Εκτός έδρας ήττα για το Μαρούσι για την 7η αγωνιστική της Β΄ Εθνικής Μπάσκετ

Δεν τα κατάφερε το Μαρούσι στην 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής (Νότος) στη εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην ΕΦΑΟΖ, από την οποία γνώρισε την ήττα με σκορ 68-62.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ξεκίνησε «παγωμένα» το παιχνίδι, βάζοντας μόλις 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου είχε ισορροπήσει το ματς, για να φθάσει στο τέλος της τρίτης περιόδου να περάσει μπροστά στο σκορ με… μισό καλάθι. Ωστόσο, στην κρίσιμη τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν πιο «καθαρό» μυαλό και ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν τη νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική (20/11) η ομάδα του Γ. Κεραμιδά θα υποδεχθεί την ομάδα του Παπάγου.

Δεκάλεπτα: 18-9, 31-28, 44-45, 68-62
Διαιτητές: Τσαχάκης – Γιακείμη

ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαδημητρίου 14 (2), Γκόντγουιν, Γκαβασιάδης 2, Γεωργοπαπαδάκος 17 (5), Βαρνάβας 12, Ξύδης 3, Καστανιώτης, Λεγκίκας 20 (1), Γεωργιάδης.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς): Στασινός 2, Ξυδάς 8 (2), Χρονόπουλος 2, Μπαλάφας 9 (1), Καννέλης, Στούκας 3 (1), Σολωμός 13, Σουρλής 17 (2), Παπαγεωργόπουλος 8.