Νίκη για το Ψυχικό στην 3η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών – Ηττήθηκαν Πανερυθραϊκός και Μαρούσι
Print Friendly, PDF & Email
Αθλητισμός

Νίκη για το Ψυχικό στην 3η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών – Ηττήθηκαν Πανερυθραϊκός και Μαρούσι

Μόνο το Ψυχικό, από τις ομάδες του Βόρειου Τομέα Αθηνών, κατάφερε να πανηγυρίσει στην 3η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών, επικρατώντας απέναντι στη Δάφνη Δαφνίου, καθώς Πανερυθραϊκός και Μαρούσι γνώρισαν τις ήττες σε Καρδίτσα και Καβάλα αντιστοίχως.

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ Ανδρών

Ελευθερούπολη – Τρίτωνας 79-78
Καρδίτσα – Πανερυθραϊκός 71-64
Κόροιβος – Παγκράτι 86-59
Αμύντας – Φίλιππος Βέροιας 81-82 (2η παρ.)
Ψυχικό – Δάφνη Δαφνίου 101-71
Καβάλα – Μαρούσι 89-80
Χαρίλαος Τρικούπης – Οίακας Ναυπλίου 111-44

Ρεπό: Αγρίνιο

Εύκολο απόγευμα είχε το Ψυχικό το οποίο νίκησε εύκολα τη Δάφνη Δαφνίου με σκορ 101-71, ξεκινώντας δυνατά από την πρώτη κι όλας περίοδο του αγώνα. Μάλιστα, η ομάδα των Βορείων έφθασε να προηγείται ακόμη και με διαφορά 35 πόντων, ένα λεπτό πριν την τελευταία κόρνα.

Ιορδάνου, με 19 πόντους και Ράιντερ και Αθανασούλας, με 18 πόντους έκαστος, οι καλύτεροι παίκτες από πλευράς γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 22-13, 49-27, 73-52, 101-71

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 6 (8 ασίστ), Κουφόπουλος 14 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Παπανικολάου 5, Πολυτάρχου 3 (1), Μαλέλης 11, Ράιντερ 18 (9/11 δίποντα), Αθανασούλας 18 (4), Γεωργόπουλος, Μαρίνος 6 (2), Αναγνωστόπουλος 3 (1), Ιορδάνου 17 (1).

Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 8, Βλαδίτσης 16 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπήλιος 4, Μπούτσικος 1, Κεχρής, Μαραγκίδης 7, Εξηνταβελώνης, Γιαννόπουλος, Κολτσίδας, Καμπούρης 7, Στανόγεβιτς 28 (2), Μούσα.

Αν και έδειξε μαχητικό πνεύμα, ο Πανερυθραϊκός δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα στην Καρδίτσα, με σκορ 71-64, αφού οι γηπεδούχοι φάνηκαν από την αρχή να ελέγχουν το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 18-16, 42-32, 55-47, 71-64

Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 6 (4 λάθη), Τσιλούλης 2, Καρράς 2, Μπουρούσης 23 (10 ριμπάουντ), Κακλαμάνος 9 (3), Σπυριδονίδης 3 (1), Χάλαρης 10, Ντράσκοβιτς 6 (13 ριμπάουντ), Αλεξιάδης, Βεργίνης 10 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Πεφάνης.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 9 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Καλλιανιώτης 7 (1), Ντουζίδης 4 (1), Σκάνδαλος 5, Γιαουρτόγλου, Καμπουρίδης 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τσάμης 5 (11 ριμπάουντ), Σταματογιάννης 9 (1), Καλογερίας 10, Ευστρατίου 4.

Από την ομάδα των Βορείων Προαστίων διακρίθηκε ο Καμπουρίδης, που πέτυχε 11 πόντους.

Αν και μπήκε καλύτερα στον αγώνα, φθάνοντας να προηγείται με 24-39 στο 18′, τελικώς το Μαρούσι έφυγε ηττημένο από την Καβάλα, αφού το ταμπλό στο τέλος έγραψε 89-80 υπέρ των γηπεδούχων.

Από το συγκρότημα των Βορείων ξεχώρισε ο Γκαγκαλούδης, με 26 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-19, 28-41, 56-59, 89-80

Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 19 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπρουκς, Αμπατζάς 13 (2), Καψαλός 14 (1), Ζαρκαδούλας 15 (2), Ράπτης 15 (9 ριμπάουντ), Αγγελάκος 3, Οκεκουόγεν 10 (12 ριμπάουντ), Μπανάσας.

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 2, Ξυδάς 3 (1), Ξύδης 9 (2), Κανέλλης, Σιδέρης, Μαργέλης 10 (2), Παπαγεωργόπουλος 7, Αρνόκουρος 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κωνσταντακόπουλος 5 (1), Γκαγκαλούδης 26 (6/11 τρίποντα, 6 ασίστ).

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών

1. Ψυχικό 2-0 (170-121) 4
—————————————–
2. Καβάλα 2-0 (178-147) 4
3. Καρδίτσα 2-0 (149-125) 4
4. Χαρίλαος Τρικούπης 1-1 (180-128) 3
5. Πανερυθραϊκός 1-1 (146-129) 3
—————————————
6. Τρίτωνας 1-1 (162-148) 3
7. Μαρούσι 1-1 (168-162) 3
8. Κόροιβος 1-1 (144-141) 3
9. Ελευθερούπολη 1-1 (152-166) 3
—————————————————
10. Φίλιππος Βέροιας 1-1 (132-150) 3
11. Παγκράτι 1-1 (133-155) 3
12. Αμύντας 0-2 (151-156) 2
13. Δάφνη Δαφνίου 0-2 (138-190) 2
————————————————
14. Αγρίνιο 0-1 (61-78) 1
15. Οίακας Ναυπλίου 0-1 (44-111) 1

* Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.

* Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13 θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής (30/10, 17:00)

Παγκράτι – Καρδίτσα
Φίλιππος Βέροιας – Κόροιβος
Δάφνη Δαφνίου – Αμύντας
Μαρούσι – Ψυχικό
Τρίτωνας – Καβάλα
Οίακας Ναυπλίου – Ελευθερούπολη
Πανερυθραϊκός – Αγρίνιο

Ρεπό: Χαρίλαος Τρικούπης

Σχετικά άρθρα

Αφήστε μια απάντηση

Υποχρεωτικά πεδία *

Enypografa.gr © 2014 - 2021
Powered by Wisenet