Νίκες για Αγία Παρασκευή, Χολαργό και Πεύκη στην 28η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ

Με τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες «έκλεισαν» την 28η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ οι ομάδες του Βορείου Τομέα Αττικής. Το «τρίποντο» πανηγύρισαν Αγία Παρασκευή, Χολαργός και Πεύκη, με τον βαθμό της ισοπαλίας έμειναν Ηράκλειο, Νέα Ιωνία και Χαλάνδρι, ενώ έχασαν από τους αντιπάλους τους ο Κένταυρος Βριλησσίων και ο Πανερυθραϊκός.

Δεν εγκαταλείπει την προσπάθεια για τον τίτλο στον 1ο όμιλο η Αγία Παρασκευή που πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στο Παλαιό Φάληρο με σκορ 1-0 και είναι πλέον μόνη στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 56 βαθμούς, 5 πόντους πίσω από την πρωτοπόρο ομάδα των Αγ. Αναργύρων.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν σαφή υπεροχή, η οποία στο 35′, χάρη στο σουτ του Κοβάνη, μετατράπηκε στο μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και, παρ’ όλο που από το 80′ έπαιζαν με 10 παίκτες (τραυματίστηκε ο Μάλλης, σε ένα χρονικό σημείο όπου η ομάδα του είχε κάνει όλες τις αλλαγές), παραλίγο να κάνουν τη ζημιά στις καθυστερήσεις, όταν το πλασέ του Αχμέτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, δίνοντας την ευκαιρία στους αμυντικούς της «Santa» να απομακρύνουν τον κίνδυνο.

Δημιούργησε ευκαιρίες, θα μπορούσε να είχε πετύχει κάποιο γκολ, αλλά τελικώς συμβιβάστηκε με τη «λευκή» ισοπαλία το Ηράκλειο στην αναμέτρησή του με τον Αθηναϊκό. Η ομάδα των Βορείων βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 44 βαθμούς.

Πολύτιμο βαθμό πήρε η Νέα Ιωνία στο γήπεδο του Ρουφ (ήρθε ισόπαλη 0-0 με την τοπική ομάδα) που της δίνει ελπίδες να πετύχει τη διάσωσή της. Η ομάδα των Βορείων παραμένει στην 11η θέση της βαθμολογίας, έχοντας συνολικά μαζέψει 30 βαθμούς.

Αντιθέτως, τα πράγματα είναι πολύ «σκούρα» για τον Κένταυρο Βριλησσίων, που ήρθε ισόπαλος 2-2 στο γήπεδο του Υμηττού, απέναντι στον ουραγό Θρίαμβο Αθηνών και παραμένει στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με μόλις 24 βαθμούς σε 28 αγωνιστικές.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (28η αγωνιστική)

16. ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 22 28 6 4 18 28 52

Στον 2ο όμιλο, οι απουσίες δεν εμπόδισαν τον Χολαργό να επιβληθεί της Ηλιούπολης με σκορ 2-0, «κλειδώνοντας» την είσοδό του στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα (βρίσκεται στην 5η θέση, με 47 βαθμούς). Ένα 20λεπτο ήταν αρκετό για την ομάδα των Βορείων για να πάρει το παιχνίδι, με τα γκολ που σημείωσαν ο Καλαντζής με πλασέ στο 6′ και ο Αλ. Καζάκος με σουτ στο 17′.

Βαριά ήττα με σκορ 5-2 υπέστη ο Πανερυθραϊκός από τον Φωστήρα στο γήπεδο της Ηλιούπολης, καθώς οι γηπεδούχοι μάχονται για την παραμονή τους στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν πρώτοι το σκορ, στο 12′, με τον Σουμελίδη, αλλά ο Φωστήρας ισοφάρισε στο 19′ με τον Φάρο. Από εκεί και πέρα ακολούθησε επιθετικός «μονόλογος» των γηπεδούχων, με τον Βουλτσίδη, στο 37′ να κάνει το 2-1, τον Μπλέτσα στο 39′ να διαμορφώνει το 3-1, στο 55′ να μειώνει ο Πανερυθραϊκός σε 3-2, πάλι με τον Σουμελίδη, στο 72′ να έρχεται ο Κωστελέτος να κάνει 4 τα τέρματα των γηπεδούχων και στο 83′ και πάλι ο Κωστελέτος να γράφει το τελικό 5-2. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων παραμένει στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 34 βαθμούς.

Η Διάνα Ηλιούπολης κυνήγησε πιο πολύ τον βαθμό στο γήπεδο του Χαλανδρίου, ο οποίος θα της εξασφάλιζε την παραμονή στην κατηγορία και κατάφερε να τον πάρει. Στο 6′ ο Τζιβελέκης έβαζε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 1-0, πιάνοντας όμορφη κεφαλιά, αλλά στο 32′ ο Κλήμης σούταρε εκπληκτικά, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Μάλιστα, στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Νησωτάκης έκανε την ανατροπή, βάζοντας μπροστά το Χαλάνδρι με 2-1. Όλα αυτά μέχρι το 72′, οπότε ο Καλλέργης «πήρε το αίμα του πίσω» για τη φάση του 5ου λεπτού (εκτέλεσε πέναλτι που εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων), κάνοντας το τελικό 2-2. Το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων έμεινε στη 12η θέση της βαθμολογίας, με 32 βαθμούς.

Τιτάνια μάχη δίνει η Πεύκη προκειμένου να κρατηθεί στην κατηγορία. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων επικράτησε του Περιστερίου με σκορ 1-0 και έβαλε ακόμη ένα «λιθαράκι» στην προοπτική παραμονής της, καθώς βρίσκεται στη 14η θέση της βαθμολογίας, με 26 βαθμούς. Το «χρυσό» γκολ πέτυχε ο Πετράκης, με κεφαλιά στο 72′. Τώρα οι Πευκιώτες στρέφουν τα βλέμματα στους επόμενους δύο κρίσιμους αγώνες, με το Χαϊδάρι εκτός και τη Διάνα Ηλιούπολη εντός έδρας, στους οποίους θέλει μόνο νίκη για να παίζει και του χρόνου στην Α’ ΕΠΣΑ.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (28η αγωνιστική)