Μοιρασμένες οι νίκες και οι ήττες για τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αττικής στη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών.

• Αιγάλεω – Αργοναύτης 87-67
  • Ποσειδών Ν. Ψυχικού – Ηλιούπολη 48-46
  • Κουκάκι – Αχαρνής 71-75
  • Σπόρτιγκ – Ιωνικός 52-65

Τεράστια ανατροπή και εξίσου τεράστιο «διπλό» πήρε ο Τυφών Ηρακλείου στο κλειστό «Ν. Πέρκιζας» απέναντι στον ΑΟΚ Χαλάνδρι, με σκορ 72-65. Η ομάδα του Ηρακλείου στο πρώτο δεκάλεπτο βρισκόταν πίσω στο σκορ με 11 πόντους (20-9), για να μειώσει στο ημίχρονο τη διαφορά στους 5 (35-30). Περίπου ίδια εικόνα επικράτησε και στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στην τελευταία περίοδο ο Τυφών «άστραψε» και με ένα επιμέρους 25-12 πήρε τη μεγάλη νίκη, η οποία τον διατηρεί στην προτελευταία θέση, με 19 βαθμούς. Ο ΑΟΚΧ παραμένει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 23 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική (5/2) οι Ηρακλειώτες υποδέχονται τον ισόβαθμό τους Σπόρτιγκ, ενώ οι Χαλανδραίοι παίζουν στο «Μ. Παπαδάκης» με τους «συντοπίτες» τους του Προμηθέα.

Αν και με την ψυχή στο στόμα, ο Ποσειδών Ν. Ψυχικού κατέβαλε την αντίσταση της Ηλιούπολης, με σκορ 48-46, με την οποία και ισοβαθμεί με 23 βαθμούς, όσους έχει επίσης και ο ΑΟΚ Χαλάνδρι. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα των Βορείων θα αντιμετωπίσει εκτός το πρωτοπόρο Αιγάλεω.

«Στραβοπάτησε» εντός έδρας η Πεύκη η οποία έχασε από τον Ηλυσιακό με σκορ 79-72, χάνοντας από την αρχή την επαφή με το σκορ. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων υποχώρησε στην 9η θέση της βαθμολογίας, με 21 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θ’ αντιμετωπίσει στο κλειστό «Ζαχ. Αλεξάνδρου» τον δεύτερο της βαθμολογίας Ιωνικό.

Τέλος, ο ΟΦΗ Ηρακλείου «ζορίστηκε» μόνο στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Προμηθέα Χαλανδρίου, αφού μετά βρήκε τον… βηματισμό του και έφθασε εύκολα στη νίκη με 81-64. Οι Ηρακλειώτες παραμένουν στην 11η θέση, με 20 βαθμούς, αφήνοντας τους Χαλανδραίους στην τελευταία θέση, με 16 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική ο ΟΦΗΗ θ’ αντιμετωπίσει εκτός την Αχαρνής, ενώ ο Προμηθέας θα υποδεχθεί τον «συντοπίτη» ΑΟΚ Χαλάνδρι.

Η βαθμολογία της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών (15η αγωνιστική)