Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2017

Νίκες για την Κηφισιά και την Ολυμπιάδα Παπάγου στη Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών

0
86 Προβολές

Ο Γ.Σ. Κηφισιάς ήταν ο νικητής του τοπικού «ντέρμπι» με την Τούφα Χαλανδρίου, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών. Για τον ίδιο όμιλο, ο ΓΑΟ Κουκουβαούνων υπέστη βαριά ήττα από το Γαλάτσι με σκορ 59-37.

Στον 2ο όμιλο, η Ολυμπιάδα Παπάγου έκανε την ανατροπή και κέρδισε στον… πόντο το παιχνίδι με τα Γλυκά Νερά.

Τα αποτελέσματα του 1ου ομίλου

Ίριδα Πετρούπ. – Παιανία 61-51
Πολυνίκης Αγ. Βαρβ. – Εθνικός Ελληνορ. 82-64
Φ.Ο. Τούφας Χαλ. – Γ.Σ. Κηφισιάς 68-76
Γαλάτσι – ΓΑΟ Κουκουβούνων 59-37
Αίολος Ταύρ. – Θεμιστοκλής Αιγ. 61-88
ΑΕΚ Περιστ. – ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 66-74
Αναγέννηση Πετραλ. – Καρέας 51-63

Φ.Ο. Τούφας – Γ.Σ. Κηφισιάς 68 – 76

Αν και το πάλεψε, παρουσιάζοντας καλό αγωνιστικό πρόσωπο, η ομάδα της Τούφας Χαλανδρίου δεν κατάφερε να τα βγάλει πέρα απέναντι στη μεγάλη ευστοχία των παικτών του Γ.Σ. Κηφισιάς, ο οποίος και πήρε το «διπλό» μέσα στο κλειστό «Ν. Πέρκιζας», με σκορ 68-76. Είναι ενδεικτικό ότι 6 λεπτά πριν την τελική κόρνα, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 64-64, αλλά στον χρόνο που απέμεινε οι Χαλανδραίοι σκόραραν μόλις 4 πόντους, ενώ οι Κηφισιώτες 10, με αποτέλεσμα να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Επόμενη αγωνιστική την Πέμπτη 19/10, με την Τούφα ν’ αγωνίζεται στο κλειστό του Γουδή απέναντι Εθνική Ελλ/σων, ενώ η ομάδα της Κηφισιάς θα υποδεχθεί στο «Ζηρίνειο» την Ίριδα Πετρούπολης.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Τηγάνης

Δεκάλεπτα: 14-22, 33-42, 51-59, 68-76.

Φ.Ο. ΤΟΥΦΑΣ (Σπηλιωτόπουλος): Φραγκούλης 2, Πιαλόγλου 4, Καλλινίδης, Χαμηλός 4, Καζαντζιάν 18 (6), Κουγιανός 19 (2), Κατσουλάρης 2, Ζερβολέας 6, Λυράκης 2, Καράμπουλας, Πολίτης 8, Φύτρος 3 (1).

Γ.Σ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Μπιλάλης Ν.): Τριποδάκης Π. 9 (1), Μπαζίνης 2, Ζιώγας 5 (1), Πολυδώρου 13 (3), Βογιατζόγλου 5, Λαμπρόπουλος 11 (1), Πολύζος 7, Τριποδάκης Φ. 5 (1), Παναγιώτου 6, Σελίτας 8, Μπιλάλης Κ. 3, Τσολακόπουλος 2.

Γαλάτσι – ΓΑΟ Κουκουβαούνων 59 – 37

Τεράστια η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, όπως καταγράφεται τόσο στην εξέλιξη των δεκαλέπτων, όσο και στο τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα της Μεταμόρφωσης «έχασε» από την αρχή τον αντίπαλό της, τον οποίο και θα «ξαναβρήκε» ποτέ…

Την επόμενη αγωνιστική (19/10) ο ΓΑΟΚ θα φιλοξενήσει στο κλειστό της Μεταμόρφωσης την ΑΕΚ Περιστερίου.
Διαιτητές: Τσολάκος, Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 17-5, 30-13, 44-23, 59-37.

ΓΑΛΑΤΣΙ (Κουμαράς): Αθανασόπουλος, Τσιούτσιας, Οικονομόπουλος 2, Γυφτοκώστας 8 (2), Κορκοσούρας 22 (5), Παπαδόπουλος, Στράγκας, Καρούσης 1, Παπαβλασόπουλος 8, Μπινετόπουλος 4, Γιάννης 6, Κανελλόπουλος 8.

ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ (Καναρέλης, Μπαζιάνας): Λοΐζος 3, Χασαπόπουλος, Καραΐσκος, Μαζιάνης 2, Δρυμαλίτης 4 (1), Αγγελόπουλος, Κούτρας 10, Κονταρίνης, Τσιάτουλας 4 (1), Τσενές 5, Παπαγγελάκης, Καρακατσανης 9.

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ

ΟΜΑΔΑ ΒΑΘ ΑΓΩΝ Ν Η Μ ΑΒ ΕΠΙΘ ΑΜΥΝ ΔΙΑΦ
ΦΕΑ Ν.Φ.- Ν.Χ. 4 2 2 0 0 0 144 123 21
Γ.Σ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ 4 2 2 0 0 0 153 141 12
Α.Ο. ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓ. 4 2 2 0 0 0 156 111 45
ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ-Δ.Π. 3 2 1 1 0 0 129 131 -2
Α.Ο. ΙΡΙΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 3 2 1 1 0 0 111 119 -8
ΑΓΣ ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΑΓ.ΒΑΡΒ. 3 2 1 1 0 0 155 141 14
ΚΑΟ ΕΘΝΙΚΟΣ ΕΛΛ/ΣΩΝ 3 2 1 1 0 0 135 150 -15
Α.Ο. ΚΑΡΕΑ 3 2 1 1 0 0 120 114 6
Α.Σ. ΠΑΙΑΝΙΑΣ ΚΤΗΣΙΦΩΝ 3 2 1 1 0 0 105 113 -8
Α.Ε. ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ 2006 3 2 1 1 0 0 132 146 -14
Α.Ο. ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 3 2 1 1 0 0 116 107 9
ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ 2 2 0 2 0 0 95 130 -35
Φ.Ο. ΤΟΥΦΑΣ 2 2 0 2 0 0 120 130 -10
Α.Σ. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ. 2 2 0 2 0 0 119 134 -15

Πηγή πινάκων: ΕΣΚΑ

Τα αποτελέσματα του 2ου ομίλου

Κούρος Αναβ. – Κρόνος Γέρ. 66-61
Φίλιππος Περιστ. – ΜΕΝ Ιλίου 65-50
Άμιλλα Περιστ. – Αγ. Ανάργ. 78-72
Ολυμπιάδα Παπάγου – Γλ. Νερά 69-68
ΟΚΑ Mεσογ. – Δάφνη 53-60
Κυψελιακός – Νικηφόρος Αγ. Βαρβ. 78-56
Πρωτέας Αθ. – Νήαρ Ηστ 53-58

Ολυμπιάδα Παπάγου – Γλυκά Νερά 69-68

Με 2 στα 2 προχωρά το ανδρικό τμήμα της Ολυμπιάδας Παπάγου στον 2ο όμιλο της Β’ ΕΣΚΑ. Κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα των Βορείων κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, παρ’ όλο ότι βρισκόταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Σημαντική για τους γηπεδούχους ήταν η παρουσία των εφήβων και των νέων ανδρών U21, που ανταποκρίθηκαν με επιτυχία στην ευκαιρία που τους έδωσαν οι προπονητές τους, Χρήστος Σγουρίτσας και Ανδρέας Μπεζεριάνος.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Σκουλαρίκης

Δεκάλεπτα: 10-20, 35-39, 50-56, 69-68.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ (Σγουρίτσας, Μπεζεριάνος): Μπακόπουλος Δ. 4, Μαντζούνης 9, Ρουμπέας 9 (1), Λημνιός 1, Ζαχόπουλος 4, Κοτσολέτης 6 (2), Ανδρουλάκης 5 (1), Οικονόμου Ζ. 13 (1), Διόλατζης 2, Τηλιόπουλος 2, Μπακόπουλος Α. 14 (2).

ΓΛ. ΝΕΡΑ (Σκλαβούνος, Παπασιδέρης): Γάσπαρης 7 (1), Αγγέλης, Γαϊτανάκης 11 (1), Κατσαμπέκης 10, Νταούντ, Καρκανίδης, Σταφυλάς 5, Μεγαλοοικονόμου 3 (1), Καρακώστας 2, Σακελλαρίδης 10, Χανιώτης.

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ – 2ος ΟΜΙΛΟΣ

ΟΜΑΔΑ ΒΑΘ ΑΓΩΝ Ν Η Μ ΑΒ ΕΠΙΘ ΑΜΥΝ ΔΙΑΦ
ΚΥΨΕΛΙΑΚΟΣ Α.Ο. 4 2 2 0 0 0 144 116 28
ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ 4 2 2 0 0 0 119 99 20
Α.Ο. ΝΗΑΡ ΗΣΤ 4 2 2 0 0 0 131 103 28
Α.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠ. 4 2 2 0 0 0 131 127 4
Α.Ο. ΔΑΦΝΗΣ 3 2 1 1 0 0 120 119 1
ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 3 2 1 1 0 0 127 101 26
ΑΕΣΑΦ ΚΟΥΡΟΣ 3 2 1 1 0 0 116 134 -18
Γ.Σ. ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ 3 2 1 1 0 0 136 132 4
Α.Ο. ΠΡΩΤΕΥΣ 3 2 1 1 0 0 116 116 0
ΠκΑΟ ΑΜΙΛΛΑ 3 2 1 1 0 0 127 126 1
Α.Ο. ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 2 2 0 2 0 0 102 140 -38
Γ.Σ. ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ 2 2 0 2 0 0 135 146 -11
ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ 2 2 0 2 0 0 115 140 -25
ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ 2 2 0 2 0 0 108 128 -20

Πηγή πινάκων: ΕΣΚΑ

Αφήστε ένα σχόλιο

Scroll Up