Νίκες μόνο για ΑΟΚ Χαλάνδρι και Τυφώνα Ηρακλείου στην Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών. Ηττήθηκαν Προμηθέας Χαλανδρίου, Πεύκη, Ποσειδών Ν. Ψυχικού και ΟΦΗ Ηρακλείου.

• Ιωνικός – Πεύκη 62-50
  • Ηλιούπολη – Κουκάκι 63-54
  • Ηλυσιακός – Αργοναύτης 56-57
  • Αχαρνής – ΟΦΗ Ηρακλείου 83-57

Το ΑΟΚ Χαλάνδρι ήταν ο νικητής στο εγχώριο «ντέρμπι» απέναντι στον Προμηθέα Χαλανδρίου, στο κλειστό «Μ. Παπαδάκης», με σκορ 92-61 (Δεκάλεπτα: 11-22, 28-44, 44-70, 61-92), παίρνοντας από νωρίς τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού. Ο ΑΟΚΧ διατηρείται στην 5η θέση, με 25 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (12/2) θα φιλοξενήσει στο «Ν. Πέρκιζας» την Αχαρνής, ενώ ο Προμηθέας παραμένει ουραγός του πρωταθλήματος, με 17 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός τον προτελευταίο της βαθμολογίας Σπόρτιγκ.

Ο Ποσειδών Ν. Ψυχικού πάλεψε στα ίσα το εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στο πρωτοπόρο Αιγάλεω, αλλά τελικώς ηττήθηκε με σκορ 75-72 (25-22, 41-40, 58-57, 75-72) και υποχώρησε στην 8η θέση της βαθμολογίας, με 24 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα των Βορείων θα αντιμετωπίσει στο κλειστό της Ραφήνας τον Αργοναύτη Τριγλ.

Ήττα και την Πεύκη στο κλειστό «Ζαχ. Αλεξάνδρου» από τον Ιωνικό, με 62-50 (Δεκάλεπτα: 23-9, 37-26, 54-39, 62-50), σε έναν αγώνα όπου η ομάδα των Βορείων Προαστίων έχασε από το πρώτο δεκάλεπτο την επαφή με το σκορ. Η Πεύκη παραμένει στην 9η θέση, με 22 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Τυφώνα Ηρακλείου.

Ένα Τυφώνα Ηρακλείου που επιβλήθηκε του Σπόρτιγκ με σκορ 73-67  (12-19, 21-29, 42-49, 73-67), κάνοντας την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, με ένα επιμέρους 31-18 και ανέβηκε στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 21 βαθμούς.

Τέλος, ο ΟΦΗ Ηρακλείου έχασε στο κλειστό των Αχαρνών από την τοπική ομάδα, με σκορ 83-57 (20-19, 37-35, 57-44, 83-57), αντέχοντας ουσιαστικά μόνο για ένα ημίχρονο την πίεση των γηπεδούχων, και παραμένει στην 11η θέση, με 21 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα των Βορείων θα υποδεχθεί στο κλειστό του Ηρακλείου την Ηλιούπολη.

Η βαθμολογία της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών (16η αγωνιστική)