“Το Β5 καταργείται, όχι όμως και η “γραμμή” Σταθόπουλου-κυβέρνησης”
Ευθεία επίθεση κατά του δημάρχου Αγίας Παρασκευής, Γιάννη Σταθόπουλου, εξαπολύει η δημοτική κίνηση Φυσάει Κόντρα, με επικεφαλής τον Σπύρο Αλεξίου, με αφορμή την υπό κατάργηση της λεωφορειακής γραμμής Β5 από τα εσωτερικά δρομολόγιά της στον Δήμο.
Αναφερόμενη στα όσα διαδραματίστηκαν στην πρόσφατη συζήτηση για το θέμα στο Δημοτικό Συμβούλιο, η Κίνηση αναφέρει για τον δήμαρχο ότι “η ΄γραμμή΄ που τον ενώνει με τις κυβερνητικές πολιτικές δεν καταργείται ποτέ”, τον κατηγορεί ότι έχει ήδη συμφωνήσει για την κατάργηση της λεωφορειακής γραμμής, και τώρα προσπαθεί να βρεί “ισοδύναμα” για να “χρυσώσει το χάπι”.
Ακολουθεί η ανακοίνωση της δημοτικής κίνησης.
Η ιστορία σύντομα: Ο ΟΑΣΑ (η κυβέρνηση δηλαδή…) καταργεί τη βασική συγκοινωνιακή γραμμή που ενώνει τον Δήμο μας με το κέντρο της πόλης. Το Β5 δεν θα μπαίνει στην πόλη, θα μείνει γραμμή κορμού και θα απαιτείται μετεπιβίβαση σε άλλη γραμμή (είτε από τις υπάρχουσες, είτε σε άλλη που ΘΑ φτιαχτεί). Γιατί; Αν πιστέψουμε την κυβέρνηση και την ΑΡΧΙΚΗ τοποθέτηση της δημοτικής Αρχής (η “γραμμή” που τους ενώνει δεν καταργείται ποτέ…), η κατάργηση είναι στο πλαίσιο “μοντέρνας αντίληψης για τις συγκοινωνίες” και θα πετύχουμε το “θαύμα, με λιγότερα χρήματα να έχουμε καλύτερες συγκοινωνίες”. Αυτό ΑΡΧΙΚΑ!
Έλα όμως που οι κάτοικοι δεν “επιβιβάστηκαν” στο όχημα κυβέρνησης – δημοτικής Αρχής και δεν κατανόησαν πόσο… μοντέρνο είναι να στήνεσαι στη Μεσογείων, περιμένοντας μετεπιβίβαση, όταν πηγαίνεις ή γυρίζεις από τη δουλειά, στο λιοπύρι του Ιούλη ή στην παγωνιά του Γενάρη, και ξεσηκώθηκαν και κατέθεσαν ψήφισμα στο Δημοτικό Συμβούλιο, σηκώνοντας την αυλαία μιας αληθινής παράστασης: Ο δήμαρχος, που υμνούσε το κόψιμο του Β5 ως “μοντέρνα συγκοινωνιακή αντίληψη”, κατέθεσε κι αυτός ψήφισμα… ΚΑΤΑ της κατάργησης της γραμμής! Στην 1η πράξη του έργου! Στη 2η πράξη ο κ. Βλάχος, εκ μέρους της παράταξης Σταθόπουλου και του ΟΑΣΑ, ύμνησε την πρόταση του ΟΑΣΑ για κατάργηση! Στην 3η πράξη, και κάτω από τη γενική κατακραυγή, απέσυρε την πρότασή του και ψήφισε το ψήφισμα των κατοίκων! Τέτοιους ελιγμούς ούτε ο καλύτερος οδηγός λεωφορείων…
‘Ομως, πέρα από την κωμωδία που παίχτηκε στο Δημοτικό Συμβούλιο, το ερώτημα είναι ΓΙΑΤΊ κόβεται το Β5; Η απάντηση είναι η αναμενόμενη: όπως ειπώθηκε στη συνάντηση φορέων της πόλης με τον ΟΑΣΑ, από τα 2.500 χιλιάδες οχήματα, ούτε τα μισά δεν είναι κατάλληλα, ο αριθμός των οδηγών έχει μειωθεί δραματικά, η διοίκηση είναι υπό παραίτηση και (ναι, σωστά μαντέψατε…) η ιδιωτικοποίηση είναι προ των πυλών! Αυτές τις… λεπτομέρειες “ξέχασε” ο δήμαρχος να αναφέρει στην ενημέρωσή του! Με απλά λόγια, οι μνημονιακές πολιτικές των προηγούμενων κυβερνήσεων, που συνεχίζει η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝ.ΕΛ., όπως διέλυσαν τα νοσοκομεία, τα ασφαλιστικά ταμεία, τα σχολεία και όλες τι κοινωνικές δομές, διαλύουν και τη συγκοινωνία. Αυτή είναι η αλήθεια, που η δημοτική Αρχή προσπαθεί να κρύψει με όλη αυτήν την κωμωδία.
Μαύρη κωμωδία όμως, που η μαύρη της πλευρά κορυφώθηκε όταν ως ΦΥΣΑΕΙ ΚΟΝΤΡΑ τονίσαμε ότι, εκτός από το θέμα του Β5, το ψήφισμα των κατοίκων έθετε και το θέμα της διεκδίκησης δωρεάν μετακίνησης τις πρωινές ώρες των εργαζομένων, όπως και της δωρεάν μετακίνησης ΑΜΕΑ, ανέργων και μαθητών. ΛΑΪΚΙΣΜΟΣ, ανέκραξε ο “αριστερός” δήμαρχος!
Λαϊκισμός λοιπόν το αίτημα για δωρεάν μετακίνηση των εργαζομένων το πρωί, λαϊκισμός η δωρεάν μετακίνηση των ΑΜΕΑ, των ανέργων, των μαθητών! Τι είναι αυτοί, διεθνείς τοκογλύφοι να τους πληρώνουμε τακτικά τις δόσεις, τραπεζίτες να παίρνουν κι άλλα 14,5 δισ. ευρώ, εφοπλιστές να φοροαπαλλάσσονται, ΔΟΛ να παίρνουν επιχορήγηση, σώματα Ασφαλείας να παίρνουν αυξήσεις; Τόσες κοινωνικές ομάδες, ποια να πρωτοφροντίσει η κυβέρνηση; Θα λέγαμε “ΝΤΡΟΠΗ”, όμως είναι προφανές πως έχει χαθεί προ πολλού από την κυβέρνηση και τους απολογητές της!
Θέσαμε, ως ΦΥΣΑΕΙ ΚΟΝΤΡΑ, προς τον δήμαρχο και τους συμβούλους του, την ερώτηση “Από πότε έγιναν αυτά τα αιτήματα λαϊκίστικα; Γιατί μέχρι τις εκλογές της 25ης του Γενάρη ήταν θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ…”. Απάντηση δεν πήραμε, ως συνήθως, μόνο σκυμμένα κεφάλια, ως συνήθως…
Με πλήρη ευθύνη λέμε: Η κυβέρνηση και η δημοτική Αρχή ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ στην κατάργηση της γραμμής Β5. Ψάχνουν κι εδώ “ισοδύναμα” για να χρυσώσουν το χάπι. Μόνος δρόμος για να μην περάσει αυτό το σχέδιο είναι η οργάνωση και η δυναμική κινητοποίηση των ίδιων των κατοίκων. Άμεσα και δυναμικά, να ματαιώσουμε τα σχέδια τους!
Σχετικά άρθρα
Συνεχίζονται οι επιχειρήσεις του ΔΙΚΕΠΑΖ για τη διάσωση ζώων στην πυρόπληκτη Αττική
Ασθενοφόρα και νοσηλευτές του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) συνεχίζουν, από τη Δευτέρα 12/8, τις επιχειρήσεις απεγκλωβισμού και διάσωσης…
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA