Με μεγάλη επιτυχία έγινε ο αγιασμός και η παρουσίαση των αθλητών και των αθλητριών των δύο σωματείων καλαθοσφαίρισης της Αγίας Παρασκευής ΚΑΠ και ΓΣΑΠ, στις 11:30 το πρωί της Κυριακής 28 Σεπτεμβρίου,στο κλειστό γήπεδο Κοντοπεύκου παρουσία του δημάρχου Γιάννη Σταθόπουλου, προσωπικοτήτων της πόλης και πλήθους κόσμου.
Μετά τον αγιασμό που τέλεσε ο πατήρ Αναστάσιος από την ενορία του Αγίου Δημητρίου, μίλησε ο πρόεδρος της ΚΑΠ Γιώργος Οικονόμου ο οποίος αναφέρθηκε στο έργο που επιτελεί ο Σύλλογος του ανδρικού μπάσκετ, την πρόοδο όλων των τμημάτων του από τις ακαδημίες μέχρι και την ομάδα των ανδρών και εστίασε στο καυτό πρόβλημα της επικαιρότητας, δηλαδή στο θέμα της κατανομής των ωρών χρήσης των γηπέδων ανάμεσα στα σωματεία, επισημαίνοντας ότι η πρόσφατη απόφαση του Πολιτιστικού και Αθλητικού Οργανισμού Δήμου Αγίας Παρασκευής (ΠΑΟΔΑΠ) είναι προς τη σωστή κατεύθυνση και ιδιαίτερα όσον αφορά στη θέσπιση αντικειμενικών κριτηρίων αξιολόγησης των αθλητικών σωματείων. Επίσης, αναφέρθηκε στην ανάγκη επίσπευσης κατασκευής του νέου προπονητηρίου που περιλαμβάνεται στις προτεραιότητες της νέας δημοτικής αρχής.
Στη συνέχεια μίλησε ο πρόεδρος του ΓΣΑΠ Γιώργος Καράμπελας ο οποίος, πέρα από την παρουσίαση των αθλητριών του Συλλόγου και τις επιτυχίες όλων των τμημάτων του, εστίασε την ομιλία του στο ζήτημα της δημοτικής επιχορήγησης, αναδεικνύοντας τόσο την αναγκαιότητά της για τη διατήρηση του επιπέδου της προσφοράς των αθλητικών υπηρεσιών προς την αθλούμενη νεολαία της πόλης, όσο και για τον χαρακτήρα της ως κοινωνικής προσφοράς. Ευχαρίστησε όλες τις κατά καιρούς δημοτικές αρχές για τη δωρεάν παραχώρηση της χρήσης των αθλητικών χώρων, τονίζοντας ότι αν σε κάποιο σωματείο περισσεύουν χρήματα και μπορεί να πληρώσει «νοίκι», τότε μπορεί κάλλιστα να μισθώσει ιδιωτικούς χώρους για την άσκηση των δραστηριοτήτων του, απελευθερώνοντας ώρες που καταλαμβάνει (χωρίς νοίκι) στα δημοτικά γυμναστήρια.
Έπειτα, τον λόγο πήρε ο δήμαρχος Γιάννης Σταθόπουλος, ο οποίος εξέφρασε αφ΄ ενός τον θαυμασμό του για τη δουλειά που επιτελούν τα δύο σωματεία και αφ΄ ετέρου τις ευχαριστίες του προς τις διοικήσεις τους για την εθελοντική και ανιδιοτελή προσφορά τους προς τα παιδιά της πόλης. Τόνισε ότι καμία από τις προηγούμενες δημοτικές αρχές δεν επέλυσε το πρόβλημα της έλλειψης αθλητικών χώρων, δεσμεύτηκε δε ότι στις προτεραιότητες της θητείας του είναι η ανέγερση κλειστού προπονητηρίου.
Ακολούθως, ο πρώην δήμαρχος Βασίλης Ζορμπάς, απέδωσε, σύμφωνα με την ανακοίνωση, τη μη ανέγερση προπονητηρίου κατά τη διάρκεια της δικής του θητείας στην έλλειψη χρημάτων, διότι όπως είπε, όταν ανέλαβε το 2010 τα οικονομικά ήταν, κατά τη γνώμη του, σε κακή κατάσταση, ενώ τώρα θεωρεί, όπως είπε, ότι παρέδωσε στον κ. Γ. Σταθόπουλο έναν υγιή οικονομικά Δήμο.
Σύντομο χαιρετισμό απηύθυναν στις ομιλίες τους ο αρχηγός της παράταξης ΜΙΑ ΓΕΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ Αλέξανδρος Μουστόγιαννης, ο δημοτικός σύμβουλος και εκπρόσωπος της παράταξης ΜΑΖΙ Γιάννης Μυλωνάκης, καθώς και ο δημοτικός σύμβουλος και πρώην πρόεδρος της ΚΑΠ Δημήτρης Κονταξής.
Στο τέλος της εκδήλωσης ο πρόεδρος της ΚΑΠ Γιώργος Οικονόμου έδωσε τιμής ένεκεν αναμνηστική φανέλα της ανδρικής ομάδας με τις υπογραφές των αθλητών στον δήμαρχο Αγίας Παρασκευής Γιάννη Σταθόπουλο.
Στη συγκέντρωση πέραν των ανωτέρω παραβρέθηκαν και ο αντιδήμαρχος περιβάλλοντος Γιάννης Σιδέρης, ο δημοτικός σύμβουλος της πλειοψηφίας Γιάννης Λογοθέτης ενώ από τη μειοψηφία οι δημοτικοί σύμβουλοι Κωνσταντίνος Τσιαμπάς, Έφη Καψοκεφάλου και Σωτήρης Ησαΐας. Ακόμα παραβρέθηκαν ο πρώην δημοτικός σύμβουλος Μιχάλης Γαβράς, ο διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αθανάσιος Φαλούκας, το μέλος του Δ.Σ. του ΠΑΟΔΑΠ Παναγιώτης Παναγάκος, ο κ. Νικολουδάκης πρόεδρος της Ένωσης Κρητών και η κ. Καρακατσάνη, πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων του 1ου Λυκείου. Ο πρόεδρος Σωτήρης Παπαμιχαήλ και ο αντιπρόεδρος Δημήτρης Βαλασιάδης του ΠΑΟΔΑΠ αντιστοίχως έστειλαν τον χαιρετισμό τους και την λύπη τους διότι δεν μπορούσαν να παραβρεθούν λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA