Νίκη της Κηφισιάς επί του ΠΑΟ με 3-1 σετ για την 4η αγωνιστική της Volley League Ανδρών

Με «όπλο» το εξαιρετικό σέρβις, ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς κέρδισε τον Παναθηναϊκό στο Ζηρίνειο με 3-1 σετ (25-21, 25-23, 18-25, 25-21), στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Η Κηφισιά, με συνολικά 13 άσους, δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού και έφτασε στην 3η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, κρατώντας παράλληλα το αήττητο στο Ζηρίνειο. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, μετά από 4 αγωνιστικές, βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας, με 8 βαθμούς.

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς, έχει ως εξής:

Στο κλειστό του Ζηρινείου στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και με καλό μπλοκ προηγήθηκε με 3-6, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ.

Η υπεροχή των «πράσινων» συνεχίστηκε και με μπλοκ του Σιλμπερνάγκελ πάνω στον Χαντ βρέθηκαν μπροστά με 4-9.

Η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και, με τον Ιγκόρ Ντε Σόουζα να παίρνει δύο διαδοχικούς άσους και μπλοκ του Σουλτανόπουλου, μείωσε σε 8-9. Οι φιλοξενούμενοι, με ένα σερί 3-0, πήγαν τη διαφορά στο +4 (9-13).

Στη συνέχεια του σετ η Κηφισιά μείωσε σε 12-13, εκμεταλλευόμενη τα λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού. Το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 13-16.

Ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε για το σέρβις τον Γιάννη Παπαδόπουλο στη θέση του Χέπμπορν. Ο ακραίος της Κηφισιάς πίεσε την «πράσινη» υποδοχή και το παιχνίδι ήρθε στα ίσα 16-16.

Στη συνέχεια ο Ιγκόρ Ντε Σόουζα, με τέσσερις συνεχόμενους άσους, διαμόρφωσε το 23-19, δίνοντας το πλεονέκτημα στην ομάδα του. Η Κηφισιά κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που βρέθηκε σε «θέση οδηγού», καθώς προηγήθηκε με 6-8. Η Κηφισιά ισοφάρισε σε 9-9, όμως ο Μπέλος με επίθεση έκανε το 9-10. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Τέιλορ Χαντ, η Κηφισιά προσπέρασε για πρώτη φορά στο σετ με 11-10. Ο Παναθηναϊκός, με ένα σερί 3-0, προηγήθηκε με 11-13. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων «απάντησε» με δικό της σερί και με πόντους από τους Ντε Σόουζα και Σουλτανόπουλο έφτασε στο +2 (15-13). Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 15-16.
Πόντος από τον Χαντ και στη συνέχεια άσος από τον Καναδό έδωσε ξανά την πρωτοπορία στην Κηφισιά με 18-16. Με μπλοκ των Εφραιμίδη και Χέπμπορν πάνω στον Μπέλο, η Κηφισιά πήρε «αέρα» τριών πόντων 22-19. Κερδισμένη επίθεση από τον Μπέλο και άσος από τον Ένσινγκ έφεραν τους «πράσινους» σε απόσταση βολής 23-22. Ο Χαντ με πλασέ έδωσε διπλό σετ μπολ στην Κηφισιά. Ο Παναθηναϊκός «έσβησε» το πρώτο, όμως στη συνέχεια ο Χαντ διαμόρφωσε το 25-23.

Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ ξεκίνησε καλύτερα και με πίεση στο σέρβις προηγήθηκε με 2-5, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να πάρει τάιμ άουτ. Με άουτ επίθεση από τον Ιγκόρ Ντε Σόουζα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, με το σκορ στο 4-8. Η διαφορά για τον Παναθηναϊκό έφτασε το +5 (6-11), μετά από άσο του Απόστολου Ανδρεόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι, μετά από άουτ σερβίς του Χαντ, προηγήθηκαν με 12-16, ενώ η διαφορά έφτασε και το +6 (12-18).

Ο Κώστας Αρσενιάδης απέσυρε τον Τέιλορ Χαντ προκειμένου να πάρει ανάσες και στη θέση του πέρασε τον Γιώργο Μανίκα. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ, ο Σονάρι Χέπμπορν μείωσε σε 15-20. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διαφορά ασφαλείας και μείωσαν σε 1-2 σετ με 18-25.

Στο τέταρτο σετ, με τον Τέιλορ Χαντ ξανά σε θέση διαγώνιο, η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη παρουσιάστηκε «μεταμορφωμένη» προς το καλύτερο. Με πίεση στο σέρβις πήρε «αέρα» δύο πόντων 4-2. Οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ πάνω στο Ντε Σόουζα μείωσαν σε 5-4. Η διαφορά για την ομάδα των Βορείων Προαστίων πήγε στο +4 (8-4), με δύο άσους του Δημήτρη Σουλτανόπουλου. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Τέιλορ Χαντ έκανε το 11-6

Ο Σονάρι Χέπμπορν με δύο συνεχόμενους άσους διαμόρφωσε το 14-8, δίνοντας διαφορά ασφαλείας στους Κηφισιώτες. Ο Παναθηναϊκός, με ένα σερί τεσσάρων πόντων, μείωσε σε 18-16, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο τέταρτο σετ. Ο Νικήτας Εφραιμίδης με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 21-17, με την Κηφισιά τελικά να κατακτά το σετ με 25-21.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μυλωνάκης.

Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 13 άσσους, 59 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-23, 18-25, 25-21) σε 104′

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (άσσος), Χαντ 20 (18/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 21 (15/29 επ., 6 άσσοι, 60% υπ. – 35% άριστες), Σουλτανόπουλος 8 (4/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σονάρι 9 (7/7 επ., 2 άσσοι), Εφραιμίδης 13 (13/22 επ., 71% υπ. – 41% άριστες) / Κάπελλας (λ, 35% υπ. – 24% άριστες), Λιβαθηνός, Μανίκας 1 (1/1 επ.), Παπαδόπουλος 1 (άσσος), Γαβριήλ, Χριστοδουλάκης 1 (1/ επ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνέιτζελ 9 (7/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλος 15 (14/21 επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 12 (5/13 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ, 50% υπ. – 18% άριστες), Πανταλέων 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Μπολζάνι 6 (5/10 επ., 1 άσσος, 0% υπ.) / Γκούζντα (λ, 46% υπ. – 12% άριστες), Κουμιώτης, Ένσινγκ 6 (5/10 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 20% άριστες).