Α’ ΕΠΣΑ: Πέντε  νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες ο απολογισμός των Βορείων στη 12η αγωνιστική

Α’ ΕΠΣΑ: Πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες ο απολογισμός των Βορείων στη 12η αγωνιστική

Πέντε ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών (Ηράκλειο, Αγία Παρασκευή, Κένταυρος Βριλησσίων, Νέα Ιωνία και Λυκόβρυση) πήραν το «τρίποντο» στη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΑ. Μελίσσια και Πανερυθραϊκός έμειναν με τον βαθμό της ισοπαλίας, ενώ χωρίς όφελος ήταν η αγωνιστική για τρεις ομάδες (Χολαργός, Απόλλων Χαλανδρίου και Παπάγο).

1ος όμιλος
Μεγάλο διπλό για το Ηράκλειο απέναντι στον Ολυμπιακό Ν. Λιοσίων

Μεγάλο «διπλό» πήρε το Ηράκλειο στο γήπεδο της Πετρούπολης απέναντι στον Ολυμπιακό Ν. Λιοσίων με σκορ 1-0, υπερασπίζοντας την 1η θέση που μοιράζεται με τον Χαραυγιακό στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου.

Το πολύτιμο γκολ των Ηρακλειωτών πέτυχε ο Ζίζηλας στο 80′ με κεφαλιά, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ο Μολφέσης ήταν εκεί για να εξουδετερώσει το πλασέ του Γεωργακόπουλου.

Ο Ολυμπιακός Ν. Λιοσίων ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, αφού ο Λάλα είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα στο 92΄.

Ολυμπιακός Λιοσίων: Μυλωνάς, Ν. Παπαδόπουλος (81′ Σιούτης), Παναγιωτίδης (85′ Μιχάλης), Λάλα, Τσουκαλάς, Φραγκόπουλος, Τεννές (46′ Καριατλής), Κ. Παπαδόπουλος (81′ Πατέλης), Λαμπρόπουλος, Γκαβζίδης, Γεωργακόπουλος.

Ηράκλειο: Μολφέσης, Μυλερός (46′ Σπυριδάκης), Κατσούλης, Ζίζηλας, Λιαπίδης, Γεωργίου, Λαμπρόπουλος, Τούμπας (70′ Χρήστου), Καρώνης, Γεωργουδάκης (92′ Μέρτκολα), Τζώρτζης (60′ Χατζηγιαννάκος).

Άνετα η Santa 4-0 τα Πετράλωνα

Εύκολο απόγευμα πέρασε η Αγία Παρασκευή, που «καθάρισε» τα Πετράλωνα με σκορ 4-0 και εξακολουθεί να βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, φθάνοντας τους 24 βαθμούς.

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 5′ με τον Κολλινιάτη, για να τον ακολουθήσει ο Λαζόπουλος στο 15′, διαμορφώνοντας το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 55′, ο Κραψίτης έκανε το 3-0, ενώ τον «χορό» των γκολ έκλεισε ο Τζίτζης στο 70′.

Αγία Παρασκευή: Παπαγεωργίου, Τζίτζης, Ζυγοκώστας, Χατζίου, Κολλινιάτης, Δημογιάννης (75′ Σφακιανάκης), Λοζόπουλος, Μπουτσικάρης, Ψαραδέλης (68′ Μπόλης), Τσοπανάκος (75′ Αθανασίου), Κραψίτης (59′ Καρούτζος).

Πετράλωνα: Καβακλής, Βλαβιανός, Δήμας (77′ Τσιακίρης), Τσολάκος, Κουντούρης, Λογοθέτης (68′ Τσάγκανος), Βασιλείου, Φιλόπουλος (42′ λ.τρ. Γκελασβίλι), Ιωάννου (61′ Καρακάσης), Δρόσος, Μιχαηλίδης.

Με 2-1 επιβλήθηκε ο Κένταυρος Βριλησσίων του Χολαργού

Στο γήπεδο των Βριλησσίων ο Κένταυρος επικράτησε με σκορ 2-1 του Χολαργού και έφθασε στους 11 βαθμούς, που τον διατηρούν στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από την πλευρά τους, οι Χολαργαίοι παραμένουν στην 6η θέση, έχοντας εξασφαλίσει συνολικά 19 βαθμούς.

Με 3-0 νίκησε η Νέα Ιωνία τον Ιάσονα

Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο η Νέα Ιωνία κέρδισε δίκαια στο γήπεδό της τον Ιάσονα με σκορ 3-0 και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας, με 17 βαθμούς.

Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν ο Πανταγιάς, με φάουλ, στο 14′, ο Παντελίδης στο 35′ και ο Βογατσάς στο 55′.

Νέα Ιωνία: Παπουτσής, Τζίφας (65′ Γεωργόπουλος), Ζαρκαδούλας, Σιγάλας, Νταϊφώτης, Σταθόπουλος, Καλογερής (60′ Χάλος), Βογατσάς (70′ Μπαντές), Πρισιμιτζής (85′ Μυλόβας), Πανταγιάς, Παντελίδης.

Ιάσονας: Παλαιολόγος, Ριζάς, Μπάκας, Θαναξίδης, Λαχάς, Λιάπης, Σπυρίδης, Κομεντάκος, Σέχου (75′ Μάνθιος), Μήτσος (67′ Κολλιός), Γλέζος.

Τα Μελίσσια απέσπασαν ισοπαλία (1-1) από τον Αθηναϊκό

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγαν από το δημοτικό στάδιο Βύρωνα τα Μελίσσια, που ήρθαν 1-1 με τον Αθηναϊκό και ισοβαθμούν στην 9η θέση με τον αντίπαλό τους και τον Ολυμπιακό Ν. Λιοσίων, έχοντας έκαστος από 14 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν πρώτοι το σκορ στο 16′, με τον Καλημέρη, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν πρωτοβουλίες και στο 65′, με τον Φυσαράκη, έφθασαν στην ισοφάριση.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων είχε μεγάλη ευκαιρία στο 90′ να πάρει τη νίκη, με τον Κονόμι να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Αθηναϊκού, αλλά να ανατρέπεται από τον Βασιλείου, ο οποίος και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Αθηναϊκος: Μανωλικίδης, Τσολάκος, Ζάχος, Βασιλείου, Φυσαράκης, Λαζάρου (46′ Βελλής), Τσονάκης (87′ Λεπτάκης), Αγγελόπουλος, Στρατιδάκης, Εράκι, Σκούμας.

Μελίσσια: Νικολάου, Πολυδωρόπουλος,  Κωνσταντάκης (34’ λ.τρ. Μακριπίδης), Καραμπίνης, Πουλάκης, Φάκης Δ., Παπαχρήστος (82’ Σεϊτάι) , Τούντα (72’ Κονόμι), Καλημέρης (86′ Κουρεμάδας), Φάκης Ι., Αρβανίτης.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (12η αγωνιστική)

Άργησαν τα γκολ του Απόλλωνα Χαλανδρίου στον Ταύρο

Ο Απόλλων Χαλανδρίου γνώρισε την ήττα με σκορ 3-2 στο γήπεδο του Ταύρου από τον Άγιαξ, «πληρώνοντας μαζεμένα τα λάθη του πρώτου ημιχρόνου», όπως αναφέρει η ομάδα των Βορείων Προαστίων στον ιστότοπό της. Ένα πρώτο ημίχρονο που βρήκε τους Χαλανδραίους να χάνουν με 3-0, δεχόμενοι απανωτά γκολ στο 13′ από τον Σωτηρόπουλο, στο 32′ από τον Θαναηλάκη και στο 39′ από τον Ερμάλ.

Τα γκολ των φιλοξενουμένων… άργησαν, καθώς επιτεύχθηκαν στο 86′, με πέναλτι του Μήτρου και στο 93′, με κεφαλιά του Παπαδάκη.

Ο Απόλλων Χαλανδρίου παραμένει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 18 βαθμούς.

Ο Πανερυθραϊκός κράτησε στο 0-0 την Ηλιούπολη

Ο Πανερυθραϊκός κράτησε στο 0-0 την Ηλιούπολη στο γήπεδο της Νέας Ερυθραίας και ισοβαθμεί στην 8η θέση με τον Καματερό, έχοντας αμφότεροι από 14 βαθμούς.

Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι δύο ομάδες έκαναν κάποιες καλές φάσεις στις αντίπαλες περιοχές.

Πανερυθραϊκός: Μπακοδήμος, Σουμελίδης, Παπαναστασίου, Γεωργακόπουλος, Νταλένγκα, Κατσάρας, Αγουρίδας (69′ Κουβαράς), Μπαλής (72′ Γλυνός), Αναγνώστης, Σπάρταλης, Μπαμπαλούκας (52′ λ.τρ. Κουτσουπιάς).

Γ.Σ. Ηλιούπολης: Τυκταπανίδης, Καλατζής, Μπουτίβας (18’λ.τρ.Φέρτης), Θυμιανός, Αγοραστός, Γεωργιάδης, Σταύρου, Σάντος (88’ Φούφας), Γκούγκας (82’Κωτσερίδης), Σαλαπάτας (73’ Ορφανός), Αγκόλι.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη της Λυκόβρυσης επί του Παπάγου με 2-1

Στο γήπεδο του Χαλανδρίου η Λυκόβρυση πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Παπάγου με σκορ 2-1 και ανέβηκε στη 10η θέση της βαθμολογίας, όπου ισοβαθμεί με την Κηπούπολη, φθάνοντας τους 13 βαθμούς, αφήνοντας τον αντίπαλό της στη 13η θέση, με 11 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 30′, με τον Μάρκου, ενώ το 2-0 διαμόρφωσε στο 70′ ο Ματσίγκου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν ένα λεπτό αργότερα με τον Φατούρο, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Παπάγου: Καβαδίας, Νούτσος, Ταλιούρας Ν.  (46′ Λιούκας), Αλεξιάδης, Ταλιούρας Δ., Κόρδας, Λιούσης (46′ Ρηγόπουλος), Φατούρος, Ταλιούρας Ι., (50′ Παπαναστασίου), Δούκας (63′ Βαρώνος), Ταλιούρας Φ.

Λυκόβρυση: Κέμπας, Μιγκάκης, Γιαννίκος, Σουλιώτης, Αναγνωστόπουλος (60′ Βυθούλκας), Καβαλάρης, Μιλάνι (71′  Γούλας Ι.), Τασιούδης, Ματσίνγκος (82′ Γεωργόπουλος), Σταματέλος, Μάρκου.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (12η αγωνιστική)