Basket League: Πολύτιμη νίκη για το Μαρούσι απέναντι στον Κολοσσό στην 11η αγωνιστική
Φωτογραφία: ERTTV/video

Μία αγωνιστική (11η) πριν ολοκληρωθεί η φετινή περίοδος στη Basket League το Μαρούσι πήρε πολύτιμη νίκη απέναντι στον Κολοσσό με σκορ 85-74 (δεκάλεπτα: 16-16, 43-25, 64-52, 85-74), ανεβαίνοντας στην 7η θέση, με συνολικά 15 βαθμούς.

Η αστοχία του πρώτου δεκαλέπτου και από τις δύο ομάδες κράτησε το σκορ χαμηλά, αλλά όταν ο Χάρης Γιαννόπουλος… πήρε μπροστά, όλα απλοποιήθηκαν για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήγαν στην ανάπαυλα με 18 πόντους διαφορά. Διαφορά ασφαλείας που το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων διατήρησε και στο τρίτο δεκάλεπτο και, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 5 πόντους δύο λεπτά πριν το τέλος, οι Μαρουσιώτες δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν τους βαθμούς να ξεφύγουν από τα χέρια τους…

Χάρης Γιαννόπουλος, με 25 πόντους (5/12 τρίποντα και 8 ριμπάουντ) και Αϊζέια Μπρίσκο με 20 πόντους (6/10 σουτ, 7/10 βολές και 10 ασίστ) έκαναν τη διαφορά για το Μαρούσι.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 2, Τζούστον 4 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπρίσκο 20 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Ραντούλιτσα 7, Νικολαΐδης 11 (1), Σιμπάντε, Στασινός 6 (2), Μπόγρης 2, Γούνταρντ 8 (8 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 25 (5/12 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 19 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Ουτόμι 10 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σίτου 11 (8 ριμπάουντ), Πόλι 2, Περάντες 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπραΐκοβιτς 11, Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας 2, Μπιλλής 7 (1), Καμαριανός, Παπαδάκης 5 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Πηγή πίνακα: Super League