Νικηφόρα συνέχισαν τις υποχρεώσεις του στον Α’ όμιλος της Α2 βόλεϊ  οι Γυναίκες της Αγίας Παρασκευής και της Ν. Ερυθραίας, νικώντας αντιστοίχως την Ένωση Βύρωνα και την Αρτέμιδα.

• Α.Σ. Ηλιούπολης – Α.Ο. Κύδων 0-3 (23-25, 24-26, 21-25)
  • Α.Ε. Αγ. Παρασκευής – Ένωση Βύρωνα 3-2 (20-25, 17-25, 25-21, 25-20, 15-12)
  • Ποσειδών Λουτρ. – Γ.Σ. Μεσσηνιακός 0-3 (17-25, 22-25, 19-25)
  • ΑΟΝ Αμαζόνες – ΑΓΣ Άρτεμις 3-1 (25-22, 25-22, 12-25, 25-22)

Ρεπό: ΟΠΕ Ρεθύμνου.

Α.Ε. Αγ. Παρασκευής – Ένωση Βύρωνα 3-2

Κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή, η ομάδα της Αγίας Παρασκευής κατόρθωσε να κάνει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών, νικώντας την Ένωση Βύρωνα με σκορ 3-2 σετ.

Οι αθλήτριες των Βορείων ξεκίνησαν άσχημα το παιχνίδι και βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 σετ, αλλά στη συνέχεια ανέκαμψαν, ισοφάρισαν και στο τάι μπρέικ «καθάρισαν» τον αγώνα.

Την επόμενη αγωνιστική (25/10) η ΑΕΑΠ θα ταξιδέψει στα Χανιά, όπου θ’ αντιμετωπίσει τον Κύδωνα.

ΑΟΝ Αμαζόνες – ΑΓΣ Άρτεμις 3-1

Με εξαίρεση το «μπλακ άουτ» που έπαθαν στο τρίτο σετ, το οποίο και έχασαν, οι Αμαζόνες κατόρθωσαν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Αρτέμιδος, νικώντας στο μεταξύ τους αγώνα με σκορ 3-1 σετ.

Την επόμενη αγωνιστική (29/10) το συγκρότημα της Ν. Ερυθραίας θ’ αγωνιστεί στο γήπεδο της Παραλίας απέναντι στον Μεσσηνιακό.

Η βαθμολογία της Α2 Γυναικών – Α’ όμιλος (2η αγωνιστική)

1. Ένωση Βύρωνα 4β. (5-4)
2. Α.Ε. Αγ. Παρασκευής 3β. (5-5)
3. Α.Ο. Κύδων 3β. (3-3)
4. Γ.Σ. Μεσσηνιακός 3β. (3-3)
5. ΑΓΣ Άρτεμις 3β. (3-0)
6. ΑΟΝ Αμαζόνες 3β. (3-0)
7. Ο.Π. Ρεθύμνου 3β. (3-0)
8. Α.Ο. Ποσειδών 2β. (3-5)