Ε. Μανδαμαδιώτου: Ο Δήμος Λυκόβρυσης – Πεύκης θα προβεί σε πρόχειρες επιλογές για τη Δίχρονη Προσχολική Αγωγή;
Το τακτικό μέλος του Δ.Σ. του ΚΟΙΠΑΠ Λυκόβρυσης – Πεύκης, μέλος της παράταξης Δήμος μπροστά+, Ελένη Μανδαμαδιώτου, με αφορμή την Υποχρεωτική Δίχρονη Προσχολική Αγωγή, τα τρία χρόνια σταδιακής υλοποίησής της και την έλλειψη του Δήμου σε υποδομές που θα στεγάσουν μαθητές και εκπαιδευτικούς, θέτει στη δημοτική αρχή σειρά ζητημάτων.
Ειδικότερα, η κ. Μανδαμαδιώτου σημειώνει ότι «η αναμόρφωση χώρων του 5ου Νηπιαγωγείου Πεύκης, η προσθήκη 4 αιθουσών διδασκαλίας στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Πεύκης, η κατασκευή του 6ου Νηπιαγωγείο Πεύκης, η ανέγερση δημοτικού σχολείου και νηπιαγωγείου στο Ο.Τ.17 (Ηλιακό Χωριό) αναφέρονται στο “Επιχειρησιακό Πρόγραμμα 2014-2019” του Δήμου Λυκόβρυσης – Πεύκης. Αυτά τα αναγκαία και επείγοντα έργα δρομολογούνται, ορισμένα και πριν, από την προηγούμενη θητεία της δημοτικής αρχής με δυστυχώς μηδενικό αποτέλεσμα, καθώς δεν λειτουργεί απολύτως κανένα μέχρι σήμερα» για να προσθέσει ότι «θα είχαν καλυφθεί οι ανάγκες υλοποίησης και εφαρμογής της Δίχρονης Υποχρεωτικής Προσχολικής Αγωγής στα δημόσια νηπιαγωγεία του Δήμου αν είχαν ολοκληρωθεί τουλάχιστον τα συγκεκριμένα σχολικά κτήρια και δεν θα υπήρχε τώρα ουδεμία ανάγκη για τους γνωστούς περσινούς και φετινούς- εις βάρος όλων- “αγώνες δρόμου”».
Στη συνέχεια το τακτικό μέλος του Δ.Σ. του ΚΟΙΠΑΠ αναφέρει ότι αφού «η φοίτηση των νηπίων είναι υποχρεωτική, οπότε φωτίστε μας, τα τρία χρόνια της σταδιακής υλοποίησης που προέβλεψε ο σχετικός νόμος, τι σχεδιάζατε ακριβώς; Τι πρωτοβουλίες έχουν ληφθεί, για μία ορθή, δίκαιη, μόνιμη επίλυση αυτού του εξαιρετικά σοβαρού προβλήματος;». Και συμπληρώνει:
«Σίγουρα ξεχάσατε της προηγούμενης σχολικής χρονιάς την αγωνία των γονιών και των εκπαιδευτικών για να βλέπουμε να συμβαίνουν πάλι τα ίδια! Τι θα ξημερώσει για όλους τους γονείς/εκπαιδευτικούς φέτος; Πάει και αυτή η νέα σχολική χρονιά; Πόσα θα είναι πάλι τα παιδιά που θα βρεθούν εκτός της δημόσιας προσχολικής αγωγής και των παιδικών σταθμών λόγω της μη δυνατότητας απορρόφησής τους; Ενημερώθηκαν κατάλληλα οι γονείς για την υποχρέωσή τους να γράψουν όλα τα νήπια άνω των 4 ετών στο νηπιαγωγείο; Πότε θα μάθουν αν είναι εντός ή εκτός της δημόσιας εκπαίδευσης, τον Οκτώβριο 2020; Θα συνεχιστεί το εκ περιτροπής; Δεν υπάρχουν κενές οργανικές θέσεις στους παιδικούς; Γιατί δεν γίνονται επιπλέον προσλήψεις; Mόνο ΕΣΠΑ; Κάθε σχολικό χρόνο θα έχουμε τα ίδια και τα ίδια σενάρια σύγχρονης ελληνικής τραγωδίας χωρίς σκηνοθετικές προσεγγίσεις ενός σύντομου τέλους;
»Θα προβείτε, ως είθισται, σε βολικές και πρόχειρες επιλογές και ενέργειες προσωρινών -υποτίθεται- λύσεων με παραρτήματα μακριά από το μητρικό Νηπιαγωγείο, σε προκάτ σε χώρους ιδιωτικούς που μάλλον δεν θα έχουν κτιστεί με προδιαγραφές σχολείου; Έχουμε ως παραδείγματα το 1ο Νηπιαγωγείο Πεύκης με δύο αίθουσες στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Πεύκης (που είναι ήδη ιδιαίτερα επιβαρυμένο) και το 1ο Νηπιαγωγείο Λυκόβρυσης, αντίστοιχα. Με τόσους υπουργούς Παιδείας και προέδρους ΚΤΥΠ/ΟΣΚ που έχετε συναντήσει όλα αυτά τα χρόνια, γιατί δεν πραγματοποιήθηκαν τα σχέδιά σας όπως τα επιθυμούσατε και όπως ήταν στις εξαγγελίες σας;».
Στη συνέχεια της ανακοίνωσης τονίζεται ότι «η ίδια τύχη περιμένει και το 6ο Νηπιαγωγείο Πεύκης παρόλο που ο φάκελος του βρίσκεται στα γραφεία του ΚΤΥΠ Α.Ε. (πρώην ΟΣΚ) από το 2014 λόγω των γνωστών υπεράριθμων αναγκών της Κάτω Πεύκης», και τα ερωτήματα ξεκινούν: «Δεν έπρεπε ήδη να είχε αποπερατωθεί και ολοκληρωθεί το “ιδρυμένο” 6ο Νηπιαγωγείο Πεύκης μαζί με τα υπόλοιπα έργα; To συγκρότημα του Ηλιακού Χωριού πάλι δεν θα λειτουργήσει οπότε δεν θα μεταφερθεί το 1ο Νηπιαγωγείο Λυκόβρυσης; Τα άλλα έργα σε ποιο στάδιο βρίσκονται;». Και η κ. Μανδαμαδιώτου προσθέτει ότι «η εποπτεία παραρτημάτων μπορεί να μη σας ενδιαφέρει ούτε να σας προβληματίζει καθόλου, όμως η εποπτεία τους είναι δυσχερής, η ευθύνη για την ασφάλεια της λειτουργίας τους τεράστια, καθώς η διοίκηση γίνεται από απόσταση, με ό,τι αυτό συνεπάγεται».
Επιπροσθέτως, σημειώνει ότι «δεν χρειάζονται ημίμετρα στον χώρο της εκπαίδευσης. Είναι αυτονόητο, αδιαπραγμάτευτο δικαίωμα των παιδιών και των γονέων στη δημόσια δωρεάν παιδεία, με τη μέγιστη ασφάλεια για όλους και με τα ίδια δικαιώματα για τους εκπαιδευτικούς/παιδιά σε κατάλληλες, σύγχρονες κτηριακές εγκαταστάσεις και λειτουργικές υποδομές. Σεβασμό στους εκπαιδευτικούς, ας τους αφήσουμε να κάνουν τη δική τους δουλεία σε κατάλληλα “ιδρυμένα” σχολικά κτήρια».
Και κ. Μανδαμαδιώτου καταλήγει: «Σίγουρα είναι επιθυμία και ευχή όλων στον Δήμο να λειτουργήσουν επιτέλους οι επί χρόνια σχολικές δομές για να μη χρειάζονται τα επαναλαμβανόμενα μπαλώματα της τελευταίας στιγμής!».
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
«Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα!» στον Δήμο Φιλοθέης – Ψυχικού
Στη βραδιά «Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα» προσκαλούν όλους ο Δήμος Φιλοθέης – Ψυχικού και η ΖΩΦΙΨΥ, την Τρίτη 2…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA