Αποκλείστηκε από το κύπελλο Ανδρών το Μαρούσι – Ήττα με 64-76 από τον Ηρακλή
ΕΟΚ

Το Μαρούσι παρουσίασε πολύ καλή αγωνιστική εικόνα απέναντι στον Ηρακλή, ωστόσο γνώρισε την ήττα από τον «Γηραιό» και αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του κυπέλλου Ανδρών.

Οι δύο ομάδες πορεύτηκαν μαζί στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο το Μαρούσι ήταν εκείνο που βρισκόταν σε θέση οδηγού (23-21, 10′). Στη συνέχεια ο Ηρακλής πέρασε στην αντεπίθεση και πήγε με προβάδισμα δύο πόντων στα αποδυτήρια, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται σε απόσταση… αναπνοής (44-46, 20′).

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν το προβάδισμα και το Μαρούσι να πιέζει. Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού ο «Γηραιός» πάτησε το… γκάζι και δίχως να επιτρέψει στους αντιπάλους του να απειλήσουν, έφτασε στη νίκη με 76-65.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Λιντζ με 22 πόντους, ενώ ο Γούλριτζ πραγματοποίησε εξίσου καλή εμφάνιση με 18 πόντους.

Από τη μεριά του Αμαρουσίου ξεχώρισαν οι Στασινός και Παπαγιάννης οι οποίοι πέτυχαν από 25 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-46, 58-63, 65-76.