“Πάγωσε” το Μαρούσι το λέι απ του Ηλία Φούντα

Ο Έσπερος Λαμίας… χάλασε τη φιέστα ανόδου στη Β΄ Εθνική του Αμαρουσίου, αναγκάζοντάς το σε εντός έδρας ήττα, με σκορ 58-59, για την 25η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής Ανδρών.

Το λέι απ του Ηλία Φούντα σε “νεκρό χρόνο” πάγωσε το κλειστό του Αγίου Θωμά, αλλά αποτέλεσε τονωτική ένεση για τον Έσπερο που μπορεί και να του χαρίσει την παραμονή στην κατηγορία.

Η αλήθεια είναι ότι για περίπου 30 λεπτά οι φιλοξενούμενοι, παίζοντας υποδειγματική άμυνα, είχαν οδηγήσει σε “μπλακ άουτ” τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να “χτίσουν” μια διαφορά έξι πόντων μόλις στην τελευταία περίοδο. Ωστόσο, όταν η διαφορά ήταν στο -4, ένα εύστοχο τρίποντο από πλευράς Εσπέρου έφερε το παιχνίδι στον πόντο, και μετά από ένα… μπαράζ άστοχων επιθέσεων και από τις δύο πλευρές, ήρθε το λυτρωτικό λάι απ που έδωσε το “ροζ φύλλο” αγώνα στους φιλοξενούμενους.

Το Μαρούσι ισοβαθμεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τον Πρωτέα Βούλας (45 βαθμοί) και την επόμενη αγωνιστική (24/4) αντιμετωπίζει εκτός έδρας την τέταρτη της βαθμολογίας Αγία Παρασκευή.

Δεκάλεπτα: 14-15, 26-32, 39-42, 58-59
Διαιτητές: Χριστινάκης-Καρανικόλα

Μαρούσι (Καραμιδάς): Ξύδας 11 (1), Στασινός, Πολυχρονόπουλος, Μπαλαμπάνης 2, Ραλλάτος 5 (1),Μπαλάφας 6 (2), Γεωργίου 14 (2), Κανέλλης 3 (1), Σουρλής 11, Καπετάνιος, Παπάδης, Μαρακίδης 6 (1)
Έσπερος Λαμίας (Σοφιαγιάννης): Ρόκας 3, Κουτκιάς 7 (1), Στογίλκοβιτς 3 (1), Φύκας Π. 7 (1), 11 Σοφογιάννης 10 (2), 12 Φούντας 21, Ζαχαράκης 6 (1), Αργύρης 15 (2)