Έχασαν, αλλά με το κεφάλι ψηλά, Πανερυθραϊκός και ΑΕΝΚ

Έχασαν, αλλά με το κεφάλι ψηλά, Πανερυθραϊκός και ΑΕΝΚ στη 18η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ.

Για 34 λεπτά είχε το πάνω χέρι ο Πανερυθραϊκός απέναντι στον ισχυρό Τρίτωνα, όντας μέχρι τότε το «αφεντικό» του ντέρμπι, ωστόσο αυτό δεν στάθηκε αρκετό στο τέλος για να φύγει από το κλειστό του Στρέφη με ακόμη ένα μεγάλο «διπλό», γνωρίζοντας την ήττα στις λεπτομέρειες με 86-81 (Δεκάλεπτα: 15-25, 34-45, 59-64, 86-81), όπως αναφέρεται στον λογαριασμό της ομάδας στο facebook.

Με το πέρας και τις 18ης «στροφής» της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος), η ομάδα των Βορείων Προαστίων, παρά τη σημερινή ήττα, έχει πλέον… μονιμοποιηθεί στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, αφού βρίσκεται μόνος στην 4η θέση με ρεκόρ 11-7, μόλις έναν βαθμό πίσω από Τρίτωνα και Ιπποκράτη, που ισοβαθμούν στην 3η θέση και δύο από τον δεύτερο Διαγόρα.

Το παιχνίδι δικαίωσε απολύτως τον χαρακτήρα του ντέρμπι, τα είχε όλα και αποζημίωσε όσους βρέθηκαν στις εξέδρες του κλειστού, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και επέστρεψαν στο ματς. Γιατί μέχρι τότε, για 30 και πλέον λεπτά, ο Πανερυθραϊκός έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι, πραγματοποιώντας άκρως μεστή και πειστική εμφάνιση.

Η της Ν. Ερυθραίας μπήκε από την αρχή εξαιρετικά και ήδη στο 7ο λεπτό είχε «χτίσει» διαφορά 13 πόντων (6-19). Με άμυνα που… τσάκιζε κόκκαλα και εκτελώντας άριστα το επιθετικό πλάνο, οι παίκτες του Πανερυθραϊκού κατάφεραν να είναι κυρίαρχοι και να έχουν το πάνω χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, διατηρώντας το υπέρ τους προβάδισμα σε απόσταση ασφαλείας (8-10π.).

Παρόμοιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με τον Πανερυθραϊκό να βρίσκει τις απαντήσεις στην αντεπίθεση του Τρίτωνα και να παραμένει «οδηγός» στο ματς (49-58 στο 27′). Στα τελευταία δέκα λεπτά, ωστόσο, οι γηπεδούχοι έκανα την τελική τους αντεπίθεση και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο 34′, με τρίποντο του Κούτουλα (69-68). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ο αγώνας εξελίχθηκε σε ακατάλληλο για καρδιακούς, με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι και το τέλος. Με τρίποντο του Γιαουρτόγλου το σκορ έγινε 82-81, 25” πριν από τη λήξη, ωστόσο στη συνέχεια η ομάδα των Βορείων Προαστίων δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν, με τον Τρίτωνα να είναι εύστοχος από τη γραμμή των βολών, απ’ όπου, με τέσσερις συνεχόμενες βολές «γράφτηκε» και το τελικό 86-81.

Παρ’ όλα αυτά, η προσπάθεια και η μαχητικότητα των παικτών του Πανερυθραϊκού ήταν για ακόμη μία φορά συγκλονιστική, αφού κατάθεσαν ψυχή, απέδωσαν στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού πολύ καλό και όμορφο μπάσκετ στην έδρα μίας απ’ τις ποιοτικότερες και ισχυρότερες ομάδες της κατηγορίας και αξίζουν ξανά τα εύσημα.

Με τη λήξη της αναμέτρησης, ο κόουτς Χουχουλής, μιλώντας προς τους παίκτες του, τόνισε ότι «τόσο ο Σύλλογος, όσο κι εγώ, είμαστε περήφανοι για εσάς και την προσπάθεια που κάνετε και είμαι βέβαιος ότι με αυτή την εικόνα δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα στα επόμενα παιχνίδια, μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος… Συνεχίζουμε ακόμη πιο δυνατοί».

Επόμενος αντίπαλος για τον Πανερυθραϊκό είναι το Κορωπί, το οποίο θα φιλοξενήσει στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής», την επόμενη Κυριακή 25/2 στις 17:00, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.

Στον άλλο αγώνα αγωνιζόταν η Α.Ε. Ν. Κηφισιάς απέναντι στη Δάφνη Δαφνίου, από την οποία και έχασε με σκορ 80-77 (Δεκάλεπτα: 15-14, 34-34, 49-52, 66-66), σε ένα παιχνίδι που παίχτηκε πόντο πόντο και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων υποχώρησε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 24 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (25/2) θα υποδεχθεί τον Τρίτωνα.

Τα αποτελέσματα του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ (18η αγωνιστική)

• Ιωνικός Ν. – Ιπποκράτης 93-71
  • Δάφνη Δ. – Α.Ε. Ν. Κηφισιάς 80-77
  • Τρίτων – Πανερυθραϊκός 86-81
  • Κορωπί – Πρωτέας Β. 66-54
  • Διαγόρας Δρ. – ΚΑΟ Κορίνθου 83-69
  • ΕΦΑΟ Ζωγράφου – Παγκράτι 102-107
  • Μανδραϊκός – Ηράκλειο 92-80
  • Ίκαρος Ν. Σμύρνης – Πανελευσινιακός 72-70

Η βαθμολογία του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ (18η αγωνιστική)