου (90′ Αγουρίδας).

Κηπούπολη: Κορμπάκης, Πολυζωγόπουλος, Αγγελόπουλος (59′ Μωραΐτης), Λάππας, Ταμπάκης (86′ Σαμούρης), Λάππας, Τζαμαλής, Λιαγκόζης, Ασκοτίρης, Λαγός, Κουφογιάννης (59′ Σταματής).

Δεινή ήττα για τον Παπάγο από το Χαϊδάρι με 5-1

Στο γήπεδο του Χαλανδρίου, ο τυπικά γηπεδούχος Παπάγος υπέστη δεινή ήττα από το Χαϊδάρι με σκορ 5-1 και πλέον βρίσκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με συνολικά 8 βαθμούς.

Η ομάδα των Βορείων προηγήθηκε στο σκορ με τον Φατούρο στο 10′, αλλά το Χαϊδάρι ισοφάρισε στο 22′, με τον Τσοπανά. Λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή με το γκολ του Παυλόπουλου. Στο 55′ το αυτογκόλ του Αλεξιάδη διαμόρφωσε το 3-1, ενώ στο 57′ ο Πλουμάτος έκανε 4 τα γκολ των φιλοξενούμενων. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Παυλόπουλος στο 72′. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ρηγόπουλος έχασε πέναλτι για τους γηπεδούχους, στο οποίο υπέπεσε ο Αδαμίδης, ο οποίος και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Παπάγος: Κοραχάης, Νούτσος, Κολιάκος (46’ Ταλιούρας Ν.), Αλεξιάδης, Λιούκας, Κορδάς, Μπράτσος (46’ Παπαναστασίου), Φατούρος, Δούκας (65’ Βαρώνος), Ρηγόπουλος Ταλιούρας Φ.

Χαϊδάρι:  Μίχος, Πλουμάτος, Γαβαλάς, Αδαμίδης Τσώνης, Βλάχος (75′ Αντωνόπουλος), Τζωρτζάτος, Καμπεράι, Τσοπανάς (25’λ.τρ. Περλέσι), Μουρεζίνης (80’ Γιαννόπουλος) Παυλόπουλος (79′ Μακρής).

Ήττα της Λυκόβρυσης στον Ταύρο με 1-0

Στο γήπεδο «Χ. Παυλίδης» του Ταύρου, ο Άγιαξ κέρδισε τη Λυκόβρυση με 1-0, αφήνοντας την ομάδα των Βορείων Προαστίων με μόλις 7 βαθμούς, στην 14η θέση της βαθμολογίας.

Άγιαξ Ταύρου: Ηρακλής Σωτηρόπουλος, Γούλας, Στρέφι (48’ Θαναηλάκης), Γαλάνης, Σιώζος, Γκρέμι, Πιέτρι, Ντελίζ (87’ Σκούρτης), Μπράχο (65’ Στάμος), Γκούφας (46’ Κλείδης).

Λυκόβρυση: Κέμπας, Μιγκάκης, Ματσίνγκος (70’ Γούλας), Σουλιώτης, Αναγνωστόπουλος, Καβαλάρης, Μιλάνι (70’ Γιαννίκος), Τασιούδης, Παπαχρήστος (81’ Μπούσας), Σταματέλος, Μάρκου (88’ Βυθούλκας).

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (10η αγωνιστική)