Ήττα για τον Πανερυθραϊκό με 3-0 σετ από τον Εθνικό Πειραιώς

Την ήττα με 3-0 σετ από τον ανώτερο Εθνικό Πειραιώς γνώρισε ο Πανερυθραϊκός στη έδρα της Ν. Ερυθραίας για τη 13 αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν πολύ καλή  εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα’

Στο πρώτο σετ ο Πανερυθραϊκός, αν και είχε πολύ καλή υποδοχή, δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει το μπλοκ του Εθνικού, με αποτέλεσμα να είναι αναποτελεσματικός στην επίθεση και να βρεθεί πολύ πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα των Βορείων Προαστίων μπήκε πιο συγκεντρωμένη, με ανεβασμένο μπλοκ και επίθεση, κόντραρε τον Εθνικό σε όλα τα σημεία, αλλά έχασε το σετ μέσα από τα χέρια του το οποίο και κατέκτησε ο Εθνικός με 23-25.

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός μπήκε μπροστά από την αρχή με τον Πανερυθραϊκό να «κυνηγάει» το σκορ, αλλά να μην έχει καλή υποδοχή, με αποτέλεσμα μετά το 8-6 ο Εθνικός να πάρει σχετικά εύκολες διαφορές και να κατακτήσει το σετ 25-20.

Μετά και το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ο Πανερυθραϊκός βρίσκεται στημ 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 10 βαθμούς.

Τα σετ: 17-25,  23-25, 20-15

Πανερυθραϊκός (Χατζηπέρρος): Παπαδέας 1π., Σπανός 6, Χατζηγεωργίου 1 (1 μπλοκ), Κωστόπουλος Α. 3 (1 μπλοκ – 1 άσος), Μπαρούτας (λ) 72%-48%, Κωστόπουλος Γ. 11 (1 μπλοκ) 56% – 22% υπ., Αριστόπουλος 17 (1 άσος) 38% – 29% υπ. / Βελούδης (λ), Δανιάς, Καραγιώργος 3π (1 μπλοκ), Τραπεζουντίδης 2π, Βήτας Σοφ. 2 π(2 μπλοκ)

Εθνικός Πειραιώς (Κλαρούδας): Τουρνάκης 9 (5 μπλοκ), Τοκάνης 3π. 57%-57% υποδ., Ψάρρας 4 (1 άσος, 1 μπλοκ), Λουκάς 4 (1 μπλοκ), Μπάσης 7 π., Παπακυριάκου 4 (2 μπλοκ), Βολουδάκης (λ) 80% – 30% υπ. / Μαμάης, Αλεξίου 11 π (1 άσος) 53% – 47% υπ., Σιώπης 6 π. (1 μπλοκ) 71%-71% υπ., Αδαμόπουλος (λ) 43% – 29%