9η αγωνιστική Α2 μπάσκετ ανδρών: Εύκολες νίκες για Μαρούσι και Πανερυθραϊκό «Καρδιοχτύπησε» τον Ολυμπιακό το Ψυχικό

Μαρούσι και Πανερυθραϊκός ήταν οι ομάδες από τον Βόρειο Τομέα Αθηνών που έφυγαν από το γήπεδο με το ροζ φύλλο αγώνα στην 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 μπάσκετ ανδρών.

Αντιθέτως, το Ψυχικό, αν και «καρδιοχτύπησε» τον Ολυμπιακό, τελικώς δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη.

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ ανδρών (9η αγωνιστική)

• Φίλιππος Βέροιας-Απόλλων Πάτρας: 58-77
  • Γ.Σ. Ελευθερούπολης-ΑΣ Καρδίτσας: 85-77
  • Πανερυθραικός-Καβάλα: 83-56
  • Μαρούσι-Δάφνη Δαφνίου: 80-56
  •  Α.Ε. Ψυχικό-Ολυμπιακός Β’ Piraeus Bank: 71-76
  •  Α.Ο. Παγκρατίου-Οίαξ Ναυπλίου: 125-71

Ειδικότερα, το Μαρούσι πήρε από την αρχή τον… αέρα της Δάφνης Δαφνίου, της οποίας και τελικώς επικράτησε με σκορ 80-56. Βασικοί πρωταγωνιστές του αγώνα για την ομάδα των Βορείων Προαστίων οι Γκαγκαλούδης (23 πόντοι) και Στασινός (18 πόντοι).

Το Ψυχικό βρισκόταν πίσω στο σκορ στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό μέχρι και το 36′, οπότε έφερε το παιχνίδι στα ίσια (68-68) και «καρδιοχτύπησε» τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 71-70, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ολοκληρώσει την ανατροπή, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 76-71. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κυρίτσης (25 πόντοι) και Μιλιντίγιεβιτς (21 πόντοι).

Τέλος, ο Πανερυθραϊκός, μετά από μια… χαλαρή πρώτη περίοδο, κατάφεραν να «κτίσουν» διαφορά 12 πόντων (38-26) στο ημίχρονο και να φθάσουν εύκολα στην τελική νίκη επί της Καβάλας με σκορ 83-56. Από την ομάδα των Βορείων Προαστίων τον… πρώτο λόγο είχαν οι Αθανασούλας (18 πόντοι) και Φιλιππάκος (17 πόντοι).

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ ανδρών (9η αγωνιστική)

14. Καβάλα 0-8 (537-646) 8

• Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.
  • Στο 2ο γύρο συνεχίζουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες οκτώ θέσεις της βαθμολογίας.
  • Ο Φίλιππος Βέροιας, ο Αμύντας, ο Τρίτωνας και ο Οίακας Ναυπλίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.
  • Αναλυτικά οι δύο αγώνες που εκκρεμούν και πότε έχουν οριστεί: Φίλιππος Βέροιας – Αμύντας (5η αγωνιστική, 28/4, 17:00), Οίακας Ναυπλίου – Τρίτωνας (5η αγωνιστική, 28/4, 17:00).