Δεν κατεβαίνει στις δημοτικές εκλογές του 2023 ο Γ. Κουράσης – Υποψήφια δήμαρχος με το Χαλάνδρι σε Δράση η Κρίστη Αγαπητού
Με νέο πρόσωπο θα κατέβει στις δημοτικές εκλογές του 2023 η δημοτική παράταξη Χαλάνδρι σε Δράση. Ο μέχρι σήμερα επικεφαλής της, τέως δήμαρχος Γιώργος Κουράσης, δήλωσε κι επίσημα την πρόθεσή του να παραδώσει το «πηδάλιο» του συνδυασμό στην επόμενη γενιά.
Έτσι, υποψήφια δήμαρχος με το Χαλάνδρι σε Δράση θα είναι η δημοτική σύμβουλος της παράταξης Κρίστη Αγαπητού, με τον Γ. Κουράση να δηλώνει «παρών» σε όποιον ρόλο του ανατεθεί, προκειμένου -όπως υποστηρίζει- να συντελεστεί η ανανέωση που χρειάζεται το Χαλάνδρι.
Στην ανακοίνωση της αποχώρησής του από την ηγεσία της παράταξης ο κ. Κουράσης αναφέρει:
«Η παράταξή μας στα τόσα χρόνια της πορείας της έχει αποδείξει ότι πραγματικά ήταν και είναι δίπλα στους δημότες του Χαλανδρίου, μέσα από τα έργα και τις παρεμβάσεις της, υπηρετώντας αρχές και αξίες ώστε η πόλη μας να είναι σε μία διαρκή πορεία ανάπτυξης και εκσυγχρονισμού.
Είχα την ευτυχία σε όλη αυτή την πορεία να είμαι στην πρώτη γραμμή, είτε ως δημοτικός σύμβουλος, είτε ως δήμαρχος, είτε και ως επικεφαλής της αντιπολίτευσης. Σε όλη την πορεία μου πιστεύω ότι προσέφερα όπως και όσο μπορούσα στον Δήμο μας και τους συνδημότες μου.
Θεωρώ όμως ότι ήρθε η ώρα να παραδώσω τη σκυτάλη της παράταξης στην επόμενη γενιά των στελεχών μας. Ενημέρωσα λοιπόν τα μέλη της παράταξής μας για την απόφασή μου να μην είμαι υποψήφιος δήμαρχος στις επόμενες Δημοτικές Εκλογές του 2023. Η παράταξή μας, με νέο επικεφαλής, θα έχει τον χρόνο να απευθυνθεί στους δημότες του Χαλανδρίου τονίζοντας πόσο κρίσιμες είναι οι επόμενες εκλογές. Το Χαλάνδρι μας θα έχει ίσως την τελευταία ευκαιρία να ακολουθήσει την επιτυχημένη πορεία άλλων Δήμων, υιοθετώντας πολιτικές σύγχρονες και αποτελεσματικές.
Κατόπιν αυτής της απόφασης, και κάτω από τις υπάρχουσες συνθήκες, ακολουθήθηκε διαδικασία ανάδειξης νέου επικεφαλής εντός της παράταξης κατά την οποία επελέγη ως επόμενη υποψήφια δήμαρχος της παράταξης Χαλάνδρι σε Δράση να είναι η δημοτική μας σύμβουλος Κρίστη Αγαπητού.
Είμαι βέβαιος ότι με τη βοήθεια και τη συμπαράσταση όλων μας η Κρίστη Αγαπητού θα είναι η επόμενη δήμαρχος Χαλανδρίου. Η Κρίστη Αγαπητού είναι διδάκτωρ του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πειραιώς και εξειδικεύεται στη στρατηγική των νέων τεχνολογιών, έναν σημαντικό τομέα στον οποίο κάθε Δήμος πρέπει να επενδύσει στο πλαίσιο μιας πορείας ανάπτυξης και εκσυγχρονισμού.
Από το έτος 2014 είναι διορισμένη ως μόνιμο στέλεχος στην Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ).
