Πέντε νίκες για τους Βόρειους στην 21η αγωνιστική της Β’ ΕΠΣΑ

Πέντε νίκες για τους Βόρειους στην 21η αγωνιστική της Β’ ΕΠΣΑ. Ειδικότερα, την νίκη πανηγύρισαν Λυκόβρυση, Μεταμόρφωση, Παπάγου, Ατρόμητος Χαλανδρίου και Άρης Χολαργού, ενώ με την ισοπαλία «βολεύτηκαν» Απόλλων Χαλανδρίου, Παράδεισος Αμαρουσίου και Βριλήσσια. Τέλος, την ήττα γνώρισαν Αλσούπολη, Μελίσσια και Ελευθερούπολη.

Στον 1ο όμιλο η ήττα με σκορ 4-3 στο γήπεδο της Τερψιθέας από τη Ν. Σμύρνη στοίχισε στην ομάδα της Αλσούπολης μια θέση στον βαθμολογικό πίνακα, στον οποίο πλέον βρίσκεται στην 7η θέση, έχοντας συνολικά 34 βαθμούς.

Αντιθέτως, η Λυκόβρυση κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Κολωνό, με σκορ 1-0, στο γήπεδο της Μεταμόρφωσης/Λυκόβρυσης, αποτέλεσμα που την ανεβάζει στην 9η θέση της βαθμολογίας, με 31 βαθμούς.

Νικηφόρα πέρασε από το γήπεδο της Νήαρ Ηστ και η Μεταμόρφωση, η οποία υπέταξε τον ουραγό Γ.Σ. Καισαριανής, με σκορ 2-1 και διατηρείται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 27 βαθμούς.

16. Γ.Σ. ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ 9 21 1 6 14 10 36

Στον 2ο όμιλο πραγματικό ντέρμπι ήταν αυτό που διεξήχθη μεταξύ του Απόλλωνα Χαλανδρίου και του Άγια Ταύρου, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τις ωραίες εντυπώσεις, αλλά και τους βαθμούς. Το τελικό 1-1 θεωρείται δίκαιο, αφού και οι δύο πλευρές έπαιξαν με πάθος και είχαν από ένα καλό ημίχρονο η καθεμία. Στο πρώτο μέρος ο Άγιαξ εκμεταλλεύθηκε τη νευρικότητα των γηπεδούχων και στο 44′, με κεφαλιά του Παναγάκου, μπήκε μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων πήρε πρωτοβουλίες και έφθασε στο 50′, οπότε ο Μήτρου εκτέλεσε φάουλ, για το οποίοι διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, στέλνοντας την μπάλα στ’ αντίπαλα δίχτυα και κάνοντας το 1-1, το οποίο δεν άλλαξε μέχρι τέλους, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι δύο ομάδες για ένα δεύτερο γκολ. Στα αρνητικά της αναμέτρησης η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Μπάλλας του Άγιαξ για εξύβριση προς την εξέδρα και τα -ευτυχώς μικρής διάρκειας- επεισόδια μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Ο Απόλλων παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, με 53 βαθμούς, διατηρώντας τρεις βαθμούς διαφορά από τον αντίπαλό του Άγιαξ.

Τα Βριλήσσια παραλίγο να πάθουν «ζημιά» από τον Υμηττό στη μεταξύ τους αναμέτρηση, αφού οι φιλοξενούμενοι στο 89′ κατάφεραν με τον Βέλκιο να μπουν μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα, λίγο πριν ο διαιτητής βάλει τη σφυρίχτρα στο στόμα και σφυρίξει τη λήξη του αγώνα, ο Κατσιμίχας ισοφάρισε σε 1-1, διασώζοντας τον βαθμό για την ομάδα των Βορείων Προαστίων. Τα Βριλήσσια ανέβηκαν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου, με 41 βαθμούς.

«Αυτοκτόνησε» η Ελευθερούπολη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τη Λαύρα Αργυρούπολης, η οποία κατάφερε στο 83′, με γκολ του Κουλουρίδη, να «δραπετεύσει» με το διπλό από το γήπεδο της Νέας Ιωνίας. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα των Βορείων έπεσε στην 5η θέση της βαθμολογίας, με 40 βαθμούς.

Τέλος, τα Μελίσσια γνώρισαν στο γήπεδό τους την ήττα από τους Αμπελόκηπους, με σκορ 3-1 και υποχώρησαν στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 21 βαθμούς.

16. ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ 12 21 2 6 13 20 42

Στον 3ο όμιλο μεγάλο «διπλό» για τον Παπάγο στο γήπεδο της Γλυφάδας απέναντι στον Κεραυνό, τον οποίο νίκησε με σκορ 2-1. Στο 18′ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ, με τον Καραθανάση, ενώ ένα λεπτό αργότερο οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι. Ο Βαρώνος, στο 50′, ήταν αυτός που έκανε το 2-0, ενώ ο Κεραυνός κατάφερε να βρει τον δρόμο για τ’ αντίπαλα δίχτυα μόλις στο 80′, με τον Σαμοθράκη, που μείωσε στο τελικό 2-1. Η ομάδα των Βορείων διατηρείται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 38 βαθμούς.

Στο γήπεδο του Χαλανδρίου ο Ατρόμητος δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Ανθούπολη, την οποία και κέρδισε με σκορ 3-0 και παραμένει στην 5η θέση της βαθμολογίας, με 37 βαθμούς.

Ο Παράδεισος Αμαρουσίου κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία (0-0) στο γήπεδο του Γαλατσίου από την τοπική ομάδα, παρά το γεγονός ότι στο 75′ κινδύνεψε σοβαρά, αλλά το σουτ του Καραμανίδη, από πλευράς φιλοξενουμένων, σταμάτησε στο δοκάρι του τερματοφύλακα του Αμαρουσίου. Το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 26 βαθμούς.

Νίκη – βαθμολογική ανάσα για τον Άρη Χολαργού, που επιβλήθηκε εντός έδρας του ουραγού Θεμιστοκλή με σκορ 3-0 και κέρδισε δύο θέσεις στη βαθμολογία, ανεβαίνοντας στο νούμερο 12, έχοντας συνολικά 20 βαθμούς.