Νίκες για Αγία Παρασκευή και Χαλάνδρι στη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ

Με δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες ολοκλήρωσαν τη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ οι ομάδες του Βορείου Τομέα που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα.

Στον 1ο όμιλο η Αγία Παρασκευή συνεχίζει να μοιράζεται την 1η θέση με τους Αγ. Αναργύρους, έχοντας αμφότεροι από 39 βαθμούς, μετά τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Θρίαμβου Αθηνών, στο γήπεδο του Υμηττού, με σκορ 4-1. Η εμφατική νίκη της «Σάντα» ήρθε με δύο γκολ του Κοβάνη (52′ και 75′) και από ένα των Τσοπανάκο (60′) και Μαυροματάκη (67′). Μάλιστα, η ομάδα των Βορείων είχε την ευκαιρία να κάνει 5 τα τέρματά της, αλλά η προσπάθεια του Μπαλατσούρα στις καθυστερήσεις σταμάτησε στο δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Γεωργόπουλο στο 68′.

Δεν τα κατάφερε στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων το Ηράκλειο κι έχασε από την πρωτοπόρο ομάδα του πρωταθλήματος με σκορ 1-0, με γκολ που σημείωσε ο Γουβαλάρης στο 34′. Η ομάδα των Βορείων μετά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα παραμένει στην 6η θέση, με 32 βαθμούς.

Παλαιό Φάληρο και Κένταυρος Βριλησσίων έμειναν στο 0-0, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων παραλίγο να «κλέψει» το διπλό, χάνοντας εξαιρετική ευκαιρία στο 70′ με τον Δέτση. Το αποτέλεσμα φέρνει την ομάδα των Βορείων Προαστίων στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 17 βαθμούς.

Στο 0-0 έμεινε η Ν. Ιωνία στη εκτός έδρας αναμέτρηση με την Τερψιθέα, αποτέλεσμα που τη διατηρεί στη θέση του ουραγού, με 13 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (18η αγωνιστική)

16. ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 13 18 3 4 11 13 30

Στον 2ο όμιλο ο αξιόμαχος Χολαργός απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον Άρη, στο γήπεδο της Πετρούπολης, και βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 26 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με μεγαλύτερη ορμή στο παιχνίδι, καταφέρνοντας στο 24′ ν’ ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Χαλού. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια αύξησαν την πίεσή τους και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου το δυνατό σουτ του Ηλιάδη έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Το 1-1 έμεινε και στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι η ομάδα των Βορείων κινδύνεψε σε αρκετές φάσεις από τους γηπεδούχους.

«Χορταστικό» θέαμα και 7 γκολ στην αναμέτρηση μεταξύ Ηλιούπολης και Πανερυθραϊκού, στο γήπεδο της πρώτης, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν τελικώς με σκορ 4-3. Στο 32′ ο Οκσίσογλου έκανε το 1-0 για να ισοφαρίσει στο 38′ ο Αντωνιάδης, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Στο 58′ ο Αραμπατζής έβαλε την ομάδα των Βορείων Προαστίων μπροστά στο σκορ, αλλά ο Άγκολι στο 67′ ισοφάρισε σε 2-2. Αμέσως μετά ήρθα τα γκολ του Σακελλαρίου στο 72′ και στο 80′ να κάνουν 4 τα γκολ των γηπεδούχων, με τον Σουμελίδη στις καθυστερήσεις να μειώνει στο τελικό 4-3. Ο Πανερυθραϊκό με αυτή την ήττα υποχώρησε στη 10η θέση της βαθμολογίας, με 21 βαθμούς.

Το Χαλάνδρι χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 86′ για να δει τον Πατσιαβούρα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της Πεύκης, κάνοντας το τελικό 1-0 και δίνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα στην ομάδα του.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (18η αγωνιστική)