Πολύτιμο “διπλό” για την Κηφισιά μέσα στην Καβάλα

Με 77-72, σε έναν αγώνα με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, επικράτησε η Κηφισιά της Καβάλας στην εκτός έδρας αναμέτρηση της 14ης Νοεμβρίου στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η περιγραφή της αναμέτρησης, όπως δίνεται στην ιστοσελίδα της ομάδας της Κηφισιάς, έχει ως εξής:

Δυναμικά ξεκίνησε το ματς η Κηφισιά, με τρίποντο του Χογκ, ωστόσο η Καβάλα ισοφάρισε με βολές σε 3-3 στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου. Η καλή άμυνα κι από τις δύο ομάδες κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια αύξησαν τη διαφορά στους 7 πόντους (12-5) δύο λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου, αλλά ο Κασελάκης με τρίποντο μείωσε σε 12-8. Το δεκάλεπτο έληξε με την Καβάλα να προηγείται με 3 πόντους (16-13).

Οι «Κηφισιώτες», με έξι συνεχόμενους πόντους του Γλυνιαδάκη, πέρασαν μπροστά στο σκορ (18-19) στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Ντάντε Στίγκερς αύξησαν τη διαφορά στους 4 πόντους (18-22), αλλά η Καβάλα πλησίασε στο καλάθι (20-22) στα μισά του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, ο Χογκ, με καλάθι και φάουλ που κέρδισε, έκανε το σκορ (20-25) αλλά οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση ψαλιδίζοντας τη διαφορά ξανά στο καλάθι (25-27) στο 18’ και ισοφαρίζοντας σε 27-27 στο 19’. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με την Κηφισιά να προηγείται με δύο πόντους (27-29).

Με 4 συνεχόμενους πόντους του Χρυσικόπουλου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6 (29-35) στα πρώτα 3 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Η Καβάλα με τρίποντο του Γιαννακίδη μείωσε στο καλάθι (35-37) και με τον Τζόουνς ισοφάρισε σε 37-37 στα μισά της περιόδου. Ένα λεπτό πριν λήξει το δεκάλεπτο η Καβάλα πέρασε μπροστά στο σκορ (44-43), αλλά ο Πόποβιτς ισοφάρισε σε 44-44. Με 5 συνεχόμενους πόντους του Κασελάκη στα τελευταία δευτερόλεπτα η περίοδος έληξε 46-49 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου η Κηφισιά διατηρεί μια διαφορά τριών πόντων αλλά ο Ρόμπινσον βάζει μπροστά στο σκορ την Καβάλα με 54-53 στο 34’. Η Κηφισιά με τρίποντο του Γκίκα πέρασε ξανά μπροστά (57-58) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Στο 37’ ο Ντάντε Στίγκερς ισοφάρισε σε 59-59 κι εν συνεχεία ο Ρόμπινσον δίνει ξανά προβάδισμα 2 πόντων στην Καβάλα ( 61-59). Επιθετικές λύσεις για την Κηφισιά έδωσαν οι Γκίκας και Χογκ κάνοντας το σκορ 61-63. Η Καβάλα όμως με τον Ταπούτο ισοφάρισε σε 63-63 και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Κασελάκης με 2 βολές έκανε το σκορ 63-65, αλλά ο Τζόουνς ισοφάρισε σε 65-65 στο πρώτο λεπτό της παράτασης. Επιθετικές λύσεις για τους φιλοξενούμενους έδωσαν οι Κασελάκης και Χογκ κάνοντας το σκορ 68-72 υπέρ της ομάδας μας ένα λεπτό πριν τη λήξη. Ο Ρόμπινσον μείωσε για την Καβάλα σε 70-73, αλλά ο Σμιθ αύξησε ξανά τη διαφορά στους 4 πόντους (70-74) στα 22’ δευτερόλεπτα. Ο Πόποβιτς με 2 εύστοχες βολές έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στην Κηφισιά (70-76), αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 4 (72-76). Οι «Κηφισιώτες» κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 77-72.

Ντεμπούτο με τη φανέλα της Κηφισιάς έκανε ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης, ενώ ο Γιάννης Χατζηνικόλας έμεινε εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 27-29,46-49, 63-63, 72-77

Διαιτητές: Χριστοδούλου Ψαριανός – Δεσλής

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κεμπ 4, Βαν Ντε Μαρς , Ταπούτος 8, Σταμπούλης 2, Κοστόβ 13, Γκέλιος, Καλαϊτζίδης 2, Γιαννακίδης 9, Δεμερτζής, Τζόουνς 14, Ρόμπινσον 17, Βάργκας 3.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς Ντ 8, Γκίκας 10, Διαμαντάκος, Πόποβιτς 6, Γλυνιαδάκης 18, Κασελάκης 16, Χρυσικόπουλος 8, Στίγκερς, Χογκ 10, Σμιθ 1, Σπυριδωνίδης, Φρέζιερ.