Δήμος Χαλανδρίου: Ήρθε η ώρα ο Χ. Ρώμας να αρχίσει να συμπεριφέρεται και να δρα ως θεσμικός παράγοντας
Ότι ο αντιπεριφερειάρχης Πολιτισμού και υποψήφιος δήμαρχος Χαλανδρίου Χάρης Ρώμας «διέκοψε δύο φορές εκδήλωση που ήταν σε εξέλιξη στα ΚΑΠΗ για να ανακοινώσει εκδήλωση της Περιφέρειας Αττικής για τα άτομα της Τρίτης Ηλικίας» αναφέρει η δημοτική αρχή Χαλανδρίου.
Στην ανακοίνωσή του με τίτλο «Ήρθε η ώρα ο κ. Χ. Ρώμας να αρχίσει να συμπεριφέρεται και να δρα ως θεσμικός παράγοντας» ο Δήμος Χαλανδρίου εξηγεί ότι «με αφορμή την ανακοίνωση του αντιπεριφερειάρχη Πολιτισμού Χ. Ρώμα, μετά την επίσκεψή του στο ΚΑΠΗ Κάτω Χαλανδρίου, με την οποία βάλλει με απαράδεκτο τρόπο κατά της εντεταλμένης δημοτικής συμβούλου για τα ΚΑΠΗ Ευγενίας Κατούφα, και της διοίκησης συνολικά, ο Δήμος Χαλανδρίου επισημαίνει τα παρακάτω:
Ο κ. Χάρης Ρώμας διέκοψε, δύο φορές, εκδήλωση που ήταν σε εξέλιξη στα ΚΑΠΗ για να ανακοινώσει εκδήλωση της Περιφέρειας Αττικής για τα άτομα της Τρίτης Ηλικίας. Μία εκδήλωση για την οποία δεν είχε ενημερωθεί ο Δήμος και για την οποία, όπως είπε, θα πληρώσει ο ίδιος λεωφορείο για να μεταφερθούν οι ενδιαφερόμενοι/ες.
Ποιοι κανόνες στοιχειώδους ευγένειας και θεσμικής συμπεριφοράς επιτρέπουν στον κ. Ρώμα να θεωρεί αναφαίρετο δικαίωμά του να διακόψει, και μάλιστα δύο φορές, μια εν εξελίξει εκδήλωση;
Το έργο της Περιφέρειας προσπαθεί να διαχύσει ο κ. Ρώμας, και μάλιστα σε έναν τομέα όπως τα ΚΑΠΗ που δεν είναι της αρμοδιότητάς του, ή να κάνει την προεκλογική του εκστρατεία, με πρόσχημα δράσεις της Περιφέρειας, όταν υποστηρίζει ότι θα πληρώσει ο ίδιος λεωφορείο για να μεταφερθούν οι ηλικιωμένοι/ες;
«Αφού η Περιφέρεια επιθυμεί να κάνει εκδηλώσεις για την Τρίτη Ηλικία γιατί δεν τις έκανε τέσσερα χρόνια τώρα»; Εύλογο το ερώτημα που του έθεσε παριστάμενη κυρία, μέλος του ΚΑΠΗ Κάτω Χαλανδρίου, χωρίς ασφαλώς να πάρει απάντηση.
Όπως εύλογη και αναμενόμενη και η δυσαρέσκεια αρκετών μελών των ΚΑΠΗ, από τη συμπεριφορά του, τα οποία αποχώρησαν από την εκδήλωση άμα τη εμφανίσει του.
Όσοι/ες ήταν στην εκδήλωση θυμούνται πολύ καλά ότι τίποτα δεν ανέφερε, όπως, ψευδώς, γράφει στην ανακοίνωσή του, για αφίσες της εκδήλωσης, που ασφαλώς μπορούν να αναρτηθούν και ασφαλώς αναρτώνται κάθε φορά στα δημοτικά κτήρια του Χαλανδρίου για εκδηλώσεις της Περιφέρειας.
Άλλο πράγμα ζήτησε από την κ. Κατούφα και ασφαλώς εισέπραξε την απάντηση ότι οι υπάλληλοι των ΚΑΠΗ του Δήμου εργάζονται για τις εκδηλώσεις του Δήμου και όχι της Περιφέρειας Αττικής.
Καταλαβαίνουμε τον πανικό του κ. Ρώμα καθώς προσδοκούσε προφανώς ότι οι Χαλανδραίοι θα τον υποδέχονταν ως “σωτήρα” της πόλης. Του συστήνουμε όμως ψυχραιμία και κυρίως τον καλούμε, επιτέλους, να αρχίσει να συμπεριφέρεται και να δρα θεσμικά.
Αδιανόητο, πριν ακόμα προκηρυχθούν οι εκλογές, να χρησιμοποιεί αφενός την ιδιότητά του στην Περιφέρεια και αφετέρου τις εκδηλώσεις του Δήμου Χαλανδρίου για να κάνει τον προεκλογικό του αγώνα.
