Μεγάλη νίκη και 2η θέση στην Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών για την ΕΚΣΔ Ν. Ιωνίας

Παρά την ισχυρή αντίσταση που συνάντησε, η ΕΣΚΔ Ν. Ιωνίας κατάφερε να «λυγίσει» τη ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. και να πάρει τη μεγάλη νίκη, με σκορ 74-71, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής, που τη φέρνει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών, με 37 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι προηγούνταν στο ημίχρονο με 10 πόντους (41-31), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι άρχισαν ν’ ανεβάζουν ρυθμούς, με αποκορύφωμα το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου απείλησαν τους Ίωνες, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να τους «κλέψουν» τη νίκη.

Το συγκρότημα των ΔαμιανίδηΜπάκα την επόμενη αγωνιστική (Δευτέρα 3 Απριλίου 2017) θ’ αγωνιστεί στο κλειστό «Ζαχ. Αλεξάνδρου» απέναντι στον Ιωνικό Ν.Φ.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Χρηστίδης, Χριστοδουλάκης

Δεκάλεπτα: 22-16, 41-31, 57-49, 74-71.

ΕΣΚΔ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Δαμιανίδης, Μπάκας): Παγώνης 3, Καραθανασόπουλος 2, Θάνος 12, Βεκρής 4, Καλασούντας, Μαυρίδης 11 (1), Ιγγλέζος 3 (1), Λίτσιος 7, Δήμας 5, Στράγκας, Λαμπρόπουλος 8 (2), Δεληγιάννης 19 (4).

ΦΕΑ (Καλιώρας, Καρακατσάνης): Λαμπρόπουλος, Καραθανασόπουλος 13 (3), Μαστρογιάννης, Τσιώλης, Τσίτος 6 (2), Τασιόπουλος, Κρητικός 17 (1), Μπασέας 11, Λοΐζος 19, Δαρμογιάννης, Ανδρουλάκης 5 (1), Σπανός.