Νίκες για Αλσούπολη, Λυκόβρυση, Απόλλων Χαλανδρίου και Παπάγου στη Β’ ΕΠΣΑ

Σαββατοκύριακο ισοπαλιών ήταν αυτό της 17ης αγωνιστικής της Β’ ΕΠΣΑ για τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αττικής. Τελικός απολογισμός, 4 νίκες, 5 ισοπαλίες και 1 ήττα.

Στον 1ο όμιλο ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο μέρος χρειάστηκε η Αλσούπολη για να καταβάλει την αντίσταση του Χαλκηδονικού, νικώντας με σκορ 2-0 στο γήπεδο της Ν. Ιωνίας, παραμένοντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 33 βαθμούς. Τη νίκη στην ομάδα των Βορείων έδωσαν τα γκολ του Παπαδόπουλου στο 57′ και του Χαλά στο 65′.

Η Μεταμόρφωση είχε δύο καλές ευκαιρίες για γκολ στον πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, δεν τις αξιοποίησε, κι έτσι έμεινε στο 0-0 με τη Νέα Σμύρνη, στο γήπεδο της Τερψιθέας. Με τον βαθμό της ισοπαλίας, η ομάδα των Βορείων ανέβηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συνολικά 24 βαθμούς.

Εκμεταλλευόμενη την ανωτερότητά της, η Λυκόβρυση επικράτησε με 2-0 εντός έδρας της Άμιλλας Περιστερίου και διατηρείται στη 12η θέση της βαθμολογίας, με 21 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12′ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Σταματέλου,  ενώ το τελικό 2-0 έκανε στο 67′ ο Πάγκας.

16. ΧΑΛΚΗΔΟΝΙΚΟΣ 7 17 1 4 12 11 34

Στον 2ο όμιλο, ένας «καταιγιστικός» Απόλλων Χαλανδρίου «διέλυσε» με σκορ 6-0 τον Κεραμεικό και συνεχίζει να οδηγεί την «κούρσα», έχοντας συγκεντρώσει 43 βαθμούς. Πρώτος βρήκε δρόμο για τ’ αντίπαλα δίχτυα ο Μήτρου στο 15′, με απευθείας χτύπημα φάουλ, για ν’ ακολουθήσουν στο 17′ ο Παπουτσής, στο 24′ ο Σταμάτης, στο 32′ ο Παναγιώτου, στο 87′ ο Οικονομόπουλος και στο 90′ και πάλι ο Μήτρου, για να κλείσει όπως άνοιξε την… παράσταση.

Βριλήσσια και Ελευθερούπολη έμειναν στο 1-1 και μοιράστηκαν τους βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 13′ με τον Επταήμερο να σημαδεύει το δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα, αλλά ήταν οι γηπεδούχοι που άνοιξαν το σκορ στο 40′ με περιπετειώδη τρόπο, αφού το πλασέ του Κατσιμίχα έστειλε την μπάλα να χτυπήσει και στα δύο δοκάρια πριν καταλήξει στα αντίπαλα δίχτυα. Ωστόσο οι Βριλησσιώτες χάρηκαν το γκολ μόνο για το ημίχρονο, αφού στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 46′ ο Τσιπάς ισοφάρισε για την ομάδα της Ν. Ιωνίας.

Στο 1-1 έμειναν τα Μελίσσια με τον Ποσειδώνα Γλυλφάδας, αποτέλεσμα που εξασφάλισε για την ομάδα των Βορείων Προαστίων τη 12η θέση στον βαθμολογικό πίνακα, με 14 βαθμούς.

16. ΑΡΜΕΝΙΚΗ 8 17 1 5 11 9 26

Στον 3ο όμιλο, ο Ατρόμητος Χαλανδρίου «σκόνταψε» απέναντι στο Καλαμάκι, στο οποίο παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία 1-1, μένοντας στην 3η θέση, με 31 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 23′ με τον Δημ. Ιωακειμίδη, για ν’ απαντήσουν οι γηπεδούχοι στο 41′ με τον Γ. Λαγό.

Ο Άρης Χολαργού γνώρισε την ήττα με σκορ 4-2 στο γήπεδο του Βύρωνα από την τοπική ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ντουλάκη στο 9′, για να ισοφαρίσει ο Βύρωνας με τον Ζαφείρη στο 20′, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 50′ οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά με το γκολ του Α. Σταύρου, για να έρθει ο Ασπιώτης στο 63′ να σημειώσει το τρίτο γκολ του Βύρωνα. Ο Βασιλός στο 71 μείωσε για τον Άρη σε 3-2 και στο 85′ ο Ιωακειμίδης έκανε το τελικό 4-2.

Με σκορ 5-1 «καθάρισε» ο Παπάγος την Αναγέννηση Πετραλώνων στο γήπεδο του Χολαργού και πλέον βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 26 βαθμούς.

Τέλος, ο Παράδεισος Αμαρουσίου δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις πολλές ευκαιρίες που είχε στο γήπεδο της Γλυφάδας και έμεινε στο 0-0 με τον Κεραυνό, αποτέλεσμα που τον έριξε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 21 βαθμούς.