Υ.Σ1.: Την επόμενη φορά δε που θα βρεθεί σε κάποια εκδήλωση του Δήμου, καλό θα ήταν για λόγους αρχής αλλά και λόγω της ισχύουσας νομοθεσίας για την προστασία των προσωπικών δεδομένων, οι συνεργάτες του να ζητούν άδεια από τους συμμετέχοντες/ουσες πριν φωτογραφηθούν μαζί τους.
Υ.Σ2.: Ασχολίαστο αφήνουμε το γνώριμο, πλέον, αγοραίο ύφος της φρασεολογίας του, όταν αναφέρεται σε πρόσωπα της διοίκησης. Ασχολίαστο επίσης ότι κατηγορεί τη σημερινή διοίκηση ότι κόπτεται μόνο για την προβολή της… ο κ. Χάρης Ρώμας, που έχει γεμίσει τις στάσεις των λεωφορείων σε όλη την Αθήνα με τη φωτογραφία του, που έχει φωτογραφηθεί ακόμα και μπροστά από έργα της σημερινής διοίκησης που έγιναν με χρηματοδότηση από την προηγούμενη περιφερειακή Αρχή της Ρένας Δούρου και ο οποίος προαναγγέλλει στις προγραμματικές του δηλώσεις, έργα που έχει με επίπονες και επίμονες προσπάθειες δρομολογήσει και ανακοινώσει η σημερινή διοίκηση, όπως η βιοκλιματική ανάπλαση στο κέντρο του Χαλανδρίου.
Η λέξη “θράσος” είναι φορές που μοιάζει λίγη για να περιγράψει τις συμπεριφορές ορισμένων ανθρώπων».
Η ανακοίνωση του Χ. Ρώμα:
Στo πλαίσιo της απόλυτης εχθρότητας που αντιμετωπίζω από τη διοίκηση του Δήμου Χαλανδρίου, αφού όπως έχω ξαναγράψει είναι εμφανής ο πανικός λόγω της υποψηφιότητάς μου στις επόμενες δημοτικές εκλογές, μετά τη λάσπη που εισπράττω από τα τρόλια του Δήμου, μετά τις απρεπείς αναρτήσεις φερέφωνων του Δημάρχου εναντίον μου, άλλη μία απρέπεια αντιμετώπισα στο ΚΑΠΗ ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ, όταν πήγα να παρακολουθήσω μία εξαιρετική δράση με τίτλο: «Με πλάκα και κονδύλι», έκθεση ουσιαστικά παλαιών υπέροχων αντικειμένων από το Μουσείο Μαθητικής Ζωής Βριλησσίων που παρουσίασαν συνταξιούχοι δάσκαλοι με επικεφαλής την εξαίρετη, στην παρουσίαση, Κατερίνα Βουτσαδάκη.
Η ξινίλα που εισέπραξα από την εντεταλμένη δημοτική σύμβουλο για τα ΚΑΠΗ ενώπιον όλων, δεν περιγράφεται.
Με το ζόρι κρατήθηκε για να μην πει, όχι μόνο σε μένα αλλά και στους υποψήφιους του συνδυασμού μου, Νίκο Συνοδινό και Νίκη Παπαγιαννάκη, φύγετε.
Και το αποκορύφωμα ήρθε όταν ανακοίνωσα στα μέλη του ΚΑΠΗ (που σημειωτέον στην πλειοψηφία τους με αντιμετώπισαν με μεγάλη χαρά) ότι η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ θα κάνει μια ψυχαγωγική εκδήλωση στο Πεδίον του Άρεως (στην κλειστή αίθουσα) για την Τρίτη ηλικία κι όσοι το επιθυμούν μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή. Συνέχισα λέγοντας ότι θα βγάλουμε αφίσες που θα κολλήσουμε στα ΚΑΠΗ και άλλων Δήμων φυσικά αλλά και του Δήμου Χαλανδρίου.
Τότε η εν λόγω κυρία είπε:
«Δε μας ενδιαφέρει να διαφημίζουμε εκδηλώσεις της Περιφέρειας κύριε Αντιπεριφερειάρχα, αλλά μόνο εκδηλώσεις του Δήμου»!!!
Οι πρώην δασκάλες των Βριλησσίων που παρουσίαζαν την έκθεση σοκαρίστηκαν, όπως μου είπαν μετά.
Με λίγα λόγια η εντεταλμένη επιβεβαίωσε την άποψη ότι ο Δημοτικός άρχων και οι περί αυτού, θεωρούν το Δήμο τσιφλίκι τους και ουδόλως τους ενδιαφέρει η ευημερία των δημοτών αν οι ίδιοι δεν επωφελούνται προβάλλοντας τον εαυτό τους!
Όμως η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει.
Τα ψωμιά είναι λίγα!
Σχετικά άρθρα
Συνεχίζονται οι επιχειρήσεις του ΔΙΚΕΠΑΖ για τη διάσωση ζώων στην πυρόπληκτη Αττική
Ασθενοφόρα και νοσηλευτές του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) συνεχίζουν, από τη Δευτέρα 12/8, τις επιχειρήσεις απεγκλωβισμού και διάσωσης…
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA