Νίκη για τις γυναίκες του Προμηθέα

O Προμηθέας επικράτησε του Παγκρατίου με 63-44 στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ Γυναικών ΕΣΚΑ (Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Αττικής). Έτσι η ομάδα του Χαλανδρίου εξασφαλίζει την είσοδό της στα play-off που θα αναδείξουν την ομάδα που ανέβει στην Α2 εθνική κατηγορία.

Παρ΄ ότι η ομάδα του Προμηθεά ξεκίνησε αγχωμένα στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο με ένα σερί 19-0 (από 38-39 σε 57-39) κέρδισε τον αγώνα και οδεύει στα play-off.

Τα ημίχρονα του αγώνα Γ.Σ. Προμηθέας – A.Ο. Παγκρατίου: 14-18, 28-30, 42-39, 63-44.

Γ.Σ. Προμηθέας (ΜανουσάκηςΒερροιόπουλος): Βασιλοπούλου, Φρέρη, Μπουκίτα 10, Σολωμού Δ. 30, Κουρόγιωργα, Σατρατζέμη 2, Κεσσέ 14, Σωτηρίου 1, Οικονόμου, Βελέντζα, Βλαχοπούλου, Κριθήμου 6.

Α.Ο. Παγκρατίου (Ζαχαρίας): Ζαραφίδου, Κώστα, Ιντσαμπούν 6(1), Χασαπίδου, Γαζέτα 16(3), Γαργαρέτα 4, Γακοπούλου 5(1), Χαλικιά 8, Σίσκου, Αναγνώστου 1, Σκυλακάκη 4, Μπούρα.

Α.Ο. Παγκρατίου 25.

Στην Α΄ ΕΣΚΑ Ανδρών, τώρα, ο Γ.Σ. Προμηθέας έχασε με 67-66 Ααπό τον Α.Ο. Ζωγράφου, καταφέρμ=νοντας όμως να κρατήσει τη διαφορά στα μεταξύ τους παιχνίδια. Αυτό του δίνει τη δυνατότητα με μια νίκη στους επόμενους τέσσερις αγώνες που απομένουν να εξασφαλίσει την παρουσία του στα play-off.

Στον συγκεκριμένο αγώνα η ομάδα του Χαλανδρίου είχε ένα επιθετικά καλό πρώτο ημίχρονο αλλά υστέρησε αμυντικά και πιέζοντας στην άμυνα η ομάδα του Ζωγράφου  ανάγκασε τους παίκτες του Προμηθέα σε πολλά άστοχα σουτ τριων πόντων και έτσι κατέκτησε τη νίκη.

Α.Ο. Zωγράφου (Σταϊκόπουλος): Δημητρακούλης 18 (2), Κόγκας, Θεοδωράκος 6 (2), Παπαϊωάννου 8 (2), Νιώτης 4, Φουντούλης, Παπαδόπουλος, Κωτίδης 9 (1), Διολέτης 14, Λυπημένος, Αλεξόπουλος 8, Περγούλης.

Γ.Σ. Προμηθέας (Νικητόπουλος): Καραθανασόπουλος 6 (2), Παπαλουκάς, Σπετσιέρης, Παπαδρόσος, Τασιόπουλος 12 (1), Βουρδουμπάς 8, Καλφόπουλος 2, Φρίμας, Καρούζος 19 (5), Ανδρουλάκης 13 (2), Μαλούκος 6.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Στρεμπάς