ΠΕΥΚΗ – Γ.Σ. ΚΥΜΗΣ 60-71

Σε ένα… νευρικό παιχνίδι, με πολλά λάθη και άστοχα σουτ (πρώτο δεκάλεπτο 9-12), η πρωτοπόρος και αήττητη ομάδα της ΚΥΜΗΣ πέρασε και από την ΠΕΥΚΗ, επικρατώντας με 60-71.

Αν και προηγήθηκαν οι πρωτοπόροι και με 20 πόντους στις αρχές του β’ ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση και μείωσαν τη διαφορά στους -3, διεκδικώντας με ίσους όρους από τους αντιπάλους τους τη νίκη.

Στο τέλος όμως η ομάδα της ΚΥΜΗΣ έδειξε τη δύναμή της και κατόρθωσε και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα, συμπληρώνοντας 13 νίκες, σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από το επεισόδιο που δημιουργήθηκε προς το τέλος μεταξύ του Βούζα και του Καραμπέτσου, με αποτέλεσμα να αποβληθούν και οι δύο με ντισκαλιφιέ, χωρίς όμως να καρατηθούν τα δελτία τους από τους διαιτητές. Ευτυχώς, που το επεισόδιο δεν πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις, αφού η παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων απέτρεψε τα χειρότερα.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 22-27,45-52, 60-71

Διαιτητές: Μαντήλας-Κρεσταινίτης

ΠΕΥΚΗ (Κοντομηνάς): Τζωρτζόπουλος, Κυριαζόπουλος 2, Σβερκούνος, Κορκοσούρας 6 (1), Βούζας 7 (1), Γραμμάτικας 11(2), Κεράτσας 9, Μπαρμπάρης 2, Γεωργοπαπαδάκος 20 (2), Γιάννης, Γριμπαδιώτης 3.

Γ.Σ. ΚΥΜΗΣ (Μπρατσιάκος): Σέττος 16 (4), Παπαντωνίου 14 (2), Κατράνας 8 (2), Σιαμανδούρας 9, Καραμπάτσος 15 (3), Γεωργιάδης 2, Γκρινιάρης 5 (1), Γυφτονικολός 2, Ιωάννου, Αγγελής, Μπολάνος, Ράπτης.