Μεγάλη συμμετοχή δημάρχων στη διάσκεψη του ΕΔΔΥΠΠΥ για το Προφίλ Υγείας στους Δήμους
Με τη συμμετοχή δεκάδων αιρετών στελεχών δήμων της Βόρειας Ελλάδας, δημάρχων, αντιδημάρχων και πολιτικών εκπροσώπων, καθώς και συντονιστών του προγράμματος Υγιείς Πόλεις των δήμων – μελών του Ελληνικού Δικτύου Διαδημοτικών Πόλεων Προαγωγής Υγείας Υγιών Πόλεων (ΕΔΔΥΠΠΥ) πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη διάσκεψη σχετικά με την αναγκαιότητα και την ωφέλεια της διενέργειας του Προφίλ Υγείας στους Δήμους σύμφωνα με τη μεθοδολογία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ).
Τη διάσκεψη που φιλοξενήθηκε στο αμφιθέατρο «Σταύρος Κουγιουμτζής» στο Δημαρχείο Πανοράματος με τη συμμετοχή δήμων της Βόρειας Ελλάδας διοργάνωσε το Γραφείο Βορείου Ελλάδος του Ελληνικού Διαδημοτικού Δικτύου Υγιών Πόλεων σε συνεργασία με τον Δήμο Πυλαίας – Χορτιάτη, κατόπιν σχετικής πρότασης του δημάρχου Πυλαίας – Χορτιάτη, Ιγνάτιου Καϊτεζίδη, την οποία αποδέχθηκαν ο πρόεδρος του Γιώργος Πατούλης και το Διοικητικό Συμβούλιο του Ελληνικού Διαδημοτικού Δικτύου Υγιών Πόλεων.
Από την πλευρά του ο πρόεδρος του Ελληνικού Διαδημοτικού Δικτύου και της ΚΕΔΕ, δήμαρχος Αμαρουσίου, Γιώργος Πατούλης, χαιρετίζοντας την εκδήλωση απέστειλε την εξής δήλωση: «Τα εθνικά δίκτυα είναι ενώσεις Δήμων που έχουν θέσει ως πρωταρχικό τους σκοπό να έχουν την υγεία επίκεντρο της πολιτικής τους. Δεσμεύονται, για τον λόγο αυτό, να πληρούν μια σειρά κριτηρίων και να εργάζονται για την προαγωγή της υγείας και τη βελτίωση της ζωής όλων των κατοίκων τους με μια δοκιμασμένη μεθοδολογία. Βασικό εργαλείο για την εργασία των Υγιών Πόλεων, είναι η αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης των πολιτών και της πόλης. Η καταγραφή των παραγόντων που επηρεάζουν την υγεία, η κατάσταση της υγείας του πληθυσμού τους, οι συνήθειες και ο τρόπος ζωής και συμπεριφοράς και τέλος δικές τους επισημάνσεις και οι προτάσεις τους για τη βελτίωση της ζωής τους».
Ο εντεταλμένος σύμβουλος σε θέματα Υγείας Δήμου Πυλαίας – Χορτιάτη, Ηρακλής Τιτόπουλος, διάβασε τον χαιρετισμό του δημάρχου Ιγνάτιου Καϊτεζίδη, στην έναρξη των εργασιών της διάσκεψης που είχε ως θέμα τη σημασία του προφίλ Υγείας του ΠΟΥ για μία σύγχρονη πόλη τονίζοντας, μεταξύ άλλων:
«Ο σκοπός της διοργάνωσης, μετά την επιτυχή εκδήλωση που προηγήθηκε στον Δήμο Ηρακλείου Αττικής τον Φεβρουάριο του 2018, με μεγάλη συμμετοχή δήμων, κυρίως της Αττικής, ήταν να δοθεί η ευκαιρία στους πολιτικούς, αλλά και στα στελέχη των δήμων της Βόρειας Ελλάδας, να έρθουν σε επαφή με το θέμα, τη χρησιμότητα και την αναγκαιότητα του, ως ένα από τα βασικά εργαλεία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, για την εργασία των Υγιών Πόλεων. Είμαι ευτυχής διότι βλέποντας τη μεγάλη προσέλευση των συναδέλφων διαπιστώνω ότι επετεύχθη ο στόχος της ενημέρωσής τους. Είναι γνωστό ότι η Δημόσια Υγεία εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την αναβάθμιση του φυσικού και κοινωνικού περιβάλλοντος και από την υιοθέτηση υγιών συμπεριφορών σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο. Δυστυχώς, πολλές φορές η Πολιτεία δυσλειτουργεί, αδρανεί, ολιγωρεί. Για τον λόγο αυτόν στις δύσκολες εποχές για την πατρίδα μας έχει διπλή σημασία όλοι εμείς ως εκπρόσωποι της Αυτοδιοίκησης, να συντονιστούμε, να προσπαθήσουμε και να πετύχουμε την προαγωγή της δημόσιας υγείας σε τοπικό επίπεδο. Είναι στο χέρι μας και έχουμε αποδείξει ότι μπορούμε να το κάνουμε».
Το Ελληνικό Διαδημοτικό Δίκτυο Υγιών Πόλεων του ΠΟΥ είναι ένα από τα 22 πιστοποιημένα Εθνικά Δίκτυα στην Ευρωπαϊκή Περιφέρεια του ΠΟΥ που ξεκινά από την Ισλανδία και καταλήγει στο Βλαδιβοστόκ. Είναι το μεγαλύτερο σε μέγεθος Εθνικό Δίκτυο Δήμων παρά το γεγονός ότι είμαστε χώρα μικρή σε μέγεθος και πληθυσμό.
Στη διάρκεια της διάσκεψης αναδείχθηκε η αναγκαιότητα και η χρησιμότητα της επιστημονικής τεκμηρίωσης ως εργαλείο για τον σχεδιασμό και την χάραξη πολιτικής, ενώ επιχειρήθηκε η αποτύπωση όλων των στοιχείων που αναδεικνύουν την πραγματική κατάσταση στην πόλη σε όλους τους τομείς, που είναι η απαραίτητη προϋπόθεση για τον σωστό σχεδιασμό.
Μεταξύ άλλων, παρέστησαν οι δήμαρχοι Αιγάλεω, Δημήτριος Μπίρμπας, Δέλτα, Ευθύμιος Φωτόπουλος, Ξάνθης, Χαράλαμπος Δημαρχόπουλος, και Λαγκαδά, Γιάννης Καραγιάννης, αντιδήμαρχοι, πολιτικοί εκπρόσωποι και συντονιστές του προγράμματος Υγιείς Πόλεις των δήμων μελών οι οποίοι μέσα από τη συζήτηση κατέθεσαν την εμπειρία τους, τη διαδικασία που ακολούθησαν, τα κίνητρα που τους ώθησαν, τους παράγοντες που τους δυσκόλεψαν, τις προσδοκίες τους και τέλος την χρησιμότητα του Προφίλ Υγείας για την πόλη τους.
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
«Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα!» στον Δήμο Φιλοθέης – Ψυχικού
Στη βραδιά «Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα» προσκαλούν όλους ο Δήμος Φιλοθέης – Ψυχικού και η ΖΩΦΙΨΥ, την Τρίτη 2…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA