Μεγάλα «διπλά» για το Ψυχικό επί του Δούκα και του Παπάγου επί της ΑΕΛ στην 5η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών. Για την ίδια διοργάνωση ο Χολαργός επιβλήθηκε του Αμύντα, παίρνοντας πολύτιμους βαθμούς.

• ΔΟΥΚΑΣ – ΨΥΧΙΚΟ 77-83
  • ΧΟΛΑΡΓΟΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 78-65
  • ΑΕΛ – ΠΑΠΑΓΟΥ 68-82

ΔΟΥΚΑΣ – ΨΥΧΙΚΟ 77-83

Σπουδαία νίκη με σκορ 77-83 πήρε το Ψυχικό κόντρα στον Δούκα στο κλειστό του Δαΐς για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο ΑΣΕ Δούκα γνώρισε την 4η ήττα του στο πρωτάθλημα με 77-83 από το Ψυχικό, για την 5η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών. Οι παίκτες του Γιάννη Γιαννόπουλου είχαν 47% στα δίποντα (17/36), 68% στις βολές (13/19) και 10 ασίστ λιγότερες από το Ψυχικό (14), στοιχεία που, σε συνδυασμό και με την υπεροχή των φιλοξενουμένων μέσα στη ρακέτα (24/33, 72%), οδήγησαν στο αρνητικό αποτέλεσμα για την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων, όπως αναφέρεται στη σχετική ανάρτηση στον λογαριασμό της στο facebook, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί.

Οι «μπλε» στο ξεκίνημα του αγώνα, με μπροστάρη τον Κουκουλά, προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (11-7, 3’), όμως το Ψυχικό, στηριζόμενο στο περιφερειακό σουτ, απέκτησε προβάδισμα 11-14 και 14-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δούκας με τον Τόζιο «ροκάνισε» τη διαφορά, πλησιάζοντας στο καλάθι 28-30 (18’), τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι, με πρωταγωνιστή τον Τσιώκο, κρατούσαν τα ηνία του αγώνα.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου το Ψυχικό, με τους Παύλο και Τσιώκο, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (40-51, 26’) όμως οι «μπλε», με τους Κυρίτση και Τσιότρα, πλησίασαν στους 3 πόντους (50-53, 28:40), για να γράψει στο φινάλε της τρίτης περιόδου ο Τσιώκος το 52-57 υπέρ του Ψυχικού.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Γιαννόπουλου αναζητούσαν τις λύσεις για να αναστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, βρέθηκαν στο 36’ πίσω στο σκορ με 58-66, όμως μείωσαν αρχικά με τους Κυρίτση και Κουπίδη σε 67-73, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Ιωάννου με κλέψιμο και εύστοχο λέι απ πλησίασε στους 4 πόντους (69-73, 38:49). Ο Ιωάννου αστόχησε σε 2 βολές ένα λεπτό πριν το φινάλε, ενώ ο Ιορδάνου, με 2/2 από τη γραμμή των βολών, έκανε το 69-75. Οι «μπλε», με τον Κυρίτση, προσπάθησαν για την ανατροπή, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν στους 2 πόντους 74-76 (13’’ πριν το τέλος). Έως εκεί όμως, αφού τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι τον είχε το Ψυχικό, που διαμόρφωσε το τελικό 77-83, υποχρεώνοντας τον ΑΣΕΔ σε μια ακόμα ήττα.

Μετά τη νίκη του το Ψυχικό «σκαρφάλωσε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 8 βαθμούς, ενώ ο ΑΣΕΔ είναι ουραγός, με 6 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική (18/11) το συγκρότημα του Ψυχικού θα υποδεχθεί τον 3ο της βαθμολογίας Χολαργό, ενώ ο Δούκας θ’ αντιμετωπίσει εκτός τον Εθνικό.

Δεκάλεπτα: 14-18, 29-32, 52-57, 77-83
Διαιτήτες: Κάρδαρης-Μαγκουνής-Καλογερόπουλος Φ.
Δούκας (Γιαννόπουλος): Τόζιος 7 (1), Παναγιωταράς 7 (1), Ψαρράς, Τσουργιάννης, Ιωάννου 10, Τσιότρας 10 (2), Κουπίδης 12 (4), Μαστόρος, Κουκουλάς 8 (1), Ντιφαντής, Κυρίτσης 23 (1).
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 9 (1), Νοέας 7 (1), Χουχούμης 3 (1), Παπαδημητρίου, Παπαδιονύσιου 1, Ντιάλο 6, Παύλος 17 (3), Χαραλάμπης, Ιορδάνου 4, Τσιώκος 27, Αναγνωστάκης 9.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 78-65

Αμφίρροπη ήταν η αναμέτρηση μεταξύ του Χολαργού και του Αμύντα στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, αλλά στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία, για να «ξεσπάσουν» στην τελευταία περίοδο, επικρατώντας με σκορ 78-65.

Πλέον η ομάδα των Βορείων βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 9 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (18/11) θ’ αγωνιστεί στο κλειστό του Ν. Ψυχικού απέναντι στην τοπική ομάδα, στο τοπικό ντέρμπι.

Δεκάλεπτα : 19-16, 34-34, 60-53, 78-65
Διαιτητές : Θεονάς-Διμπινούδης-Στρέμπας
Χολαργός (Κουφός): Μπελ 14 (2), Τσιλούλης, Παπανικολάου 15, Κόκκαλης, Παπαντωνάκος 2, Μοτσενίγος 8 (1), Κουτρούλιας 2, Κομποδιέτας 11 (2), Τσάμης 17 (1), Σπυρόπουλος 2, Τζακόπουλος 7 (2).
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 10,  Πίνης 9 (2), Τοπάλι 5, Διαμαντόπουλος 16 (1), Βογιατζής 4, Βαρδιάνος 7 (1), Κερασοβίτης 8, Κουκουνιάς 4 (7), Μανσαράι 2, Καμπούρης.

ΑΕΛ – ΠΑΠΑΓΟΥ 68-82

Σημαντική βαθμολογική ανάσα για τους «στρατηγούς» που πέρασαν νικηφόρα από την έδρα της ΑΕΛ, επικρατώντας με σκορ 68-82.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν πλήρως από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά (29-42, 20′) και έφτασαν εύκολα στη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Παπάγου βρίσκεται στη 12η θέση της βαθμολογίας, με 7 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (18/11) θα υποδεχθεί τον Αρκαδικό.

Δεκάλεπτα: 18-18, 29-42, 44-63, 68-82
Διαιτητές : Γεωργιάδης-Παφίλης-Τζιοπάνος
Α.Ε. Λάρισας (Χασανίδης): Βλαχούλης, Γκογκίδης 6, Καμαράς 11 (2), Παπαχρήστος 18 (1), Κατσαρές 7 (1), Σαριμπαλίδης, Κνέζεβιτς 6, Γκιουλέκας 11, Φιλιππόπουλος 7, Τσιαβές 2.
Παπάγου (Σορώτος): Μελισσαράτος 26 (3), Κιαπέκος 1, Αποστολίδης 10 (2), Δέδες 9 (2), Ζώρζος 12 (1), Παπαπέτρου 8 (1), Φιλιππάκος 12, Ψάρας, Σαλέχ 4.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (5η αγωνιστική)

1. Περιστέρι 10 (5-0)
  2. Ηρακλής 9 (4-1)
  3. Χολαργός 9 (4-1)
  4. Ψυχικό 8 (3-2)