Συνάντηση του περιφερειάρχη Αττικής με τον πρέσβη της Ουκρανίας στην Ελλάδα
Τις θερμές ευχαριστίες του «για την άμεση ανταπόκριση του περιφερειάρχη Αττικής και προέδρου του ΙΣΑ Γ. Πατούλη για την εξασφάλιση ανθρωπιστικής βοήθειας και τη φιλοξενία προσφύγων», διατύπωσε κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του στην Περιφέρεια Αττικής ο πρέσβης της Ουκρανίας στην Ελλάδα Sergii Shutenko.
Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, ο πρέσβης της Ουκρανίας αναφέρθηκε «στη σημαντική πρωτοβουλία του περιφερειάρχη και για τον συντονισμό της δράσης με το “Όλοι μαζί μπορούμε” και Δήμους της Αττικής, στη συγκέντρωση ανθρωπιστικής και ιατροφαρμακευτικής βοήθειας», ενώ τόνισε ότι «ο κ. Πατούλης βρέθηκε από την πρώτη στιγμή αρωγός στην προσπάθεια φιλοξενίας προσφύγων». Επίσης, συζητήθηκαν και οι δυνατότητες επιπλέον οργάνωσης ανθρωπιστικής βοήθειας, καθώς και τα βήματα που απαιτούνται προκειμένου να εξασφαλιστούν δομές φιλοξενίας σε πρόσφυγες που είναι κυρίως γυναίκες και παιδιά.
Ο κ. Πατούλης από την πλευρά του, αφού παρέδωσε το ψήφισμα συμπαράστασης του Περιφερειακού Συμβουλίου Αττικής στον Ουκρανικό λαό, επισήμανε ότι ως περιφερειάρχης, αλλά και ως γιατρός θα συνεχίσει να είναι κοντά στους συνανθρώπους μας που δοκιμάζονται από ένα άδικο πόλεμο. Στο πλαίσιο αυτό, ενημέρωσε τον Ουκρανό πρέσβη ότι θα συμβάλει στην οργάνωση και νέας δράσης συγκέντρωσης ανθρωπιστικής βοήθειας, ενώ σχετικά με τη φιλοξενία προσφύγων επισήμανε ότι η Περιφέρεια Αττικής διαθέτει 292 δομές, μεταξύ των οποίων λειτουργούν κέντρα κοινότητας με παράρτημα μεταναστών. Στο πλαίσιο αυτό των δομών έχει ήδη ζητηθεί να ενημερωθεί για τις δυνατότητες φιλοξενίας προσφύγων από την Ουκρανία. Παράλληλα επισήμανε ότι έχει ζητήσει ενημέρωση και από την Ένωση Ξενοδόχων Αττικής για τη δυνατότητα παροχής κλινών. Πέρα από τις σχετικές προτάσεις επισήμανε ότι και τα μέλη του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών είναι έτοιμα να παράσχουν όποια βοήθεια τους ζητηθεί, ενώ τόνισε ότι θα αναλάβει πρωτοβουλίες, προκειμένου να υπάρξει συντονισμός των δράσεων Τοπικής Αυτοδιοίκησης και Κεντρικής Διοίκησης.
Στη συνάντηση συμμετείχε επίσης ο εκτελεστικός γραμματέας της Περιφέρειας Αττικής Γ. Σελίμης, η πρόξενος της Ουκρανίας Anna Tishenko και υπηρεσιακά στελέχη.
Ο κ. Πατούλης δήλωσε σχετικά: «Υποδέχθηκα στην Περιφέρεια Αττικής, τον πρέσβη της Ουκρανίας στην Ελλάδα και είχαμε μια ειλικρινή και εποικοδομητική συζήτηση, μέσα από την οποία υπήρξε συνεννόηση για τη βοήθεια την οποία μπορούμε να προσφέρουμε ως αυτοδιοίκηση και ως Περιφέρεια μαζί με τους δήμους για να απαλύνουμε τα τραύματα των Ουκρανών πολιτών οι οποίοι σήμερα έρχονται στη χώρα μας ως πρόσφυγες. Έχουμε ξεκινήσει σε συνεργασία με περισσότερους από 10 Δήμους της Αττικής μια μεγάλη αποστολή φαρμάκων και ειδών πρώτης ανάγκης. Μετά την μεγάλη ανταπόκριση των πολιτών έχουμε ήδη προγραμματίσει και νέα δράση στενευμένης συγκέντρωσης ανθρωπιστικής βοήθειας. Παράλληλα, σε συνεργασία και με τα συναρμόδια υπουργεία και τους Δήμους διερευνούμε τη δυνατότητα χώρων ασφαλούς φιλοξενίας για τους πρόσφυγες που φθάνουν από την Ουκρανία. Είμαστε κοντά στους ανθρώπους που σήμερα δοκιμάζονται από αυτό τον άδικο πόλεμο, είμαστε κοντά στον λαό της Ουκρανίας, που τους θεωρούμε αδέρφια μας».
Από την πλευρά του ο κ. Shutenko τόνισε: «Εκ μέρους του λαού της Ουκρανίας θα ήθελα να ευχαριστήσω τον περιφερειάρχη για την προσωπική του συμβολή στην οργάνωση της πρωτοβουλίας για παροχή βοήθειας από την πρώτη μέρα και για την έμπρακτη ανταπόκριση του για να βοηθήσει την Ουκρανία αυτή τη δύσκολη στιγμή. Με τον κύριο περιφερειάρχη συζητήσαμε για τις κατευθύνσεις της συνεργασίας μας και της βοήθειας προς την Ουκρανία αλλά και προς στους πολίτες μας που έρχονται από την Ουκρανία στην Ελλάδα αυτή τη δύσκολη στιγμή. Είναι ιδιαίτερα σημαντικό για μας και το εκτιμούμε πάρα πολύ ότι, παράλληλα με το ψήφισμα υπέρ της Ουκρανίας, μας έχουν προτείνει πρακτικές λύσεις για τη βοήθεια, τόσο στην Ουκρανία όσο και τους Ουκρανούς που έρχονται στην Ελλάδα. Θα είμαστε σε στενή συνεργασία με την Περιφέρεια και τον περιφερειάρχη προκειμένου να υλοποιήσουμε όλα αυτά που έχουμε συζητήσει. Θα είμαστε σε προσωπική επαφή με τον κ. Πατούλη. Έχουμε προσωπικές συζητήσεις και άμεση επαφή και τον ευχαριστούμε που τόσο ως παράγοντας, όσο και ως απλός πολίτης της Ελλάδας, με όλη του την καρδιά προσπαθεί να μας βοηθήσει».
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
«Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα!» στον Δήμο Φιλοθέης – Ψυχικού
Στη βραδιά «Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα» προσκαλούν όλους ο Δήμος Φιλοθέης – Ψυχικού και η ΖΩΦΙΨΥ, την Τρίτη 2…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA