Το πάλεψε, αλλά έχασε από την ΑΕΚ Περιστερίου ο Φ.Ο. Τούφας

Έκανε την προσπάθειά της, έδειξε ανταγωνιστικότητα, αλλά τελικώς ο Φ.Ο. Τούφας ηττήθηκε στο κλειστό του «Ν. Πέρκιζας» από την ΑΕΚ Περιστερίου, με σκορ 37-44, για τη 10η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑ Γυναικών.

Τα κορίτσια του Χαλανδρίου αντέδρασαν σωστά στην πίεση σε όλο το γήπεδο που προσπάθησε να παίξει ο αντίπαλος, αλλά κάποιες λάθος επιλογές, κυρίως στην επίθεση στα τελευταία λεπτά, τους στέρησαν τη νίκη, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα της ομάδας.

Οι Χαλανδραίες ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, παίζοντας αρκετά καλά στην άμυνα. Το καθοριστικό σημείο, όπως αποδείχτηκε, ήταν προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όταν το σκορ ήταν 31-26. Εκεί έγιναν κάποια καθοριστικά λάθη και η ομάδα των Βορείων Προαστίων, αντί να διευρύνει τη διαφορά από την αντίπαλό της, δέχθηκε ένα 7-0 και το δεκάλεπτο τελείωσε 31-33.

Την επόμενη αγωνιστική (11/12) το συγκρότημα του Καλόσακα θα αγωνιστεί στο κλειστό του Υμηττού απέναντι στον Αμύντα.

Διαιτητές: Μακρής, Μελισσάρης

Δεκάλεπτα: 11-9, 19-20, 31-33, 37-44.

Φ.Ο. ΤΟΥΦΑΣ (Καλόσακας): Βασιλοπούλου, Χαϊνά 13 (3), Χριστοδούλου 6 (2), Κανέλλου 7, Φιλιππάκη 2, Γκιζάνη, Παπαντώνη, Φωτοπούλου, Καμπούρη, Θεοδωράτου 9, Βελέντζα, Τσουλούφη.

ΑΕΚ Π. (Κόμης, Νάος): Τζίβα, Παπαδοπούλου 5, Κοντοέ 7, Νάου, Εμμανουήλ 2, Γαβαλά 6 (2), Μουστάκα 6, Μανιατά, Τσέρου, Σελίμη 7, Καρλαύτη 4, Κατσιμάρδου 7.