«Αυτοκτόνησε» στην Καισαριανή η Νίκη Αμαρουσίου

Τα πολλά λάθη των τελευταίων λεπτών πλήρωσε η Νίκη Αμαρουσίου στην Καισαριανή, μην κατορθώνοντας να υπερασπιστεί το +11 του 30ου λεπτού, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα στην παράταση (κ.α. 68-68) από την Νήαρ Ηστ με 79-78.

Παρότι σε μεγάλα διαστήματα του ματς η ομάδα του Αμαρουσίου απέδωσε αρκετά καλό μπάσκετ, εν τέλει πλήρωσε την έλλειψη συγκέντρωσης και ορισμένα κρίσιμα λάθη στα τελευταία λεπτά, όταν οι γηπεδούχοι εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους, στο πρώτο φετινό ματς που είχαν τη συμπαράσταση των οπαδών τους (σ.σ. λόγω της τιμωρίας της έδρας από πέρσι).

Στο πρώτο ημίχρονο, η Νίκη έλεγχε τον ρυθμό, με την Νήαρ ωστόσο να καταφέρνει να μείνει στο παιχνίδι κυρίως λόγω της πολύ μεγάλης ευστοχίας της από τη γραμμή του τριπόντου, παρά το γεγονός ότι τα περισσότερα από τα σουτ της ήταν καλά μαρκαρισμένα (40-42 στο 20΄). Με την είσοδο των ομάδων στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Νίκης Αμαρουσίου «έσφιξαν» ακόμη περισσότερο την άμυνά τους, εγκλώβισαν τα «ατού» της Νήαρ Ηστ και με καθαρό μυαλό στην επίθεση κατάφεραν αφενός να κρατήσουν μόλις στους 9 πόντους τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο, αφετέρου να «χτίσουν» διαφορά 11 πόντων (49-60 στο 30΄). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Νίκη κατάφερε να διατηρεί την Νήαρ σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το 37΄ (59-67) με «όπλο» την άμυνα. Ωστόσο, στα τελευταία τρία λεπτά η ομάδα του Αμαρουσίου έπαθε «μπλακ-άουτ» κάνοντας κρίσιμα λάθη, με την Νήαρ Ηστ να επιστρέφει στο ματς και με καλάθι του Πέζου, στα 5΄΄ πριν από τη λήξη, να στέλνει τον αγώνα στην παράταση (68-68).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, ωστόσο και πάλι οι παίκτες της Νίκης υπέπεσαν σε πολλά καθοριστικά λάθη τα οποία εν τέλει στοίχισαν στην ομάδα του Αμαρουσίου. Ο Παβλίσεβιτς ισοφάρισε σε 78-78 από τη γραμμή των βολών, όμως ο Καρασταμάτης ευστοχώντας σε μία βολή 5΄΄ πριν από το τέλος «έγραψε» το 79-78, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού στην τελευταία επίθεσή της, η Νίκη δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι.

Έτσι, η Νίκη του Αμαρουσίου -που απέναντι στην Νήαρ Ηστ παρατάχθηκε με πολλά προβλήματα- ολοκλήρωσε με ήττα τις υποχρεώσεις της για τον α΄ γύρο και πλέον στρέφει την προσοχή της στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Αρχαίας Κορίνθου, το προσεχές Σάββατο (24/1, 19:00) στο κλειστό της Κοκκινιάς.

Διαιτητές: Κονταράτος, Ορφανός

Δεκάλεπτα: 20-25, 40-42, 49-60, 68-68 (κ.α.), 79-78

Νήαρ Ηστ (Καρνέσης): Καφαντάρης 2, Ζεχερλής, Σμυρλής, Ταταρούνης 9, Καπέτζογλου 27 (5), Χότζα 9, Σπανάκος 11 (3), Καρασταμάτης 19 (1), Πέζος 2.

Νίκη Αμαρουσίου (Κωλέτσης): Αποστολόπουλος 6 (1 τρίπ., 5 ριμπ., 3 ασίστ), Τσέκενης Γ., Κατωπόδης 13 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Παβλίσεβιτς 22 (3 τρίπ., 5 ασίστ, 4 ριμπ.), Κοντογιάννης 14 (1 τρίπ., 5 ασίστ), Γεωργακόπουλος 11 (5 ριμπ.), Γιατράκος 2 (2 κλεψ.), Τσέκενης Α. 2, Μούγιος 8 (9 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κοψ.), Τσιάτσιος, Γάτος.