Η Κρίστη Αγαπητού είναι μία νέα γυναίκα με δυναμισμό, με εμπειρία και τις απαραίτητες επιστημονικές γνώσεις για την Τοπική Αυτοδιοίκηση, στοιχεία που θεωρούμε ότι αποτελούν τα εχέγγυα για να εκφράσει με δημιουργικότητα και αποτελεσματικότητα την τοπική μας κοινωνία. Και μαζί με τα υπόλοιπα στελέχη της παράταξης, αλλά και όσα νέα πρόσωπα τεθούν συνοδοιπόροι σε αυτή την προσπάθεια, θα εργαστούμε όλοι μαζί για την ανανέωση που τόσο επιτακτικά επιζητούν σήμερα οι Χαλανδραίες και οι Χαλανδραίοι. Η Κρίστη Αγαπητού είναι το νέο πρόσωπο που αναζητά το Χαλάνδρι.
Σε ό,τι με αφορά προσωπικά μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας και της ομόφωνης επιβεβαίωσης της εμπιστοσύνης στο πρόσωπο της Κρίστης Αγαπητού, θα παραμείνω στη διάθεση της παράταξής μας, μέσω όποιου ρόλου-αποστολής μου αναθέσουν, ώστε, με την εμπειρία και τις γνώσεις που έχω αποκομίσει όλα αυτά τα χρόνια της παρουσίας μου στα δημοτικά δρώμενα, να συμβάλλω στη διασφάλιση της ενότητας και της συνέχειας της πορείας της παράταξής μας, με μοναδικό στόχο την ανάπτυξη της πόλης μας.
Θα είμαι δίπλα στην Κρίστη Αγαπητού με όλες μου τις δυνάμεις. Θα είμαστε όλοι δίπλα της. Είναι κοινή απόφαση να συνεχίσουμε ενωμένοι και όλοι μαζί να κάνουμε ό,τι χρειάζεται ώστε το Χαλάνδρι να αλλάξει σελίδα και να προχωρήσει μπροστά. Όλοι εμείς, οι δημοτικοί σύμβουλοι, τα στελέχη αλλά και όλες και όλοι οι Χαλανδραίοι που έχουμε υπηρετήσει ή στηρίξει την παράταξη Χαλάνδρι σε Δράση, και είμαστε υπερήφανοι για όσα έχουμε προσφέρει στην πόλη μας, θα είμαστε αρωγοί στην προσπάθεια αυτή με την Κρίστη Αγαπητού υποψήφια δήμαρχο!
Μία προσπάθεια που στόχο έχει το Χαλάνδρι επιτέλους να αξιοποιήσει κάθε χρηματοδοτικό εργαλείο, τις νέες τεχνολογίες, αλλά και κάθε νέα ιδέα που μπορούν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για μία σύγχρονη, λειτουργική, ασφαλή, καθαρή και προσβάσιμη πόλη σε όλες και όλους τους κατοίκους, εργαζόμενους και επισκέπτες της. Όλα όσα δηλαδή δεν αποτελούν στρατηγική κατεύθυνση για τον κ. Ρούσσο και την παράταξή του.
Η Κρίστη Αγαπητού και η παράταξή μας Χαλάνδρι σε Δράση, με νέες, σύγχρονες και υλοποιήσιμες προτάσεις, μαζί με την εμπειρία και κυρίως με τον άνεμο αυτής της διαφορετικής νοοτροπίας, θα αγωνιστούμε και θα θέσουμε τον πολίτη και τα πραγματικά του προβλήματα στο επίκεντρο της πολιτικής του Δήμου Χαλανδρίου!
Σας καλώ όλες και όλους μαζί μας σε αυτή την πορεία για μια νέα αρχή, που βασίζεται όμως στις αρχές και αξίες που διαχρονικά υπηρετεί η Παράταξή μας!».
Σχετικά άρθρα
Συνεχίζονται οι επιχειρήσεις του ΔΙΚΕΠΑΖ για τη διάσωση ζώων στην πυρόπληκτη Αττική
Ασθενοφόρα και νοσηλευτές του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) συνεχίζουν, από τη Δευτέρα 12/8, τις επιχειρήσεις απεγκλωβισμού και διάσωσης…
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA