Β΄ Εθνική μπάσκετ: Τεράστια νίκη του Παπάγου επί της πρωτοπόρου Δάφνης Δαφνίου στη 17η αγωνιστική

Τεράστια νίκη πέτυχε η ομάδα του Παπάγου στη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος). Από τις άλλες ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών, μεγάλη νίκη πέτυχαν επίσης ο Δούκας και η Πεντέλη, ενώ ο Πανερυθραϊκό, αν και πάλεψε παλικαρίσια, δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος)

Παπάγου – Δάφνη Δαφνίου 83-73

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Δούκας απέναντι στον ΚΑΟ Κορίνθου, με σκορ 67-65 και ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 28 βαθμούς. Αν και αιφνιδιάστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, οπότε και βρέθηκε να χάνει με 19-14, στη συνέχεια η ομάδα των Βορείων Προαστίων πήρε τον έλεγχο και για τις επόμενες δύο περιόδους έδειχνε να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Κορίνθιοι αντεπιτέθηκαν, πέτυχαν 21 πόντους, έφεραν το παιχνίδι στο 65-65 και χρειάστηκε το «λυτρωτικό» σουτ του Κωνσταντίνου Δενδρινού τρία δεύτερα πριν την τελική κόρνα, για να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Δεκάλεπτα: 14-19, 33-24, 52-44, 67-65
Δούκας (Χούμπαυλης): Παππάς 9, Δενδρινός 8 (1), Μποχωρίδης 19 (4), Βουγιούκας 8, Ξύδης 2, Τσιτσιγιάννης 7, Πετς, Λάκκας 2, Μήτσιαλος, Αποστολίδης 12, Γκίνης, Σακελλαρίου,
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Νιφοράς 10 (2), Σακελλαράκης 13, Μακρής 15 (3), Θεοδωρίδης 3 (1), Κεφαλάς 9 (1), Περρωτής 6, Μπαλλής, Τασσιόπουλος 2, Κωνσταντίνου 7 (2).

Στο ένα καλάθι κρίθηκε ο αγώνας μεταξύ της Πεντέλης και του Κρόνου Αγίου Δημητρίου, που έληξε με σκορ 69-67, αποτέλεσμα που ανεβάζει την ομάδα των Βορείων Προαστίων στην 6η θέση της βαθμολογίας, με 25 βαθμούς, όσους έχουν επίσης Πανελευσινιακός και Παπάγου.

Τη νίκη της αγωνιστικής, πάντως, έκανε η ομάδα του Παπάγου, που εξανάγκασε την πρωτοπόρο Δάφνη Δαφνίου σε ήττα, με σκορ 83-73, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι «στρατηγοί» προηγήθηκαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο, κάνοντας ένα επιμέρους 28-14, κατάφεραν να «χτίσουν» διαφορά ασφαλείας, που τους χάρισε την υπερ-πολύτιμη νίκη.  Κορυφαίος για τους γηπεδούχους, για ένα ακόμη παιχνίδι, ο Τόλης Κουτρούλιας, που πέτυχε 23 πόντους, εκ των οποίων 2 τρίποντα.

Στη μέση έμεινε η ανατροπή του Πανερυθραϊκού στη Βούλα, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να γνωρίζει την ήττα με 73-70, σε ένα ματς – «θρίλερ», που κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες και σε ένα εύστοχο τρίποντο των γηπεδούχων από τα 8 μέτρα, 3 δεύτερα πριν από το φινάλε.

Όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου, το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό ήταν αμφίρροπο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει. Μέχρι το 18′, Πρωτέας και Πανερυθραϊκός συμβάδιζαν στο σκορ (33-33), ωστόσο ένα πολύ κακό – αμυντικά – τελευταίο δίλεπτο στο πρώτο μέρος από μεριάς της ομάδας της Ν. Ερυθραίας, κατά το οποίο χάθηκε η συγκέντρωση και η ενέργεια, είχε ως αποτέλεσμα ένα επιμέρους 10-3 υπέρ των γηπεδούχων, για το 43-36 του ημιχρόνου.

Η διαφορά για τους γηπεδούχους έφτασε στο +10, στο 22ο λεπτό, όμως οι παίκτες των Βορείων Προαστίων από εκείνο το σημείο και έπειτα είχαν εικόνα νικητή, έδειξαν χαρακτήρα και επέστρεψαν στο παιχνίδι, μένοντας διαρκώς κοντά στο σκορ και «ροκανίζοντας» σταθερά τη διαφορά. Μάλιστα, στο 39′, με εύστοχες βολές του Ματζιώρη, ο Πανερυθραϊκός πέρασε ξανά μπροστά, έπειτα από πολλή ώρα (68-69).

Το τελευταίο λεπτό ήταν συγκλονιστικό, με τον Σκάνδαλο να ισοφαρίζει με μία εύστοχη βολή (70-70) το καλάθι του Γάργαλη, που είχε δώσει πρόσκαιρα προβάδισμα στους γηπεδούχους. Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία φάση, όταν ο Αγγελόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο από τα 8 μέτρα, 3” πριν από τη λήξη, και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Παρ’ όλα αυτά, η γενικότερη εικόνα (με εξαίρεση κάποια άσχημα διαστήματα) του αποψινού αγώνα – και κυρίως η αμυντική προσήλωση του δευτέρου ημιχρόνου – θα πρέπει να είναι οδηγός για τη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος, αρχής γενομένης από την εντός έδρας αναμέτρηση της επόμενης αγωνιστικής (18η), όταν και ο Πανερυθραϊκός θα φιλοξενήσει στο «Στέλιος Καλαϊτζής» την πρωτοπόρο Δάφνη Δαφνίου.

Δεκάλεπτα: 21-22, 43-36, 63-54, 73-70
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος): Κυρίλης 5 (1), Ματαλιωτάκης 27, Ματσάγγος, Αγγελόπουλος 18 (4), Μόρφης 5, Παπαδάκης 5 (1), Παπαρέγκας 9 (1), Γάργαλης 2, Γεωργιάδης 2.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 9, Στογιάνοβιτς, Καλλιανιώτης 8 (2), Ντουζίδης 2, Σκάνδαλος 24 (2 τρίπ., 4 κλεψ.), Γιαουρτόγλου 7 (1), Γεωργιάδης, Στάθης 7, Αντωνίου, Καστανιώτης, Ματζιώρης 13 (2).