Ήττα του ΓΣΚ Ηρακλής από τον Πορφύρα με 3-0 σετ στη Volleyleague Γυναικών

Με τον αγώνα Πορφύρας – Ηρακλής Κηφισιάς έκλεισε απόψε αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague Γυναικών, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να χάνει με 3-0 σετ.

Τα κορίτσια του Ηρακλή πάλεψαν σκληρά το παιχνίδι, αλλά «προδόθηκαν» από τα πολλά λάθη τους κι έτσι δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι θετικό.

Όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης, ο  Πορφύρας ήταν καλύτερος στην επίθεση (37% αποτελεσματικότητα), στο μπλοκ (12-3), με την Κελεσίδη να έχει 4, αλλά δέχτηκε δύο περισσότερους άσσους απ’ όσους πήρε (6-8). Ο Ηρακλής Κηφισιάς έχασε αρκετές ευκαιρίες να μπει ξανά στο παιχνίδι, καθώς στο δεύτερο σετ δεν εκμεταλλεύτηκε τα τέσσερα σετ μπολ (20-24), ενώ στο τρίτο, αν και προηγήθηκε με 5 πόντους (11-16), δέχθηκε επιμέρους σκορ 14-4 από τον Πορφύρα, που πήρε το σετ με 25-20 και το ματς με 3-0.

Την επόμενη αγωνιστική (16/12) η ομάδα της Κηφισιάς θα υποδεχθεί στο Ζηρίνειο τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Δηλώσεις προπονητών

Οι δύο προπονητές, μετά τον αγώνα, δήλωσαν στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης:

Βασίλης Πανδής (Πορφύρας): «Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη. για άλλο ένα παιχνίδι παίζαμε με την πλάτη στον τοίχο. Περίμενα ότι θα πήγαινε έτσι ο αγώνας, λόγω της βαθμολογικής θέσης των δύο ομάδων και στο τέλος κέρδισε αυτός που το ήθελε περισσότερο».

Παύλος Τζίμας (Ηρακλής Κηφισιάς): «Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα τρία σετ. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ξεκολλήσουν από τη βαθμολογική θέση και ο Πορφύρας τα κατάφερε. Εμείς θα κάνουμε ανασυγκρότηση δυνάμεων για να τα πάμε καλύτερα στον δεύτερο γύρο».

Τα σετ: 3-0 (25-23, 28-26, 25-20)

Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 8 άσσους, 34 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 41 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Ράπτη 8 (4/21 επ., 4 άσσοι, 65% υπ.), Κομλένοβιτς 12 (10/26 επ., 2 μπλοκ), Φωτεινού 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Κελεσίδη 9 (5/13 επ., 4 μπλοκ), Δραγουμάνου 15 (10/23 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 29% υπ.) / Μουστάκη (λ, 55% υπ.), Γκούρα 1 (άσσος), Σιδεράτου, Κουόλ 1 (μπλοκ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Τζίμας): Κωνσταντίνου 15 (15/53 επ., 57% υπ.), Ντεϊνέγκα 14 (13/32 επ., 1 άσσος), Παπαδοπούλου 8 (8/25 επ., 35% υπ.), Περγαντή 4 (2/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερκουριάδη 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Γεωργαντά 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 56% υπ.), Αδάμ 1 (1/1 επ.), Κουδουνά.

Η βαθμολογία της Volleyleague Γυναικών (9η αγωνιστική)