Το ΟΧΙ θα στείλει τη χώρα στο περιθώριο των ευρωπαϊκών εξελίξεων
Το έχουμε ξαναγράψει ότι οι Έλληνες είμαστε ικανοί να πάρουμε στα χέρια μας το πιο χρήσιμο «εργαλείο» και να το χρησιμοποιήσουμε με τρόπο που να το ευτελίσει και να το αχρηστεύσει. Και στην περίπτωση που αυτό το «εργαλείο» προέρχεται από το εξωτερικό, κομμάτια να γίνει, έχουμε τις δικαιολογίες ότι δεν το ξέραμε καλά, δεν ταίριαζε στην κουλτούρα μας κ.λπ. Όταν όμως προέρχεται από τα «σπάργανα» αυτής της χώρας, τότε τι δικαιολογία μπορούμε να προβάλλουμε;
Το δημοψήφισμα, το ύψιστο σύμβολο της άμεσης Δημοκρατίας, το είχαμε αχρησιμοποίητο για σχεδόν μισόν αιώνα και το ανασύρουμε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, στην πλέον κρίσιμη εθνική μας στιγμή. Το ανασύρουμε όχι για να δώσουμε τη δυνατότητα να εκφραστεί ο Λαός, αλλά για να τον διχάσουμε, να τον φανατίσουμε και να τον παραδώσουμε βορά στα όποια «ντόπια και ξένα συμφέροντα», για να δανειστούμε μία προσφιλή φράση του ΚΚΕ.
Η στήλη υποστήριξε από την πρώτη στιγμή ότι η επιλογή της διενέργειας δημοψηφίσματος -πέρα από τη συνταγματικότητά της ή μη, για την οποία είναι αναρμόδια να διατυπώσει άποψη- ήταν λανθασμένη. Η διατύπωση των ερωτημάτων, το «νεφελώδες» του τι αυτά πραγματικά εκφράζουν και το πώς «αποκωδικοποιούνται» από το σώμα των εκλογέων, ο ελάχιστος χρόνος για την ενημέρωση των πολιτών και την προετοιμασία της εκλογικής διαδικασίας, το γεγονός ότι αναθέτει στους εκλογείς την ευθύνη μίας απόφασης που όφειλε να λάβει η κυβέρνηση, θα έπρεπε να είναι αρκετά σοβαροί λόγοι για την τελευταία προκειμένου να το πάρει πίσω.
Ωστόσο, δεν το έπραξε. Έτσι, την Κυριακή 5 Ιουλίου στήνονται οι κάλπες και θα πρέπει να επιλέξουμε ανάμεσα στο ΝΑΙ και το ΟΧΙ, μέσα στο τεταμένο κλίμα που διαμορφώνουν τα κλειστά τραπεζικά καταστήματα, οι «ομηρικές» μάχες μεταξύ των πολιτικών στα ΜΜΕ, τα «αλληλομαχαιρώματα» πολιτών στα δίκτυα κοινωνικής δικτύωσης και στις οικογενειακές και φιλικές συναθροίσεις και οι διαρκείς -και μερικές φορές απροκάλυπτες- παρεμβάσεις ξένων παραγόντων σε θέματα που, υπό άλλες συνθήκες, θα έπρεπε να διαχειριζόμασταν μόνοι μας.
Το enypografa.gr προσπάθησε όλες τούτες τις δραματικές ημέρες να διατηρεί τη νηφαλιότητά του, να φιλοξενεί όλες τις απόψεις, θέσεις, δράσεις και ειδήσεις, τόσο από την πλευρά των υποστηρικτών του ΝΑΙ όσο και από εκείνην του ΟΧΙ, χωρίς αποκλεισμούς ή «σπέκουλες» κι αυτό θα συνεχίσει να πράττει και τις επόμενες μέρες, πριν και μετά το δημοψήφισμα.
Ωστόσο, ο υπεύθυνος του ιστοτόπου και συντάκτης της στήλης ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΑ, έχοντας κτίσει μία διάφανη σχέση εμπιστοσύνης με τους αναγνώστες, θα ήταν ανέντιμο εάν τώρα δεν έπαιρνε θέση και δεν δήλωνε υπέρ ποιας πρότασης τάσσεται.
Ο γράφων ουδέποτε έκρυψε τον ευρωπαϊκό προσανατολισμό του, έστω κι αν συχνά διαφωνούσε και στηλίτευε την ακατανόητα σκληρή στάση που επιδείκνυαν κατά καιρούς κάποιοι από τους εταίρους μας, στην πεντάχρονη σκληρή διαδικασία διαπραγμάτευσης.
Το ΟΧΙ στο δημοψήφισμα της Κυριακής θα θέσει σε άμεσο κίνδυνο την παραμονή της χώρας στην Ε.Ε., θα τη βάλει σε τραγικές περιπέτειες και θα την οδηγήσει στο περιθώριο των ευρωπαϊκών εξελίξεων.
Θεωρώ -και δεν είμαι ο μόνος- ότι το δημοψήφισμα επιχειρεί να με εγκλωβίσει, αφού με υποχρεώνει, εάν δεν επιλέξω το ΟΧΙ, να βάλω την υπογραφή μου σε ένα ΝΑΙ, που επίσημα τουλάχιστον προβάλλεται ότι συναινεί στην επιβολή νέων σκληρότατων μέτρων στις πλάτες του Λαού.
Θεωρώ ότι η κυβέρνηση θα έπρεπε να μου είχε ξεκάθαρα υποβάλλει το συγκροτημένο σχέδιο που θα όφειλε να έχει, στην περίπτωση που ψηφίσω ΟΧΙ και παρ΄ όλα αυτά, οι εταίροι επέμεναν στις θέσεις τους.
Θεωρώ ότι η κυβέρνηση επιχειρεί να υφαρπάξει το ΟΧΙ μου, προσπαθώντας να «πυροδοτήσει» το συναίσθημά μου και την οργή μου απέναντι στα τελευταία 5 χρόνια, που διέλυσαν το παρόν μου, έστειλαν φίλους μου στο εξωτερικό, καταδίκασαν στην ανεργία και την εξαθλίωση πολύ κοντινούς μου ανθρώπους.
Θεωρώ ότι η κυβέρνηση υποτιμά τη νοημοσύνη και την κρίση μου ζητώντας μου να εμπιστευτώ τις διαβεβαιώσεις της ότι με το ΟΧΙ όλα θα επιστρέψουν στην κανονικότητα, όταν μέσα σε λίγα 24ωρα έχουν διαψευστεί οικτρά αντίστοιχες διαβεβαιώσεις-δεσμεύσεις υπουργών της, ακόμη και του ίδιου του πρωθυπουργού.
Θεωρώ ότι η κυβέρνηση απαξιώνει όλα τα χρόνια της σκληρής δημοσιογραφικής εργασίας μου -ΠΑΝΤΑ και ΜΟΝΟ στον ιδιωτικό τομέα- «τσουβαλιάζοντάς» με με τους «μεγαλοεκδότες» τους «συστημικούς» δημοσιογράφους, τους «μισθωμένους κονδυλοφόρους, μόνο και μόνο επειδή δεν ασπάζομαι την ορθότητα των επιλογών της.
Την ίδια στιγμή, απορρίπτω το σχέδιο των προτεινόμενων μέτρων πάνω στο οποίο «κατασκευάστηκε» το παρόν δημοψήφισμα. Ένα σχέδιο που δεν οφείλεται μόνο στην αδιαλλαξία των εταίρων μας, αλλά και στον απερίγραπτο πολιτικό τρόπο διαπραγμάτευσης της ελληνικής αντιπροσωπείας (για την τεχνική ομάδα των διαπραγματευτών διατηρώ επιφυλάξεις, καθώς οι πληροφορίες θέλουν να έκαναν το καλύτερο δυνατόν).
Επίσης, απορρίπτω τη σημερινή μετάλλαξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης των πολιτών, σε Ευρωπαϊκή Ένωση των αγορών και των κεντρικών τραπεζών.
Ωστόσο, πιστεύω ότι μία κυβέρνηση αποφασισμένη να ξεκαθαρίσει μια και καλή με το πελατειακό κράτος (κάτι που ούτε η παρούσα έδειξε ότι επιθυμεί να κάνει), μία κυβέρνηση που θα διαπραγματεύεται με σοβαρότητα και πειστικότητα στα ευρωπαϊκά φόρα, μία κυβέρνηση που θα δείξει ότι αντιμετωπίζει την Ε.Ε. ως σύμμαχο και όχι ως εχθρό, θα μπορέσει να μετριάσει και να αναδιανείμει πραγματικά δίκαια τις αναπόφευκτα οδυνηρές συνέπειες ενός νέου προγράμματος.
Μία τέτοια κυβέρνηση θα αποκαταστήσει άμεσα τις διαταραγμένες σχέσεις εμπιστοσύνης με τους εταίρους, θα κτίσει ισχυρές συμμαχίες εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης και θα αφαιρέσει «όπλα» από το «οπλοστάσιο» Ευρωπαίων πολιτικών τύπου Σόιμπλε, οι οποίοι δυστυχώς διαπνέονται από αθεράπευτο ανθελληνικό μένος.
Όλα αυτά, όμως, μπορούν να συμβούν ΜΟΝΟ μέσω της παραμονής της χώρας στο ευρώ και στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Όντας πεπεισμένος ότι ένα ΟΧΙ στο δημοψήφισμα της Κυριακής θα θέσει σε άμεσο κίνδυνο αυτή την προοπτική και θα βάλει τη χώρα σε τραγικές περιπέτειες, νηφάλια και υπεύθυνα, την Κυριακή το πρωί θα ψηφίσω ΝΑΙ.
Εύχομαι το βράδυ της Κυριακής να μη ζήσω στιγμές που μέχρι σήμερα διάβαζα μόνο στα βιβλία και πίστευα ότι ανήκουν οριστικά σε ένα ατυχές ιστορικό παρελθόν.
Όμως, ακόμη κι αν συμβεί το αντίθετο, το enypografa.gr θα συνεχίσει να καλύπτει με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αντικειμενικότητα τα γεγονότα. Εξάλλου, όπως αναγράφεται από την πρώτη μέρα στην προμετωπίδα του, ο ιστοτοπός μας «από τη στιγμή που “βγήκε στον αέρα” ανήκει, πλέον, σε όλους εσάς που τον εμπιστεύεστε για την ενημέρωσή σας, τον εμπλουτίζετε με τις ιδέες σας, τον ενημερώνετε για τις δράσεις και τα προβλήματά σας, τον θεωρείτε ανοιχτό βήμα για να προβάλλετε το όραμά σας για μια κοινωνία στην οποία θέλουμε κι αξίζουμε να είμαστε μέλη…».
Σχετικά άρθρα
Συνεχίζονται οι επιχειρήσεις του ΔΙΚΕΠΑΖ για τη διάσωση ζώων στην πυρόπληκτη Αττική
Ασθενοφόρα και νοσηλευτές του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) συνεχίζουν, από τη Δευτέρα 12/8, τις επιχειρήσεις απεγκλωβισμού και διάσωσης…
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA