Ο Πανερυθραϊκός νίκησε τον Κέρκη με 3-1 σετ και συνεχίζει 2ος στην Α2 βόλεϊ Ανδρών

Στο γήπεδο του Καρλοβασίου ο Πανερυθραϊκός σημείωσε μία ακόμη εκτός έδρας νίκη, αυτή τη φορά επί του Κέρκη με 3-1 σετ (23-25, 20-25, 25-20, 22-25) για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 βόλεϊ Ανδρών (Α’ όμιλος).

Σε μια «καυτή έδρα», σύμφωνα με τα μέχρι σήμερα αποτελέσματα του Κέρκη Σάμου, οπού μόνο ο αήττητος Μίλωνας είχε καταφέρει να κερδίσει 2-3, η ομάδα της Νέας Ερυθραίας, παίζοντας κατά διαστήματα καλό βόλεϊ, με προβλήματα όμως στην υποδοχή, κατάφερε να φύγει με «καθαρό τρίποντο» και να εδραιωθεί στη προνομιούχα 2η θέση της βαθμολογίας, όπως αναφέρει ο Σύλλογος των Βορείων Προαστίων στην ιστοσελίδα του, απ’ όπου και η περιγραφή αγώνα που ακολουθεί.

Στο 1ο σετ το σκορ, μέχρι τα μέσα του σετ, πήγαινε πόντο πόντο χωρίς ποτέ να καταφέρει καμία από τις δύο ομάδες να πάρει σημαντική διαφορά στο σκορ, όμως η ομάδα της Ν. Ερυθραίας στο σημείο αυτό, παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ, ξέφυγε 6 πόντους (14-20), στη συνέχεια η εικόνα άλλαξε και ο Κέρκης, εκμεταλλευόμενος κάποια χαλάρωση της συγκέντρωσης και τα λάθη των φιλοξενούμενων στην υποδοχή, μείωσε αρχικά σε 21-22 για να ισοφαρίσει 23-23! Με μπλοκ σε καρφί του Θωμά Καπίρη και άσο στο ίδιο παίκτη τελείωσε το σετ 23-25.

Στο 2ο σετ η ομάδα του Πανερυθραϊκού ξέφυγε με το καλημέρα 0-4 και δεν έχασε ποτέ τη διαφορά σε όλο το σετ με διακύμανση 8-11/15-19/18-23/20-24, για να τελειώσει το σετ ο Μήττας με επιτυχημένο καρφί 20-25.

Στο 3ο σετ ξανά μπροστά η Ερυθραία 1-3 και στη συνέχεια 5-9, στο σημείο αυτό δυστυχώς τα πολλά λάθη σε υποδοχή και επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στη Σάμο με το σέρβις του Αλεξάκη να ισοφαρίσει αρχικά 9-9 και να προηγηθεί 10-9. Από το σημείο αυτό το σκορ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 13-13, όπου με πίεση στο σερβίς από τον Μανδηλάρη και λάθη της επίθεσης του Πανερυθραϊκού το σκορ άνοιξε στο 17-13 και 21-16, για να ολοκληρωθεί 25-20.

Στο 4ο και καθοριστικό σετ η Ερυθραία ξέφυγε 1-7/5-10/7-13/10-14, για να γυρίσει το σκορ σε 18-15, με ένα σερί (8-1) του Κέρκη, μετά από ολιγωρίες και συνεχόμενα λάθη σε επίθεση και υποδοχή. Στο σημείο αυτό ήταν η σειρά του Κέρκη να κάνει τα λάθη και το σκορ να ισοφαριστεί 19-19 και 22-22, για να γίνουν στο σημείο αυτό δύο καθοριστικά μπλοκ σε  επιθέσεις Μανδυλάρη και Παύλου και το σετ να τελειώσει 22-25 και 1-3 ο αγώνας!

Ήταν ευχής έργο ότι μετά το 8-1 του Κέρκη η ομάδα του Πανερυθραϊκού βρήκε τη συγκέντρωση και την καλή απόδοση της για να τελειώσει τον αγώνα

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (προπονητής Χατζηπέρρος Μ.): Βητάς Σ., Σεβδαλής Β., Τσικάτος Δ., Καραγίωργος Χ., Παπαδόπουλος Ι., Πλεμμένος Θ., Φάκας Δ., Αδαμόπουλος Π., Μήττας Κ., Κωστόπουλος Γ., Κρέτσης Ν.

ΚΕΡΚΗΣ Σάμου (προπονητής Ψάρρας Α.): Βολουδάκης, Καπύρης Θ., Παύλου, Μανδυλάρης Β., Βασιλακόπουλος, Σαλωνίτης Ν., Αλεξάκης, Κογκαλίδης Κ.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων διατηρεί τη 2η θέση στον βαθμολογικό πίνακα, έχοντας φθάσει στους 35 βαθμούς και για την επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 29/2, στις 14.45) θα φιλοξενήσει στο κλειστό «Στ. Καλαϊντζής», το Ηράκλειο.

Τα αποτελέσματα της Α2 βόλεϊ Ανδρών (Α’ όμιλος – 16η αγωνιστική)

ΑΕΠ Ολυμπιάς – Γ.Σ. Πανιώνιος 3-2 (20-25, 28-26, 17-25, 25-23, 19-17)
Α.Ο. Νέοι Βύρωνος – ΑΟΝΣ Μίλων 0-3 (16-22, 22-25, 11-25)
ΔΑΣ Δραπετσώνας – Α.Ο. Αιγιαλέων 0-3 (15-25, 11-25, 12-25)
Α.Ε. Αρμενίων – Α.Ο. Καλαμάτα 80 0-3 (20-25, 19-25, 16-25)
Α.Σ. Κέρκης – Α.Σ. Πανερυθραϊκός 1-3 (23-25, 20-25, 25-20, 22-25)