“Ξέμεινε” από δυνάμεις ο ΑΟΠ Κηφισιάς στη Σύρο

Ανατρέποντας δύο φορές τη ροή του παιχνιδιού, η ομάδα του Φοίνικα Σύρου κέρδισε και στον τέταρτο ημιτελικό τον ΑΟΠ Κηφισιάς, με 3-2 σετ και προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα», όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ με πλεονέκτημα έδρας.

Οι “Συριανοί” βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 σετ με 26-28, αλλά έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο δεύτερο σετ (25-23). Οι “Κηφισιώτες” επέμειναν και πήραν το τρίτο σετ με 20-25, αλλά η ομάδα του Φοίνικα ανταπέδωσε στο τέταρτο σετ (25-22) κι έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, το οποίο και “καθάρισε” με 15-7, αφού η Κηφισιά έδειχνε να… ξεμένει από δυνάμεις.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων κατατάσσεται τελικώς στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος, πίσω από τον Ολυμπιακό.

Στην επίσημη ιστοσελίδα του Συλλόγου, ο αγώνας περιγράφεται ως εξής:

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που διήρκησε περίπου  δύο ώρες και τριάντα λεπτά, ο ΑΟΠ Κηφισιάς ηττήθηκε στη Σύρο από τον Φοίνικα με 3-2 σετ (26-28,25-22, 20-25, 25-22, 15-7) και αποκλείστηκε από τον τελικό των play off της Volley League.

Η Κηφισιά «άγγιξε» τη νίκη, αλλά στο τάι μπρέικ δεν μπόρεσε να αντέξει στον ρυθμό των γηπεδούχων. Σημαντική ήταν η αποχώρηση λόγω τραυματισμού του Ζόραν Γιοβάνοβιτς  στο τάι μπρέικ με το σκορ στο (6-3).

Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη παρατάχθηκε στο παιχνίδι και με τον Κώστα Χριστοφιδέλη, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό στη γάμπα. Η συμμετοχή του βοήθησε ουσιαστικά την ομάδα στον τομέα της υποδοχής.

Στο πρώτο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε με 15-17 με τον Ζόραν Γιοβάνοβιτς να είναι σχεδόν αλάνθαστος στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι, με ένα σερί τεσσάρων πόντων, βρέθηκαν μπροστά με 19-17. Η Κηφισιά έφτασε πρώτη σετ μπολ (24-25) και τελικά το κατέκτησε στην τέταρτη ευκαιρία της με 26-28.

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά βρέθηκε πίσω με 8-7, αλλά με τον Γιοβάνοβιτς στο σερβίς πέρασε μπροστά με 8-11. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» και έφεραν το σετ στα ίσα 11-11. Οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 18-18 και στο 20-20. Ο Φοίνικας κατάφερε να κατακτήσει το σετ με 25-22.

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς στο τρίτο σετ βελτίωσε την υποδοχή του και στα προηγήθηκε με 14-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Άσσος από τον Γιοβάνοβιτς και μπλοκ από τον Μπίσετ έδωσαν «αέρα» πέντε πόντων στους φιλοξενούμενους (17-22) οι οποίοι κατέκτησαν το σετ με 20-25.

Οι γηπεδούχοι στο τέταρτο σετ προηγήθηκαν από νωρίς με 13-9 και στη συνέχεια 16-13. Η διαφορά έφτασε στο +7 24-17. Με ένα σερί 5 πόντων η Κηφισιά πλησίασε 24-22, αλλά τελικά ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 2-2 με 25-22.

Στο τάι μπρέικ Παπαδόπουλος και Ντόκιτς έκαναν τη διαφορά και έδωσαν στον Φοίνικα Σύρου τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό των play off.

Τα σετ: 26-28, 25-23, 20-25, 25-22, 15-7  (διάρκεια αγώνα: 137 λεπτά).

Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 1 άσσο, 70 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Φέργκιουσον 9 (5/8 επ, 4 μπλοκ), Πάρις 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Ντόκιτς 37 (34/60 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάππας 11 (10/16 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ – 50% άριστες), Ανδρεάδης 9 (6/11 επ, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 12 (10/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ – 56% άριστες) / Ζήσης (λ, 61% υπ – 46% άριστες), Ηλίας, Χαραλαμπίδης, Μουρούτης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2/2 επ), Χριστοφιδέλης 7 (5/14 επ, 2 μπλοκ, 64% υπ – 52% άριστες), Μπίσετ 11 (10/17 επ, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (6/15 επ, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 15 (13/24 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ – 46% άριστες), Γιοβάνοβιτς 35 (32/56 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 59% υπ – 47% άριστες), Φραγκιαδάκης 2 (2/3 επ), Κόβαλτσουκ.

Δ. Νικολάκης: ” Θα μας μείνει η απορία τι θα γινόταν αν ήμασταν πλήρεις”

Ο αρχηγός της ομάδας του ΑΟΠ Κηφισιάς, Δημήτρης Νικολάκης, μετά τον 4ο ημιτελικό με τον Φοίνικα Σύρου δήλωσε:

«Σήμερα εξαντληθήκαμε. Ο Ζόραν ξαναχύπησε στο τάι μπρέικ, ο Κώστας είναι μεγάλος παίχτης για όλα αυτά που κάνει στους αγώνες, αλλά και στις προπονήσεις.

Σε 10-15 μέρες θα είμαστε χαρούμενοι, αλλά μας μένει η πίκρα γιατί δεν δώσαμε αυτό που μπορούσαμε και θα μας μείνει η απορία για το τι θα γινόταν αν ήμασταν πλήρεις.

Ο Φοίνικας είναι σε καλό μομέντουμ. Ο ΠΑΟΚ είναι το μεγάλο φαβορί, αλλά εμένα μου αρέσει πολύ η Σύρος».