Νέο ΚΕΠ Υγείας στην Αττική – Εγκαίνια της δομής στον Δήμο Διονύσου
Ένα νέο ΚΕΠ Υγείας προστέθηκε στην Αττική με τα εγκαίνια της νέας δομής στον Δήμο Διονύσου, τα οποία πραγματοποιήθηκαν χθες, Τετάρτη 5 Οκτωβρίου, υπό την Αιγίδα της Περιφέρειας Αττικής και σε συνεργασία με το Ελληνικό Διαδημοτικό Δίκτυο Υγιών Πόλεων (ΕΔΔΥΠΠΥ) και τον Δήμο Διονύσου.
Ο θεσμός των ΚΕΠ Υγείας χαράζει πλέον στην Ελλάδα, μία καινούργια στρατηγική στην πρόληψη και προαγωγή της υγείας των πολιτών. Πανελλαδικά λειτουργούν 150 δομές «ΚΕΠ ΥΓΕΙΑΣ» με περισσότερες από 1.400.000 πράξεις ωφέλειας για τους πολίτες, και 300. 000 εξετάσεις Προσυμπτωματικού ελέγχου.
Χαιρετίζοντας την τελετή των εγκαινίων ο περιφερειάρχης Αττικής και πρόεδρος του ΕΔΔΥΠΠΥ Γ. Πατούλης, υπογράμμισε τον ρόλο των ΚΕΠ Υγείας στην πρόληψη και την προαγωγή της υγείας και επισήμανε τα εξής:
«Θέλω να συγχαρώ Ιδιαιτέρως τον δήμαρχο Διονύσου Γιάννη Καλαφατέλη ο οποίος, προάγει ιδιαίτερα τα προγράμματα της πρόληψης και του προσυμπτωματικού ελέγχου και δείχνει μία ιδιαίτερη σπουδή για τους πολίτες του. Τα ΚΕΠ Υγείας είναι το όραμα πολλών χρόνων. Σήμερα το δίκτυο των ΚΕΠ Υγείας, αποτελείται από 150 Δήμους μέλη του Ελληνικού Διαδημοτικού Δικτύου Υγιών Πόλεων, ενώ βούλησή μας είναι όχι μόνο οι Δήμοι του ΕΔΔΥΠΠΥ αλλά όλοι οι Δήμοι της χώρας να αποκτήσουν το δικό τους ΚΕΠ Υγείας. Ο θεσμός των ΚΕΠ Υγείας αποτελεί σημαντικό εργαλείο βοήθειας για όσους συνανθρώπους μας έχουν ανάγκη, δίνοντας τους τη δυνατότητα να υποβάλλονται σε εξετάσεις πρόληψης από ασθένειες πριν εκδηλώσουν την νόσο. Με αυτό τον τρόπο προλαμβάνονται νοσήματα για τα οποία έχει αποδειχθεί με μελέτες πως η έγκαιρη προληπτική παρέμβαση και ανίχνευση κρίνεται αποτελεσματική και μπορεί να σώσει ζωές».
Ο περιφερειάρχης Αττικής επίσης επισήμανε πως «η Περιφέρεια Αττικής έχει ως προτεραιότητα την επένδυση στην προαγωγή της υγείας των κατοίκων και στην πρόληψη, υπογραμμίζοντας πως αυτό υλοποιείται μέσα από το πιλοτικό πρόγραμμα ενίσχυσης των ΚΕΠ Υγείας, και την ενίσχυση των ΚΕΠ Υγείας της Αττικής μέσω του ΠΕΠ Αττικής 2021-2027».
Στον χαιρετισμό του ο δήμαρχος Διονύσου Γ. Καλαφατέλης σημείωσε μεταξύ άλλων:
«Η σημερινή μέρα είναι μια αισιόδοξη αλλά και συγκινητική μέρα για το Δήμο Διονύσου και όλους τους δημότες μας. Όταν πριν από πολλά χρόνια λάβαμε την απόφαση να δημιουργήσουμε το Δημοτικό Πολυιατρείο Εθελοντών, δύσκολα θα μπορούσε να φανταστεί κάποιος τη σημερινή εξέλιξη. Σήμερα, εγκαινιάζοντας το ΚΕΠ Υγείας κάνουμε ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα στον τομέα υγείας. Ο Δήμος μας, ανήκει πλέον και επίσημα στις υγιείς πόλεις του Ελληνικού Διαδημοτικού Δικτύου. Από την εμπειρία των έξι περίπου μηνών λειτουργίας και παρά το γεγονός ότι διανύουμε τα πρώτα μας βήματα, μπορώ να πω ότι μέχρι τώρα συμπεράσματα είναι ιδιαίτερα ελπιδοφόρα. Ήδη πάνω από 400 δημότες μας έχουν εγγραφεί στο δωρεάν λογισμικό. Να υπογραμμίσω εδώ ότι η τοπική αυτοδιοίκηση πρώτου και δεύτερου βαθμού εκπροσωπεί το ανθρώπινο πρόσωπο της πολιτικής. Γιατί ακριβώς έχει τη δυνατότητα να μπορεί να αφουγκράζεται άμεσα και από πρώτο χέρι τις ανάγκες του κόσμου. Κλείνοντας δεν μπορώ να μην αναφερθώ στο σημαντικό ρόλο που έχει παίξει στα θέματα υγείας ο Γιώργος Πατούλης, ένας άνθρωπος που βρίσκεται κυριολεκτικά στην κατάλληλη θέση. Πολιτικός με όραμα αλλά και διακεκριμένος επιστήμονας του χώρου της υγείας με ευαισθησίες, ο οποίος αντιλήφθηκε από πολύ νωρίς τη σημασία του έργου της προαγωγής υγείας των πολιτών. Θέλω σήμερα να τον ευχαριστήσω για τη συμβολή του. Είμαι αισιόδοξος ότι και στο μέλλον, με τη δική του καθοδήγηση ως Προέδρου του Ελληνικού Διαδημοτικού Δικτύου Υγιών Πόλεων, θα μπορέσουμε όλοι μαζί να διασφαλίσουμε μια καλύτερη δημόσια υγεία για τους συμπολίτες μας».
Στα εγκαίνια της νέας δομής υγείας και πρόληψης «ΚΕΠ ΥΓΕΙΑΣ» βρέθηκαν o βουλευτής Ανατολικής Αττικής Βασίλης Οικονόμου, ο αντιπεριφερειάρχης Οικονομικών Νίκος Πέππας, η αρμόδια εντεταλμένη σύμβουλος Κοινωνικής Αλληλεγγύης και Δομών Υγείας Γεωργία Κριεμάδη, καθώς και αντιδήμαρχοι και στελέχη του Δήμου, Προέδροι Δημοτικών Κοινοτήτων και Νομικών Προσώπων, Δημοτικών και Τοπικών Συμβούλων, εθελοντές ιατροί κι επιστήμονες του Δημοτικού Πολυιατρείου αλλά και δεκάδες πολίτες. Τον αγιασμό τέλεσε ο προϊστάμενος του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Στεφάνου Χρυσοβαλάντης.
Στόχος των ΚΕΠ Υγείας η ενημέρωση και η πρόληψη
Τέλος, η περιφερειακή αρχή αναφέρει ότι βασικός στόχος των ΚΕΠ Υγείας είναι η ενημέρωση όλων των πολιτών και η διοργάνωση προληπτικών εξετάσεων για 11 κύρια νοσήματα, προτεινόμενα από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, για τα οποία έχει αποδειχθεί με μελέτες πως η έγκαιρη προληπτική παρέμβαση και ανίχνευση τυχόν συμπτωμάτων κρίνεται αποτελεσματική και μπορεί να σώσει ζωές. Μέσα από την ηλεκτρονική πλατφόρμα των ΚΕΠ Υγείας εφαρμόζονται διεθνή πρωτόκολλα screening του πληθυσμού και τα στελέχη των ΚΕΠ Υγείας επιβλέπουν το follow up της διατήρησης της υγείας των Πολιτών.
Αυτοματοποιημένα το λογισμικό ενημερώνει τους πολίτες, μέσα από το προσωπικό τους προφίλ, σχετικά με τις προληπτικές εξετάσεις που προτείνει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας για την ηλικία και το φύλο τους, καθώς και με την πάροδο του χρόνου υπενθυμίζει την επανεξέτασή τους. Τα 11 νοσήματα στα οποία επικεντρώνεται το ΚΕΠ Υγείας μέσα από το λογισμικό είναι ο καρκίνος του παχέος εντέρου, ο καρκίνος του τραχήλου της μήτρας, ο καρκίνος του μαστού, ο καρδιαγγειακός κίνδυνος, το ανεύρυσμα κοιλιακής αορτής, ο καρκίνος του προστάτη, το μελάνωμα, η κατάθλιψη, η οστεοπόρωση η ΧΑΠ και η Άνοια. Παρόλα αυτά στο πλαίσιο της πανδημίας έχουν προστεθεί στα προφίλ των δημοτών και χρήσιμες πληροφορίες για τον COVID-19.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA