Σε μία ιδιαίτερη μυσταγωγική και σεμνή τελετή, μπροστά σε 500 προσκεκλημένους, η ΑΣΠΑΙΤΕ και ο πρόεδρός της, καθηγητής Γιάννης Χρυσουλάκης, σε συνεργασία με το Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών και τον πρόεδρό του Γιώργο Πατούλη, δήμαρχο Αμαρουσίου, τίμησαν τον παιδοκαρδιοχειρουργό Αυξέντιο Καλαγκό. Ακολουθεί το σχετικό δελτίο Τύπου:
Στην τιμητική εκδήλωση για το μεγάλο Έλληνα ιεραπόστολο της Ιατρικής παρέστησαν ο υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού Γιάννης Ανδριανός, ο υφυπουργός Μεταφορών, Επικοινωνιών και Δικτύων Μιχάλης Παπαδόπουλος, ο πρόεδρος του Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος, καθηγητής Στέφανος Γερουλάνος, ο γνωστός καθηγητής των ΕΠΑΛ Θανάσης Λερούνης, που έφερε στο φως τη φυλή των Καλάσα, απόγονους του Μέγα Αλέξανδρου, καθώς και επιφανή στελέχη της Ακαδημαϊκής Κοινότητας, ο πρόεδρος του ΕΟΠΠΕΠ, ο πρόεδρος του Ελεγκτικού Συνεδρίου, πρόεδροι Νοσοκομείων, διακεκριμένοι καρδιοχειρούργοι, ο πρόεδρος των Παιδικών Χωριών SOS, και πλήθος κόσμου.
Στο καλωσόρισμά του ο πρόεδρος της ΑΣΠΑΙΤΕ, καθηγητής Γ. Χρυσουλάκης, αναφερόμενος στην ιδιαίτερη ανθρωπιστική και επιστημονική προσφορά του Αυξέντιου Καλαγκού, μεταξύ άλλων υπογράμμισε: «Ο Αυξέντιος Καλαγκός είναι ο παιδοκαρδιοχειρούργος που έχει πραγματοποιήσει 14.000 εγχειρήσεις καρδιάς δωρεάν σε μικρά και άπορα παιδιά και έχει χαρίσει αντίστοιχα τη ζωή σε αυτά τα αγγελούδια σε 20 κράτη σε όλο τον κόσμο. Είναι ο φάρος της φιλανθρωπίας και ο οδηγός για τους παιδαγωγούς που αποφοιτούν από την ΑΣΠΑΙΤΕ, οι οποίοι θα μεταλαμπαδεύσουν την έννοια της κοινωνικής προσφοράς σε όλους τους νέους μαθητές».
Ο πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών, δήμαρχος Αμαρουσίου Γ. Πατούλης, στον χαιρετισμό του, ευχαρίστησε τον πρόεδρο της ΑΣΠΑΙΤΕ, ο οποίος όπως σημείωσε έχει αποδείξει ότι δεν αρκείτε μόνο στην εκπαιδευτική αποστολή του, αλλά γαλουχεί τη νέα γενιά με τις αρχές της κοινωνικής προσφοράς. «Η συμμετοχή σας στο Ιατρείο Κοινωνικής Αποστολής του ΙΣΑ, σε συνεργασία με την Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών, για τη συγκέντρωση φαρμάκων και υγειονομικού υλικού που τόσο έχουν ανάγκη οι ανασφάλιστοι και άποροι συμπολίτες μας είναι πολύτιμη. Εξίσου σημαντική είναι και η συμμετοχή σας στο οδοιπορικό υγείας στη Μυτιλήνη με την ευκαιρία της έναρξης λειτουργίας της Ανώτατης Σχολής Τεχνολογικής και Παιδαγωγικής Εκπαίδευσης Β. Αιγαίου, στη διάρκεια του οποίου συγκεντρώσαμε φάρμακα και υγειονομικό υλικό που διαθέσαμε στο δίκτυο ΑΓΚΑΛΙΑ για τη δημιουργία Κοινωνικού Φαρμακείου στην Καλλονή. Και η προσπάθεια συνεχίζεται καθώς, όλα τα παραρτήματα της Ανώτατης Σχολής Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης συνεχίζουν τη συγκέντρωση φαρμακευτικού υλικού», ανέφερε ο δήμαρχος.
Αναφερόμενος στον μεγάλο Έλληνα Ιεραπόστολο της Ιατρικής, τον παιδοκαρδιοχειρουργό Αυξέντιο Καλαγκό, «τον Γιατρό των Φτωχών» όπως δικαίως έχει ονομαστεί, καθώς το όνομα του έχει συνδεθεί με τη σωτηρία πολλών καρδιοπαθών στον Λίβανο, στη Γεωργία, στη Σερβία, στην Ινδία στην Ελλάδα και πολλές άλλες χώρες, ο κ. Γ. Πατούλης σημείωσε:
«Ο Αυξέντιος Καλαγκός σίγουρα δεν έχει ανάγκη ούτε τιμητικές διακρίσεις, ούτε τελετές. Ίσως μάλιστα αυτήν την ώρα που έχουμε τη μεγάλη τιμή να τον έχουμε μαζί μας θα προτιμούσε να χειρουργεί και να σώζει μια ακόμη ζωή. Απόφοιτος της Αμερικανικής Ιατρικής Σχολής της Κωνσταντινούπολης στα 23, και στα 40 τακτικός καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Γενεύης, αναδείχθηκε λίγο αργότερα ο καλύτερος μαθητής του κορυφαίου καρδιοχειρουργού Μαγκντί Γιακούμπ. Ιδρυτής του φιλανθρωπικού Ιδρύματος «Καρδιά Για Όλους», ο Έλληνας γιατρός από την Πόλη, μαζί με την ομάδα του, δεν κάνει τίποτα άλλο από το να χειρουργεί καθημερινά δωρεάν όλα τα παιδιά στις φτωχές συνοικίες του κόσμου, μόνο και μόνο για να ξαναδεί το χαμόγελο στα χείλη τους, ενώ παράλληλα το Ίδρυμα «Καλαγκός» που δημιούργησε το 2000 έχει στόχο τη χορήγηση υποτροφιών σε γιατρούς των χωρών του Τρίτου Κόσμου. Παρά το γεγονός ότι έχει βραβευθεί δεκάδες φορές από Διεθνείς Οργανισμούς και Ιδρύματα, χαρακτηρίζεται από ταπεινότητα και αυταπάρνηση, καθώς αυτά αποτελούν τα μεγαλύτερα ιδανικά στη ζωή. Άνθρωποι σαν κι αυτόν κάθε στιγμή μας δίνουν το παράδειγμα του αγώνα για το ήθος και την προσφορά στις σύγχρονες μορφές δύσκολης πάλης για τη ζωή και την οικογένεια και αποτελούν φάρο ελπίδας για κάθε άνθρωπο».
Στην εκδήλωση ιδιαίτερα συγκινητική ήταν η στιγμή, όταν η μικρή Ευδοξία από τα Παιδικά Χωριά SOS προσέφερε συμβολικά ανθοδέσμη στον γιατρό Αυξέντιο Καλαγκό μαζί με ένα «ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΡΜΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ» εκ μέρους όλων των παιδιών του κόσμου.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA