H Κηφισιά έδειξε χαρακτήρα και κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 97-92

Με 97-92 επικράτησε η Κηφισιά του ΠΑΟΚ στη σημερινή (23/01) εντός έδρας αναμέτρηση στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, δείχνοντας χαρακτήρα σε ένα δύσκολο παιχνίδι, σημείωσε την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα και σκαρφάλωσε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι

Δυναμικά μπήκε στο παρκέ η Κηφισιά με τον Γλυνιαδάκη να πετυχαίνει τους πρώτους 2 πόντους της αναμέτρησης (2-0). Οι φιλοξενούμενοι όμως ανέβασαν ρυθμούς και με τον Χάτσερ προηγήθηκαν με 6 πόντους (7-13) στα μισά της περιόδου. Ο Γλυνιαδάκης μείωσε στους 4 πόντους κι εν συνεχεία με τους Στίγκερς και Χογκ η Κηφισιά ισοφάρισε σε 13-13 στο 6’. Ο Ελ Αμίν έβαλε ξανά τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (15-13) στο 7’. Το δεκάλεπτο έληξε 22-16 υπέρ της Κηφισιάς.

Με τρίποντο του Βασιλειάδη ο ΠΑΟΚ ψαλίδισε τη διαφορά στους 3 πόντους (22-19) στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τους Κασελάκη και Ελ Αμίν, οι οποίοι αύξησαν τη διαφορά στους 11 πόντους (30-19) στο 12΄. Ο Ντούβνιακ στα μισά του δεκαλέπτου μείωσε σε (32-23). Με καλή άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές οι «Κηφισιώτες» προηγήθηκαν με 12 πόντους στο 16’, αλλά ο ΠΑΟΚ πέρασε στην αντεπίθεση και μείωσε στους 5 πόντους (38-33) στο 18’. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Κηφισιά να είναι μπροστά στο σκορ με 47-37.

Με την ίδια ενέργεια μπήκαν οι γηπεδούχοι στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Κασελάκη και Ελ Αμίν να διαμορφώνουν το 51-37. Στο 24΄ο Χάτσερ μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 53-42, αλλά η απάντησε ήρθε αμέσως από τον Κασελάκη (56-42). Στα μισά της περιόδου ο Βασιλειάδης κατέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (56-48) κι εν συνεχεία ο Χάτσερ στους 5 πόντους (58-53). Ο ΠΑΟΚ ψαλίδισε κι άλλο τη διαφορά (63-59) στο 28’. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (63-63).

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 4-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με (67-63), αλλά ο Σμιθ με 2 βολές μείωσε για την Κηφισιά σε 65-67 στο 32’ κι εν συνεχεία ο Στίγκερς ισοφάρισε σε 67-67. Οι Κασελάκης και Ελ Αμίν με 5 πόντους έβαλαν ξανά μπροστά τους «Κηφισιώτες» στο σκορ (72-67) στο 33’.

Ο ΠΑΟΚ ψαλίδισε τη διαφορά στο καλάθι (72-70). Ο Χάτσερ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους σε 74-74 στα μισά του δεκαλέπτου, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν αμέσως (82-76) στο επόμενο λεπτό. Ο Χογκ ανέβασε τη διαφορά ξανά στους 9 πόντους (85-76) στο 38’, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 85-79. Ο Γκίκας στο 39’ στέλνει τη διαφορά στους 10 πόντους (89-79), αλλά οι Ντούβνιακ και Χάτσερ απάντησαν για τον ΠΑΟΚ (89-85) μισό λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Οι «Θεσσαλονικείς» έφτασαν στο καλάθι (89-87), αλλά ο Γκίκας με 2 βολές διαμόρφωσε το 91-87 υπέρ των γηπεδούχων στα 17,7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε ξανά στο καλάθι, αλλά και πάλι ο Γκίκας απάντησε με ½ βολές (92-89). Ο Τσόχλας έβαλε 2/3 βολές (92-91), αλλά ο Ελ Αμίν με ½ βολές , ύστερα από 2 τεχνικές ποινές στον ΠΑΟΚ, έκανε το (93-91). Ξανά ο Γκίκας με ½ διαμόρφωσε το 94-91 και αμέσως ο Χάτσερ με ½ έφερε ξανά στους 2 πόντους το ματς. Ο Γλυνιαδάκης στα 3΄ δευτερόλεπτα ευστόχησε σε ½ βολές (95-92) και ο Ελ Αμίν με 2/2 εύστοχες βολές, μετά από φάουλ που το έγινε, διαμόρφωσε το τελικό 97-92.

Τα δεκάλεπτα: 22-16,47-37,63-63,97-92.

Οι διαιτητές: Χριστοδούλου – Τζαφλέρης – Παντελίδης

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 4, Χατζηνικόλας, Γκίκας 16, Πόποβιτς,Σταμάτης,Κασελάκης 25,Χρυσικόπουλος, Χογκ 18, Σμιθ 2, Ελ Αμίν 23, Σπυριδωνίδης,Γλυνιαδάκης 9.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 6, Λιάπης, Βασιλειάδης17, Κακαρούδης7, Τσόχλας 6,Δέδας 3,Μαργαρίτης 9,Κώττας 2, Καμάρας, Ντούβνιακ 10, Μάρκοβιτς 10, Χάτσερ 22.

Οι δηλώσεις μετά τον αγώνα

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Σούλης Μαρκόπουλος, δήλωσε:

«Συγχαρητήρια στην ομάδα της Κηφισιάς για τη νίκη, ήταν ένα περίεργο παιχνίδι. Είχε θέαμα γιατί μπήκαν πάρα πολύ πόντοι, αυτό σημαίνει ότι η άμυνά μας δεν ήταν καθόλου καλή. Εμείς δώσαμε στην Κηφισιά την ευκαιρία να πάρει δύο φορές διαφορά. Και όταν φτάσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο και περάσαμε μπροστά, τότε κάναμε ορισμένες λανθασμένες αμυντικές καταστάσεις και η Κηφισιά έβαλε δύο μεγάλα καλάθια, με τον Κασελάκη και πιστεύω ο Γκίκας έκρινε το παιχνίδι. Καλή συνέχεια στην Κηφισιά».

Ο προπονητής της Κηφισιάς, Ηλίας Παπαθεοδώρου, επεσήμανε:

«Σήμερα πετύχαμε μια πολύ σπουδαία νίκη επί ενός πολύ μεγάλου αντιπάλου. Ελέγξαμε τον ρυθμό του παιχνιδιού για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Χάσαμε τον έλεγχο στο τέλος της 3ης περιόδου και στην αρχή της 4ης, αλλά το πολύ σημαντικό για μας είναι ότι επιστρέψαμε μετά από αυτό το come back του ΠΑΟΚ, δείξαμε χαρακτήρα και πήραμε μια πολύτιμη νίκη σε ένα παιχνίδι που ήταν πολύ περίεργο στο τέλος, γιατί είχε πολλές εναλλαγές.

Μπήκαμε σε μια διαδικασία με ειδικές καταστάσεις, με φάουλ, με επαναφορές, με διάφορα πράγματα που συνέβησαν, αλλά μείναμε ψύχραιμοι και συγκεντρωμένοι. Χάσαμε μια διαφορά 9 πόντων 1,5 λεπτό πριν τελειώσει το ματς, αλλά στο τέλος οι παίκτες έδειξαν χαρακτήρα και έβαλαν τις κρίσιμες βολές, που για μένα είναι πολύ σημαντικό κομμάτι.

Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες για την πολύ μεγάλη εμφάνιση και τη νίκη. Δεν είναι εύκολο για μια ομάδα σαν την Κηφισιά να κερδίζει δυο φορές τον ΠΑΟΚ την ίδια χρονιά. Αυτή τη στιγμή είμαστε σε ένα πάρα πολύ καλό επίπεδο, παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε, γιατί δυστυχώς είμαστε μια ομάδα που δεν έχει τη δυνατότητα να κρατάει τους καλούς παίκτες. Έχουμε αλλάξει την ομάδα μας και τους πρωταγωνιστές μας δυο φορές, αλλά η δουλειά που κάνουν τα υπόλοιπα παιδιά, οι Έλληνες παίκτες, οι οποίοι είναι από την αρχή της χρονιάς μαζί μας και με τον χαρακτήρα τον οποίο δείχνουν, μας δίνει ακόμα μεγαλύτερη ενέργεια να συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά, να παίξουμε ακόμα καλύτερα.

Αυτή τη στιγμή είμαστε στην 5η θέση και νομίζω ότι ο βασικός μας στόχος που ήταν η παραμονή στην αρχή της χρονιάς έχει επιτευχθεί σε μεγάλο βαθμό. Τώρα θα διεκδικήσουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Καλή συνέχεια στον κ. Μαρκόπουλο και στον ΠΑΟΚ και καλή επιστροφή».

Ο αρχηγός της Κηφισιάς, Νίκος Γκίκας, είπε :

«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μου η οποία έδειξε χαρακτήρα και δυο φορές μέσα στη χρονιά κερδίσαμε μια πολύ μεγάλη ομάδα σαν τον ΠΑΟΚ. Θεωρώ ότι κάναμε ένα εκπληκτικό παιχνίδι στην επίθεση, παίξαμε σε ένα πολύ γρήγορο ρυθμό, ήμασταν αρκετά εύστοχοι από το τρίποντο. Δεν περιορίσαμε τον ΠΑΟΚ, αλλά με τέτοια εμφάνιση μπροστά καταφέραμε να έχουμε μια διαφορά ασφαλείας και ακόμα κι όταν μας έφτασε ο ΠΑΟΚ καταφέραμε να τον περάσουμε με καλές επιλογές.

Για τη συνέχεια να πω ότι κοιτάμε πλέον μπροστά, θέλουμε να συνεχίσουμε τις καλες εμφανίσεις, να πλασαριστούμε καλά στα πλέι οφ και κάθε μέρα να βελτιωνόμαστε. Καλή συνέχεια στην ομάδα του ΠΑΟΚ, είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα».

Ο παίκτης του ΠΑΟΚ Κώστας Κακαρούδης τόνισε:

«Ξέραμε ότι θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι. Δεν μπήκαμε δυνατά στο παιχνίδι και βρεθήκαμε να κυνηγάμε το σκορ. Καταφέραμε να μειώσουμε και να ισοφαρίσουμε δύο φορές, αν δεν κάνω λάθος, αλλά δεν καταφέραμε να πάρουμε το παιχνίδι. Κοιτάμε το επόμενο που είναι στη Γερμανία».

Πηγή: kifissiabc.gr