Volley League: Καλή εμφάνιση, αλλά ήττα του ΑΟΠ Κηφισιάς από τον Παναθηναϊκό στην 5η αγωνιστική

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο κατάμεστο Ζηρίνειο, το οποίο κράτησε περίπου δύο ώρες, ο ΑΟΠ Κηφισιάς ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ (25-21,22-25, 25-13, 25-21) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Volley League.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, όμως δεν κατάφερε να πάρει κάποιον βαθμό ή βαθμούς, όπως σημειώνεται στην ιστοσελίδα του Συλλόγου, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί:

Το πρώτο σετ στον Παναθηναϊκό

Στο πρώτο σετ Κηφισιά και Παναθηναϊκός συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 4-4. Στη συνέχεια μπλοκ του Νικολάκη και δύο διαδοχικοί άσοι από τον Μπάση έβαλαν τους γηπεδούχους σε «θέση οδηγού» (7-4), με τον κόουτς να καλεί τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ ο Ντε Πρα, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, διαμόρφωσε το 10-6 για την ομάδα των Βορείων Προαστίων. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και με επιθέσεις του Στάροβιτς μείωσαν 11-9, όμως και πάλι η Κηφισιά έφτασε στο +4 (13-9), με τον Σπυριούνη να τελειώνει μπάλα.

Το «τριφύλλι», με «αιχμή του δόρατος» τον Ράπτη, έτρεξε ένα σερί 4-0 και έφερε το σετ στα ίσα 14-14, αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να καλέσει τάιμ άουτ. Με την επιστροφή, ο Στάροβιτς με επίθεση και ο Ραγκέλ με μπλοκ, έδωσαν το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό 16-14. Με το +2 για τους φιλοξενούμενους φτάσαμε μέχρι το 21-19. Σε εκείνο το σημείο ο Ντε Πρα κάρφωσε άουτ και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 22-19. Ο Πανταλέων, με επίθεση σε πρώτο χρόνο, έδωσε τριπλό σετ μπολ στον Παναθηναϊκό 24-21. Στην επόμενη φάση ο Μπατατζίμ κάρφωσε άουτ για το 25-21.

Η ισοφάριση της Κηφισιάς

Η απώλεια του σετ δεν επηρέασε τους γηπεδούχους, οι οποίοι μπήκαν «φουριόζοι» στο δεύτερο σετ και με τον Μπατατζίμ στο σερβίς προηγήθηκαν 5-2. Ο Παναθηναϊκός μετά από φάση διαρκείας ισοφάρισε 9-9 για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ, ενώ στην εξέλιξή του ο Ανδρεόπουλος, με έξυπνο χτύπημα, πήρε το μπλοκ άουτ, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 11-10.

Ο Παναθηναϊκος προηγήθηκε 17-15, όμως λίγο αργότερα μπλοκ του Σπυριούνη έφερε ξανά τις δύο ομάδες στα ίσα 20-20, με τον κόουτς Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Με την επιστροφή από το τάιμ άουτ ο Μπατατζίμ με επίθεση έβαλε την Κηφισιά μπροστά στο σκορ με 21-20 και στη συνέχεια με άσο ο Ντε Πρα έφερε τους γηπεδούχους στο +2 (22-20), ξεσηκώνοντας το Ζηρίνειο. Με «τυχερό» άσο του Σπυριούνη η Κηφισιά έφτασε μία ανάσα από την κατάκτηση του σετ 24-21. Ο Ράπτης με επίθεση από την πάιπ «έσβησε» το πρώτο σετ μπολ, όμως στην επόμενη φάση ο Μπατατζίμ έκλεισε το σετ με 25-22.

Αρκετά λάθη για την Κηφισιά στο 3ο σετ

Στο τρίτο σετ οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλύτερα και με πίεση στο σερβίς προηγήθηκαν με 5-2 και στη συνέχεια εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της Κηφισιάς έφτασαν στο +5 (9-4), με επίθεση του Στάροβιτς. Ο Μπάιερς χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και οι γηπεδούχοι μείωσαν 9-6. Ο Ράπτης «πλήγωσε» με τη σειρά του την υποδοχή της Κηφισιάς και με δύο συνεχόμενους άσους, ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά ασφαλείας 14-7.

Οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν γκάζι» και κατέκτησαν το σετ με 25-13.

Δεν άντεξε η Κηφισιά στο 4ο σετ

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο- πόντο ξεκίνησε το τέταρτο σετ. Η Κηφισιά, με άσο του Μπάιρες και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ντε Πρα, πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων 10-8. Στην εξέλιξη του σετ ο Ανδρεόπουλος με άσο έφερε ξανά τις δύο ομάδες στα ίσα 11-11. Ο Ράπτης με μπλοκ πάνω στον Ντε Πρα έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκο με 14-13, ενώ υπέρβαση του Νικολάκη έδωσε «αέρα» δύο πόντων τους «πράσινους» με 16-14. Ο Ντε Πρα «σήκωσε στους ώμους» του την επίθεση της Κηφισιάς και με διαδοχικούς πόντους ισοφάρισα ξανά 17-17.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με πέναλτι του Ραγκέλ πήγε ξανά στο +2 (19-17). Στη εξέλιξη του σετ ο Γιάκομπσεν έκανε μπλοκ σε πλασέ του Μπατατζίμ και διαμόρφωσε το 21-18, αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να πάρει τάιμ άουτ. Με την επιστροφή από το τάιμ άουτ ο Ανδρεόπουλος πήρε άσο για το 22-18. Ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα και έφτασε σε τετραπλό ματς μπολ με επίθεση του Στάροβιτς. Ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έσβησε το πρώτο, όμως ο Σέρβος του Παναθηναϊκού με επίθεση τελείωσε το σετ 25-21.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο δήμαρχος Κηφισιάς, Γιώργος Θωμάκος, βράβευσε τον διευθύνοντα σύμβουλο και πρόεδρο του Ecali Club, Γιάννη Γεωργακάκη.

Το Ecali Club είναι ο διαμαντένιος χορηγός του ΑΟΠ Κηφισιάς.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-4, 14-16, 19-21, 21-25
2ο σετ: 8-5, 15-16, 21-20, 25-22
3ο σετ: 4-8, 8-16, 9-21, 13-25
4ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 21-25

Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 51 επιθέσεις, 5 μπόκ, 7 άσσοι, 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 45 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-22, 13-25, 21-25) σε 112΄

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1π. (1 μπλοκ), Κάιο ντε Πρα 18 (17/27επ., 1 άσσος), Μπάσης 2 (2 άσσοι), Σπυριούνης 11 (9/21επ., 1 μπόκ, 1 άσσος, 67%υπ., 10%αρ.), Μπατατζίμ 19 (18/29επ., 1 άσσος, 56%υπ., 32%αρ.), Μπάιερς 6 (2/6επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελας (λ. – 67%υπ., 25%αρ.), Χαντ 6 (5/9επ., 1 άσσος), Συναδινός (λ), Κολτσιάκης, Ρούσσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3π. (2 μπλοκ, 1 άσσος), Στάροβιτς 17 (13/22επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 50%υπ., 6%αρ.), Ρανγκέλ 8 (8/14επ.), Ανδρεόπουλος Χαρ. 11 (8/12επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 57%υπ., 4%αρ.), Πανταλέων 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 17 (12/21επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 22%υπ., 4%αρ.) / Ζήσης (λ. – 50%υπ., 6%αρ.), Πελεκούδας 3 (2/2επ., 1 μπλοκ).

Η βαθμολογία της Volley League (5η αγωνιστική)

Η συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα της Κηφισιάς με τον Παναθηναϊκό

Στεναχωρημένος για τον τρόπο που χάθηκε το πρώτο σετ, αλλά και για την ήττα, εμφανίστηκε στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής της Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς.

Ο έμπειρος τεχνικός δήλωσε:

«Συγχαρητήρια στο τμήμα μάρκετινγκ για όλη την παρουσίαση που έκανε σήμερα στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο Ζηρίνειο. Από την αρχή της σεζόν είχαμε πει ότι η Κηφισιά πρέπει να κοιτάει τις ομάδες που έχει μπροστά της.

»Ήμασταν καλύτεροι από τον Παναθηναϊκό στο κομμάτι του side out, αλλά δυστυχώς κάναμε τα διπλάσια λάθη. Είμαι στενοχωρημένος κυρίως για την απώλεια του πρώτου σετ. Δεν υπήρχε κανένας λόγος να χάσουμε τη διάφορα που είχαμε χτίσει.

»Ρισκάραμε στο σερβίς, αλλά η διαφορά μας ήταν ότι ο Παναθηναϊκός τις χαλασμένες υποδοχές τις έπαιξε με μεγάλο kill στην επίθεση, ενώ εμείς δεν ήμασταν καλοί στο μπλοκ απέναντι στις ψηλές μπάλες του Παναθηναϊκού».

Από την πλευρά του, ο λίμπερο της Κηφισιάς Γιώργος Καπέλλας είπε:

«Ήταν ένα καλό παιχνίδι για μας σε σχέση με τις προηγούμενες εμφανίσεις. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλά στο κομμάτι μπλοκ άμυνα. Εκεί εμείς δεν ήμασταν καλοί. Εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. Στην υποδοχή πήγαμε καλά, ακολουθούσαμε το παιχνίδι, αλλά εκεί που έπρεπε να πάρουμε τις κρίσιμες φάσεις δεν μπορούσαμε να πάρουμε πόντους. Δεν αντιδράσαμε όπως έπρεπε και μοιραία ηττηθήκαμε».