Α2 μπάσκετ Ανδρών: Το Ψυχικό κέρδισε εύκολα το Αγρίνιο 76-55 στη 14η αγωνιστική

«Κουτσουρεμένη» ήταν η σημερινή (29/1) για το πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ Ανδρών, αφού πραγματοποιήθηκαν μόλις δύο αγώνες για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Από τον Βόρειο Τομέα Αθηνών μπάλα… έπιασαν μόνο οι παίκτες του Ψυχικού, που επιβλήθηκαν εύκολα του Αγρινίου με σκορ 76-55. Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα πήραν το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό και δεν το… εγκατέλειψαν ποτέ. Μάλιστα, ένα λεπτό πριν την τελική κόρνα η «ψαλίδα» είχε ανοίξει στους 28 πόντους (76-48).

Ο Αθανασούλας (19 πόντοι) και ο Ιορδάνου (15 πόντοι) ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν από την πλευρά των γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 16-7, 34-17, 48-32, 76-55

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, Γιαννόπουλος, Κουφόπουλος 11 (2), Παπανικολάου 9 (1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πολυτάρχου 11 (3), Μαλέλης 2 (1/8 σουτ), Μαρίνος, Ulvydas 5 (6 ριμπάουντ), Αθανασούλας 19 (1/2 βολές, 3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αναγνωστόπουλος 4, Ιορδάνου 15 (1/1 βολή, 7/8 σουτ).

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Crnic 6 (3/12 σουτ, 5 ασίστ), Τσούκας 14 (4/4 βολές, 2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Κυριλής 8 (4/13 σουτ), Κουρουπάκης 15 (6/14 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπαλός 7, Γκάτζιος, Νικολαΐδης 5 (1/5 τρίποντα, 4 λάθη).

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ (1η αγωνιστική)

Ψυχικό – Αγρίνιο 76-55
Ελευθερούπολη – Παγκράτι 99-78
Καβάλα – Πανερυθραϊκός ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ (2/2, 17:00)
Τρίτωνας – Μαρούσι ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ (2/2, 19:00)
Χαρίλαος Τρικούπης – Φίλιππος Βέροιας ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ (9/2, 17:00)
Οίακας Ναυπλίου – Δάφνη Δαφνίου ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ (16/2, 17:00)
Αμύντας – Καρδίτσα ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ (16/2, 17:00)

Ρεπό: Κόροιβος

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ (14η αγωνιστική)

15. Οίακας 0-12 (716-1221) 12

* Εκκρεμούν οι (3) αγώνες Καρδίτσα – Ελευθερούπολη (11η αγωνιστική, 2/2, 17:00), Καβάλα – Καρδίτσα (12η αγωνιστική, 9/2, 17:00), Πανερυθραϊκός – Ελευθερούπολη (13η αγωνιστική, 9/2, 17:00).
** Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
*** Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

Το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής (5/2, 17:00)