Volley League: Νίκη στο «τάι μπρέικ» με ανατροπή για την Κηφισιά επί του Μίλωνα

Το «μέταλλο» που τη χαρακτηρίζει ως ομάδα έδειξε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης η Κηφισιά, η οποία, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, κέρδισε τον Μίλωνα με 3-2 σετ (24-26,25-20,18-25,25-17,15-6) στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστιής της Volley League.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων για να φτάσει στη νίκη χρειάστηκε να επιστρέψει από το εις βάρος της 2-1 στα σετ, στηριζόμενη στο σέρβις και το μπλοκ, αλλά και τη μεγάλη διάθεση που έδειξαν σε επίθεση και άμυνα όλοι οι παίκτες. Έτσι η Κηφισιά έβαλε τέλος σε ένα σερί τεσσάρων συνεχόμενων ηττών, ενώ αφήνει πίσω της και την περιπέτεια της Covid-19, καθώς ο Νίκος Ζαλμάς είχε σήμερα (18/2) στη διάθεσή του όλους τους παίκτες.

Η Κηφισιά με τη νίκη αυτή έφτασε τους 9 βαθμούς και «πάτησε» στην 5η θέση της βαθμολογίας (έχοντας αγωνιστεί εννέα φορές στο φετινό πρωτάθλημα).

Δείτε τη βαθμολογία των ομάδων

Μαξ Τσάμπερλεν: Είχαμε ενέργεια και αποφύγαμε τα λάθη στο τάι μπρέικ

Ο κεντρικός του ΑΟΠ Κηφισιάς Μάξ Τσάμπερλεν μετά το τέλος του αγώνα με τον Μίλωνα δήλωσε:

Ήταν ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Είχαμε σχεδιάσει καλά το παιχνίδι, το οποίο χρειαζόμασταν να κερδίσουμε μετά την ήττα στο Ζηρίνειο απέναντι στον ΟΦΗ. Κρατήσαμε στην υποδοχή και είχαμε εξαιρετική πάσα. Προσωπικά συνεργάστηκα άψογα με τον Σταύρο Κασαμπαλή και είχα την ευκαιρία να τελειώσω πολλές μπάλες. Στο «τάι μπρέικ» είχαμε ενέργεια. Ξέραμε ότι έπρεπε να είμαστε προσεκτικοί στο σερβίς και να μη κάνουμε λάθη. Αυτό ακριβώς κάναμε και φτάσαμε στη νίκη. Είναι σημαντικό ότι επιστρέψαμε στις νίκες και περιμένω με ανυπομονησία τα επόμενα παιχνίδια.

Πηγή στοιχείων: ΑΟΠ Κηφισιάς